Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2010

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΒΙΣΜΠΑΝΤΕΝ 0-3

Την ήττα με 0-3 σετ (16-25, 14-25, 22-25) από την Γερμανική Βισμπάντεν γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή, στο πρώτο της φετινό ευρωπαϊκό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες παρουσιάστηκαν ανώτερες και δεν άφησαν περιθώρια στις κυανόλευκες να κατακτήσουν κάποιο σετ.

Ο Θανάσης Στράντζαλης παρέταξε στο αρχικό σχήμα τις Μοράρου, Γιόσα, Λαδένη, Γιακούμπ, Κωνσταντινίδου, Λιουλένοβα και Κελεσίδου, ενώ κατά την διάρκεια του πρώτου σετ προχώρησε σε αλλαγές. Οι κυανόλευκες βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ (0-4), ο προπονητής τους πήρε τάιμ-άουτ αλλά δεν κατάφεραν να διορθώσουν τα λάθη τους και έτσι έχασαν το σετ με 16-25.

Στο δεύτερο σετ η Βισμπάντεν προηγήθηκε εκ νέου με 0-4, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 8-8, αλλά ακολούθησε ένα σερί των φιλοξενούμενων, που έκανε το 9-16. Στο 9-18 ο Θανάσης Στράντζαλης πήρε τάιμ-άουτ, οι παίκτριες του μείωσαν σε 13-20, με τις Γερμανίδες να φτάνουν στο 14-25.

Ο Ηρακλής αντέδρασε στο τρίτο σετ και προηγήθηκε αρχικά με 5-2, ενώ έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-5. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν στη συνέχεια σε 12-12, η Λεωνιδάκη πέτυχε το 15-13, αλλά η Βισμπάντεν πέρασε μπροστά με 15-16. Στο 16-18 ο Θανάσης Στράντζαλης πήρε τάιμ-άουτ, η διαφορά αυξήθηκε (16-20), ο προπονητής του Ηρακλή έδωσε και πάλι οδηγίες, αλλά οι φιλοξενούμενες διαμόρφωσαν το 21-25.

Ηρακλής: Λαδένη 3, Μοράρου 3, Κωνσταντινίδου 3, Γιόσα 8, Γιακούμπ 5, Λιουλένοβα 3, Κελεσίδου λ 32%, Τοτσίδου 6, Λεωνιδάκη 4, Μπερμπέρογλου, Δαουτζόγλου, Αρτακιανού.
Βισμπάντεν: Νοβότνα 6, Κούκσεβα 3, Μποροβίκοφ 12, Χόλνες 9, Φέτινγκ 1, Μπούρχαρντ 12, Μέντβεντ λ 40%, Ντόφλερ 2, Ράονιτς.

Στράντζαλης: «Πολύτιμες εμπειρίες»
Αμέσως μετά τον αγώνα με την Βισμπάντεν, ο προπονητής του Ηρακλή, Θανάσης Στράντζαλης, δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος που παίξαμε και φέτος ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι, απέναντι μία ομάδα που έχει υψηλό επίπεδο. Οι παίκτριες μας απέκτησαν πολύτιμες εμπειρίες για την καριέρα τους. Ήταν δύσκολο να κάνουμε κάτι παραπάνω».