Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου 2010

ΗΡΑΚΛΗΣ Κ. - ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ 3-1

Με καλό σερβίς και μπλοκ, ο Ηρακλής Κηφισιάς πήρε δεύτερη σερί νίκη, 3-1 σετ (24-19, 24-26, 25-10, 25-22) το Πειραματικό και έφτασε τους εννέα βαθμούς… πλησιάζοντας την πρώτη εξάδα της βαθμολογίας μετά από έξι αγωνιστικές. Αντίθετα, η νεοφώτιστη ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε στα… χαμηλά με τέσσερις βαθμούς.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες η Νομικού (22π.), ενώ η Κωνσταντινίδου (17π. με 7 μπλοκ) ξεχώρισε από τις φιλοξενούμενες. «Κλειδί» του αγώνα οι 14 άσοι του Ηρακλή Κηφισιάς, τα άσχημα ποσοστά υποδοχής των φιλοξενούμενων (44%) και το εξαιρετικό μπλοκ των γηπεδούχων (13 κερδισμένοι πόντοι). Πολλές οι ανατροπές στο σκορ στα τρία σετ (με εξαίρεση το τρίτο), αρκετός ο κόσμος στο Ζηρίνειο.

Να σημειωθεί πως από το Πειραματικό απουσίαζε λόγω τραυματισμού (πρόβλημα στο γόνατο) η αρχηγός και πασαδόρος της ομάδας Λίτσα Χατζηεφραίμογλου.

* Πριν από το πρώτο σερβίς βραβεύτηκε η MVP της 5ης αγωνιστικής Ιζαμπέλα Ιβάνοβα του Ηρακλή Κηφισιάς.