Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015

Η 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Adtech Ad
Σε ένα κακό από πλευράς ποιότητας παιχνίδι ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και έβαλε πλώρη για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ντέρμπι ήταν αλλά παρέμεινε μόνο στα χαρτιά αφού ο Ολυμπιακός με όπλο του το σερβίς και το συνδυασμό μπλοκ - άμυνα επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και έκανε άλμα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.
Μετά ο πρώτο σετ όπου ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και ο Ολυμπιακός εκτός αγώνα, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές και με τον Έγκλεσκαλνς να πυροβολεί και τον Όγκουρτσακ να κάνει όλες τις δουλειές μέσα στο γήπεδο κατάφερε να γυρίσει το ματς.
Εξαιρετικό και το μοίρασμα του παιχνιδιού από τον Φιλίποφ που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο όλα τα επιθετικά όπλα της ομάδας του. Στην αντίπερα όχθη ο ΠΑΟΚ με εξαίρεση τον Σεπέδα, ο οποίος και πάλι είχε νεκρά διαστήματα, δεν είχε κάποιον άλλον που να σήκωσε το βάρος στην επίθεση.
Με αυτό το τρίποντο ο Ολυμπιακός πήρε την ένατη νίκη του σε δέκα παιχνίδια και δείχνει να είναι το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.
Το ματς: Ο δικέφαλος μετά από εκρηκτικό ξεκίνημα προηγήθηκε 17-6, αλλά ο Ολυμπιακός μετά και την είσοδο του Κοκκινάκη βελτίωσε την υποδοχή του, πίεσε στο σερβίς και μείωσε σε 21-20. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να πήρε το σετ αλλά ο Ολυμπιακός πίστεψε στη νίκη κάτι που φάνηκε στη συνέχεια του αγώνα όταν οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν στροφές και ο ΠΑΟΚ έχανε την ενέργεια του.
Με πίεση από τη γραμμή του σερβίς πάνω στον Τσουκ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-4 και 9-4 με επίθεση και άσο του Σεπέδα.  Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 16-6 αναγκάζοντας τον Πιάτσα να αντικαταστήσει τον Τσουκ με τον Κοκκινάκη. Με την είσοδο του διεθνή ακραίου η υποδοχή του Ολυμπιακού ισορρόπησε με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 0-4 για το 17-10. Με τον Έγκλεσκανς να ανεβάζει την απόδοση του και τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη να έχουν χάσει την φρεσκάδα τους ο ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 21-19 και 21-20 μετά από μπλοκ πάνω στον Σεπέδα.  Ο Κουρνέτας έκανε το 23-20,  ο Πέτρογλου το 24-20. Ο Κοκκινάκης μείωσε σε 24-21 αλλά ο Κουβανός διαγώνιος διαμόρφωσε το 25-21.
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να απαντάει στην καλή εκκίνηση του ΠΑΟΚ και με τον  Έγκλεσκανς ασταμάτητο στην επίθεση και το ερυθρόλευκο μπλοκ να δουλεύει ρολόι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 7-14 και 8-16. Ο Γιάννης Καλμαζίδης  πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Δημήτρη Εφραιμίδη αντί του Πέτρου Πέτρογλου αλλά δεν άλλαξε κάτι.  Βλέποντας το σετ να μην γυρνάει πίσω ο έμπειρος τεχνικός του ΠΑΟΚ έδωσε χρόνο στους αναπληρωματικούς θέλοντας να ανασυντάξει τους βασικούς για την αντεπίθεση. Το τελικό 12-25 διαμορφώθηκε με άσο του Όγκουρτσακ.
Ο  Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και στο τρίτο παίρνοντας προβάδισμα με 6-9 αλλά σταδιακά ο ΠΑΟΚ ροκάνισε  τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 13-13. Με  τον Λετονό διαγώνιο του Ολυμπιακού να τρυπάει το μπλοκ του ΠΑΟΚ και τους γηπεδούχους να κάνουν εύκολα λάθη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Όργκουτσακ με άσο στον Πέτρογλου έκανε το 14-18 με τον Έλληνα ακαίο να δίνει τη θέση του στον Εφραιμίδη στην επόμενη φάση. Ο Σεπέδα μείωσε σε 17-19, αλλά με μπλοκ πάνω στον Χιμένες έγινε το 18-21. Ο Τακουρίδης με μπλοκ έκανε το 20-23,ο Σεπέδα το 21-24 αλλά στην επόμενη φάση ο Χιμένες έχασε το πέναλτι για το 22-25.
Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 8-13 αλλά τον ΠΑΟΚ με τον Κουρνέτα στο σερβίς να τρέχει ένα σερί 6-0 για το 14-13. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 19-19 αλλά με καλύτερα ποσοστά στην επίθεση οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 21-23 με τους ασπρόμαυρους να κάνουν εύκολα το λάθος. Ο Σεπέδα μείωσε σε 22-23 αλλά ένα μπλοκ στον Χιμένες και μία άουτ επίθεση του ίδιου παίκτη διαμόρφωσαν το 22-25 για το 1-3.
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-3
Τα σετ: 25-21, 12-25, 22-25, 22-25
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 29% υπ -24% αρ), Ντίνας 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Κουρνέτας 1 (1/2 επ), Σεπέδα 27 (22/41 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 5 (4/14 επ, 1 μπλοκ, 36% υπ - 0% αρ) / Γκαράς (λ, 57% υπ -22% άριστες), Τερζής, Σαμπάνάι, Τακουρίδης 8 (4/10 επ, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 1 (1/5 επ, 67% υπ 50% άριστες), Καρασαββίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 20 (16/34 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσουκ 8 (7/17 επ, 1 μπλκ 18% υπ -0% άρ), Όγκουρτσακ 13 (9/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 25% άρ), Σπίνου 7 (6/8 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 43% υπ - 30% άρ), Κοκκινάκης 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ)

Δυσκολεύτηκε ο Φοίνικας κόντρα στην Ορεστιάδα

Η Ορεστιάδα λαχτάρησε τον Φοίνικα αλλά οι συριανοί με 11 άσσους και 11 μπλοκ κατάφεραν να επιβληθούν έστω και δύσκολα με 3-1 σετ και να διατηρηθούν στη 2η θέση μαζί με την Κηφισιά και -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Η ακριτική ομάδα έδειξε για άλλη μία φορά τα... δόντια της καθώς πήρε προβάδισμα με 1-0 σετ, ενώ είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί και με 2-0 σετ όταν σε όλο το 2ο σετ προηγήθηκε 2-3 πόντους. Στο 21-18 για την Ορεστιάδα τα σερβίς του Ντόκιτς έκαναν την ανατροπή, ο Φοίνικας πήρε το σετ με 25-23 και απο εκεί και πέρα με καλύτερη ψυχολογία και πιο πολλές λύσεις στην κόντρα επίθεση πήρε και τη νίκη.
* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.
Φοίνικας Σύρου - Ορεστιάδα 3-1
Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-19, 25-12
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (6/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (8/13 επ, 1 άσσος), Πάρις 10 (5/6 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 11 (9/24 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ -47% άριστες), Ντόκιτς 26 (18/45 ρπ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (10/26 επ, 1 μπλοκ, 70% υπ -61% άριστες) / Ζήσης (λ, 52% υπ 31% άριστες), Ηλίας 1 (άσσος), Λάππας 1 (μπλοκ)
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπουΐλα 2 (2/4 επ), Γκούσταφσον 17 (13/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίλιτς 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (10/34 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 35% άριστες), Ριζόπουλος 2 (2/11 επ, 63% υπ - 53% άριστες)  / Κωνσταντινίδης (λ, 48% υπ 28% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Πεντίδης.

Τρίποντο για την Κηφισιά

Επιστροφή στις νίκες για τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς που με κορυφαίους τους Ρουμελιωτάκη, Μπίσετ επικράτησε του μαχητικού Ηρακλή με 3-0 σετ. Η 8η νίκη της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη ήρθε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς ο Ηρακλής πάλεψε το 2ο σετ όπου ξεκίνησε με προβάδισμα 4-0, 8-3 και διατήρησε το +4 μέχρι το 21-17, όμως, η Κηφισιά έκανε ανατροπή και πήρε το σετ με 31-29.
*Oι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 4 άσσοι, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.
Κηφισιά - Ηρακλής 3-0
Τα σετ: 25-13, 31-29, 25-20
Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1/4, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 10 (9/20, 1 μπλοκ, 50% υπ., 33% αρ.), Μπίσετ 7 (7/11), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 17 (13/16, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιοβάνοβιτς 16 (14/29, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 67% υπ., 33% αρ.), Κάπελλας, Κοντός, Κόβαλτσουκ.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 11π. (7/12, 1 άσσος, 43% υπ., 25% αρ.), Παλέντζας 15 (11/25, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Στεφανίδης 7 (6/8, 1 μπλοκ, 27% υπ., 13% αρ.), Στίγγας 5 (2/5, 3 μπλοκ), Πέντσεφ 2 (2/3), Τσολάκος / Παπαδημητρίου (λ. - 63% υπ., 38% αρ.), Μαυροβουνιώτης, Γάτσης 3 (3/7).

Ματσάρα στη Μίκρα

Μετά από αγώνα... θρίλερ ο Άρης νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στη Μίκρα και κρίθηκε σε συγκλονιστικό τάι μπρέικ με 24-22. Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος και κόκκινη στον πασαδόρο του Παμβοχαϊκού Μανώλη Δημητριάδη για διαμαρτυρία στο 3ο σετ.
Την καλύτερη εμφάνιση του στον Άρη έκανε ο Σωτήρης Σωτηρίου ο οποίος μαζί με τον Ανδρέα Ανδρεάδη ήταν οι κορυφαίοι. Ο Παμβοχαϊκός είχε σε καλή μέρα τον Κάιο, αλλά σε κακή μέρα τον Ροντρίγκο και στα κρίσιμα σημεία υστέρησε στην υποδοχή.
Παρά την ήττα της η ομάδα του Βραχατίου πλησίασε σε 3 βαθμούς τον ΠΑΟΚ που είναι στην 4η θέση, ενώ ο Άρης ισοβαθμεί στην 7η θέση με την Ορεστιάδα.
Το 1ο σετ ανήκε στον Άρη που έκανε εξαιρετικό μπάσιμο στον αγώνα. Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε το προβάδισμα με 2-3 πόντους, αλλά ο Άρης ισοφάρισε με τον Τζελάτη 22-22 και έφτασε πρώτος και σε σετ μπολ με 24-23. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν και με 25-24 ενώ είχαν και κόντρα επίθεση αλλά ο Χαριτωνίδης έγινε τελικός αποδέκτης, επιχείρησε πλασέ και δέχτηκε μπλοκ από τον Ροντρίγκο (25-25). Ο Βαντόρντ έπιασε τον Σωτηρίου σε νέο μπλοκ για το 26-25 και στην επόμενη φάση ο Τζελάτης κάρφωσε άουτ κι έτσι ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 27-25 για το 1-1 σετ.
Στο 3ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 9-6, αλλά ο Παμβοχαϊκός ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε και μπροστά στο σκορ με δύο σερί 3-0 για το 16-12. Η ομάδα του Βραχατίου έκανε το 2-1 σετ αλλά δε μπόρεσε να πάρει και τη νίκη καθώς ο Άρης με καλύτερη υποδοχή και αποτελεσματικό μπλοκ επικράτησε κατά κράτος στο 4ο σετ και έστειλε το ματς στο 5ο σετ.
Στο τάι μπρέικ ο Άρης είχε συνέχεια προβάδισμα ακόμα και με 14-11 αλλά με τρία μπλοκ πάνω σε Τζελάτι και Κυριακίδη το ματς ήρθε στα ίσια. Ο Παμβοχαϊκός είχε ένα σετ μπολ στο 21-20 αλλά δεν το αξιοποίησε. Ο Άρης που είχε όλα τα υπόλοιπα σετ μπολ τελείωσε τον αγώνα με πρώτο χρόνο του Γκιρτζίκη και μπλοκ του Ανδρεάδη στον Γκρόνεβελντ.
Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 11 άσσους, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων
Άρης - Παμβοχαϊκός 3-2
Τα σετ: 25-15, 25-27, 21-25, 25-17, 24-22
ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 27% άρ), Γκιρτζίκης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 6 (2/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 18 (12/15 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σωτηρίου 19 (12/23 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ -50% άρ), Τζελάτης 27 (22/43 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 50% υπ - 20% άρ), Παπαΐακώβου, Μήλης, Μούχλιας 1 (μπλοκ), Παπασταματάτος, Ντινόπουλος
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Γκόνβελντ 8 (6/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άρ), Βαν Ντορν 16 (11/22 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκο 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ -41% άρ), Πελεκούδας 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 33 (29/51 επ, 2 άσσοι 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 58% υπ -35% άρ), Γεωργίου, Παπαδόπουλος, Ωρολογάς 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 56% υπ -39% άριστες), Παναγιωταρας

Πρώτο τρίποντο για τη Λαμία

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει η Λαμία και μάλιστα με το εντυπωσιακό 3-0 σετ επί της Παναχαϊκής στο ντέρμπι της επιβίωσης της 10ης αγωνιστικής στην Volley League «Πάμε Στοίχημα».
Η ομάδα του Πέτιο Ντραγκίεφ έκανε την καλύτερη της εμφάνιση με κορυφαίους τους Αραούγιο, Μαδούρα αλλά και τον Αγγελόπουλο που νίκησε την παλιά του ομάδα!
Με την Παναχαϊκή έκανε ντεμπούτο ο Ισπανός κεντρικός Τζούλιαν Τόρρες αλλά η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη «προδόθηκε» από την υποδοχή της και πλέον η μάχη για την παραμονή φουντώνει για τα καλά.
*Οι πόντοι της προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων
Λαμία - Παναχαϊκή 3-0
Τα σετ: 25-17, 25-20, 25-18
Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Λέσκε 5 (2/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χέντσι 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ - 44% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Αραούγιο 17 (14/21 επ, 3 άσσοι, 50% υπ -29% άριστες), Χάκγορθ 9 (7/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαδούρας 11  (7/8 επ, 4 μπλοκ) / Τσιράλης (, 57% υπ -33% άριστες), Καρβούνης 1 (άσσος)
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Τόρρες 4 (3/7 επ, 1 μπλοκ), Ντονάς 4 (3/9 επ, 1 άσσος, 20% υπ 13% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Νίκος 6/17 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ, 38% υπ 31% άριστες), Βλαχοστάθης 1 (1/3 επ) / Ρουμελιώτης Μένιος 39% υπ 17% άριστες), Μακευγιάννης, Χριστιάς, Μαυραγάνης 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ), Βασιλάκος 2 (2/5 επ, 43% υπ 21% άριστες), Κωστόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)