Κυριακή 5 Ιουνίου 2011

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΣΤΟ 2ο ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Χρόνινγκεν, αποστολή: Αγγελική Παπαμιχαήλ

Τη δεύτερη ήττα της επί ολλανδικού εδάφους γνώρισε η Εθνική ομάδα των ανδρών, που ηττήθηκε με 3-0 σετ από τους «οράνιε» στο 2ο μεταξύ τους παιχνίδι για την 2η αγωνιστική του Β' Ομίλου. Η γαλανόλευκη, πάλεψε, αλλά βρήκε απέναντί της τους πανύψηλους Ολλανδούς, που έστησαν τη δική τους... αποικία στο φιλέ, ενώ στον αντίποδα, οι Έλληνες διεθνείς είχαν κενά στην υποδοχή.

Ο Αλέκος Λεώνης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μαντέκα, Πετρέα, Φιλίποφ, Ρουμελιώτη, Στεφάνου και Σαρικεΐσογλου. Το πρώτο σετ ήταν καταστροφικό για την ελληνική ομάδα. Τα κενά στην υποδοχή σε συνδυασμό με την κυριαρχία των Ολλανδών στο φιλέ (5 πόντοι από μπλοκ, 50% επιθ.) επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν από νωρίς το πάνω χέρι στο σκορ (8-5 το πρώτο τάιμ άουτ).

Τα χειρότερα, όμως, ήρθαν στη συνέχεια για την γαλανόλευκη. Ο Ρουμελιώτης σημείωσε τον προτελευταίο πόντο για την ελληνική ομάδα (13-10), για να ακολουθήσει ένα σερί 11-0 για τους Ολλανδούς (24-10), απόρροια των πολλών λαθών (σ.σ. 10) μας, που τους επέτρεψε να κατακτήσουν με ευκολία το πρώτο σετ με 25-11.

Με φόρα από το πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. «Διαβασμένοι» και έχοντας «κλείσει» αποτελεσματικά τα «πολυβόλα» της ελληνικής ομάδας (Ρουμελιώτη, Μαντέκα, Πετρέα)
και εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους σε σωματικά προσόντα, οι Ολλανδοί, πήραν με το «καλημέρα» προβάδισμα στο 2ο σετ (8-3 το 1ο τεχνικό τάιμ άουτ), με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 7 πόντους (14-7). Οι Μπόντχε και Βαν Ρέκομ «σκέπασαν» αποτελεσματικά το φιλέ και οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 2-0 (25-19).

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι στο 3ο σετ. Με «πρώτα βιολιά» τους Πετρέα και Ρουμελιώτη, έκοψε πρώτη το νήμα στο τάι μπρέικ (8-5). Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη που ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ 1-2 πόντους, μέχρι τα τελευταία λεπτά. Η γαλανόλευκη σπατάλησε 2 σετ πόιντ, σε αντίθεση με τους Ολλανδούς που εκμεταλλεύτηκαν το πρώτο δικό τους. Πήραν προβάδισμα 26-25 με τον Ράουερντινκ και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 27-25, χαρίζοντας τη νίκη στις «τουλίπες».