Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΠΑΟΚ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

foinikas

Ανάλυσέ το…

Οι πρωινές εορταστικές εκδηλώσεις της Ερμούπολης, προς τιμήν του πολιούχουχου Αγίου Νικολάου, συνεχίστηκαν και το βράδι, καθώς ο μόνος δεύτερος Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-16) του - ωσεί παρόντα Χιμένες- ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague "Πάμε Στοίχημα".
Μέσα σε εορταστική ατμόσφαιρα στο "Δ. Βικέλας" ο Φοίνικας Σύρου με όπλο του το σερβίς προκάλεσε σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και διατηρούσε σταθερό προβάδισμα  8-6 και 16-12. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, που δεν ήταν αποτελεσματικοί στο τελείωμα των επιθέσεων, προσπάθησε ανακατεύοντας την τράπουλα να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση στην υποδοχή, αλλά ο Ντόκιτς που μέχρι το 23-21 ήταν άποντος, κατάφερε με μία επίθεση και έναν άσο να χαρίσει με 25-21 το πρώτο σετ στους "Πειρατές".
Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης, πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τους Συριανούς, που με χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και προβλήματα στην υποδοχή, βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ τους νταμπλούχους με 8-6.  Οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με 11-8, αλλά οι γηπεδούχοι τους έπιασαν στο 14-14 από την άουτ επίθεση του Χιμένες, όμως από ένα χαμένο σερβίς ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά "βραχεία κεφαλή" με 16-15. Με τον Εφραιμίδη πλέον, αντί του αρνητικού Χιμένες, η ομάδα του Νίκι Ζελιάσκοφ ξέφυγε με 19-16, όμως και πάλι οι Συριανοί έφεραν το σετ στα ίσα με 21-21, όμως ο πολύ καλός Πέτρογλου και τα φονικά σερβίς του Σεπέδα οδήγησαν με 25-21 τους νταμπλούχους στην ισοφάριση, 1-1 σετ.
Με τον Ζελιάσκοφ να κρατά στον πάγκο τον εκτός κλίματος Κουβανό Χιμένες, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από το άουτ σέρβις του Γκεοργκίεφ πίσω στο σκορ 8-6 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ, όμως το καλό σερβίς του Πάνου Παπαδόπουλου και το νησιώτικο μπλοκ έδωσε την ευκαιρία στους Συριανούς να ξεφύγουν με 22-18 για να ζευγαρώσουν με μπλοκ άουτ του Λάππα και 25-22 τα κερδισμένα τους σετ, 2-1, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στο "Δ. Βικέλας".
Με τον ΠΑΟΚ, χωρίς ηγέτη σε ένα ακόμη ματς και τους παίκτες του Νίκολιτς να εκμεταλλεύονται τα "μαυρόασπρα" λάθη, οι "Πειρατές" έφταναν από το ένα double score 8-4, στο άλλο 12-6 άλλο έχοντας πλέον επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους στο ματς. Σαν να μην έφταναν όλα στο 13-7 ο Χιμένες είδε την κόκκινη κάρτα του Μυλωνάκη, γιατί επέστρεψε στην εξέδρα, μπουκάλι που δέχθηκε από τους Συριανούς οπαδούς, με τους νταμπλούχους πλέον εκτός λογικής και συγκέντρωσης, με ένα λάθος μετά το άλλο να θυμίζουν στην άμυνα των Γκαρά-Σεπέδα τα...  συγκρουόμενα!
Από τα αλλεπάληλα λάθη των φιλοξενούμενων το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με το Φοίνικα έπειτα από +10 του 21-11 να φτάνει με στο θρίαμβο 3-1 σετ επί του νταμπλούχου, ΠΑΟΚ, που γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη φετινή του ήττα.

Το… «κλειδί»

Το καλό σέρβις του Φοίνικα που έβαλε δύσκολα στον νταμπλούχο ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με το μπλοκ των "Πειρατών" έφεραν μόνη 2η στη βαθμολογία την ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς.

Το… «ταμείο»

Το "καμπανάκι" που ήχησε την προηγούμενη εβδομάδα στην Πυλαία με την παρθενική ήττα του ΠΑΟΚ από την Κηφισιά, στη Σύρο έμοιαζε... συναγερμός! Ο νταμπλούχος με υποδοχή που θύμιζε "ελβετικό τυρί" από τις... τρύπες και απόντος του ηγέτη που στα δύσκολα θα "πάρει  την ομάδα στις πλάτες του", γνώρισε φυσιολογικά τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα που ενδεχομένως να δρομολογήσει σημαντικές εξελίξεις στο "Δικέφαλο του Βορρά".

Με τη γλώσσα των αριθμών

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Πάρις 8, Χαραλαμπίδης 7, Φέργκιουσον 8, Κάλντγουελ 3, Ντόκιτς 26, Π. Παπαδόπουλος 12, λίμπερο ο Ζήσης (29% υπ. 12% άρ.), Λάππας 4, Μουρούτης, Ηλίας
ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Κουρνέτας 2, Χιμένες 7, Ντίνας 7, Σεπέδα 19, Γκεοργκίεφ 6, Πέτρογλου 14, λιμπερο ο Γκαράς (47% υπ. 27% άρ.), Εφραιμίδης 5, Καρασαββίδης, Τερζής.