Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2015

ΑΡΜΕΝΙΚΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ

Ελντιόν ΜΠΟΥΛΓΑΡΟΥ
Με την 7η νίκη του, στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής ΕΣΠΕΔΑ, προχώρησε το αντρικό μας τμήμα, στε εκτός έδρας αγώνα επί της ΑΕ ΑΡΜΕΝΙΚΗΣ με 1-3 (21-25, 25-21, 22-25, 19-25).
Η νίκη ήρθε δύσκολα, επί ενός πολύ καλού αντίπαλου και σε μια πάρα πολύ δύσκολη έδρα.
Η ομάδα μας έπαιξε καλό βόλει, αν και πέρασε σημαντική ώρα μέχρι να συνηθίσει τις γηπεδικές συνθήκες που απορρέουν από το πολύ μικρό και στενό γήπεδο της Αρμενικής.
Στο 1ο σετ, η Αρμενική εκμεταλλευόμενη ότι η Δραπετσώνα, δεν είχε πάρει ακόμα τα ''μέτρα'' του γηπέδου, προηγήθηκε με 5-0. Η Δραπετσώνα, όμως συνήλθε, ισοφάρισε σε 9-9, προηγήθηκε με 9-11 και αργά και σταθερά αύξανε τη διαφορά μέχρι το 0-1.
Και στο 2ο σετ, η Αρμενική ξεκίνησε καλύτερα προηγούμενη με 6-1. Και πάλι η Δραπετσώνα αντέδρασε γρήγορα για να ισοφαρίσει σε 8-8 και να πάει ο αγώνας πόντο - πόντο μέχρι το 18-18. Από το σημείο εκείνο και μετά η Αρμενική εκμεταλεύτηκε τα λάθη μας και ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 3ο σετ, διατηρούσαμε μια διαφορά 2-3 πόντων, με την οποία έκλεισε το σετ, για το 1-2.
Το 4ο σετ, εξελίχθηκε με τη Δραπετσώνα να έχει από την αρχή διαφορά 3-6 πόντων, για να γραφτεί το τελικό 1-3, δίνοντας πια στην ομάδα μας διαφορά από τη 2η θέση 7 πόντων.
Ο αγώνας δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Διεξήχθη κάτω από ένταση και αμφισβητήσεις.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Κουτσούλα και Διαμαντή.
ΑΡΜΕΝΙΚΗ: (Τσιόκας) Κυριακόπουλος, Σοφράς, Τσαλικιάν, Καλλίνικος, Ανέστης, Χελβατζιάν, Μιχαήλοβιτς (λ), Κακριδής, Χατσατριάν, Τσεμενιάν.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζημιχάλης) Μαρμαρινός, Κλώνος, Παυλίδης, Μπουλγάρου, Κογκαλίδης, Μπαλτάσης, Αντωνιάδης (λ), Γιωτάκης, Στρατηγός.