Σάββατο 4 Ιουνίου 2011

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Χρόνινγκεν, αποστολή: Αγγελική Παπαμιχαήλ

Το νικηφόρο σερί της Εθνικής ομάδας των ανδρών στον Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ σταμάτησε στο Λέικ. Η γαλανόλευκη γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Ολλανδία, στο 1ο μεταξύ τους παιχνίδι για την 2η αγωνιστική. Η ελληνική ομάδα, αν και βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (1-0 και 2-1), εντούτοις κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της αποτέλεσμα και να διεκδικήσει τη νίκη στο τάι μπρέικ, όπου εάν και προηγήθηκε, τελικά το έχασε με 15-11.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τους Ρουμελιώτη, Στεφάνου, Φιλίποφ, Πελεκούδα, Μαντέκα, Σαρικεϊσογλου. Οι Ολλανδοί κατέκτησαν με 25-19 το 1ο σετ, αφού ήταν καλύτεροι με την ψαλίδα του σκορ να ανοίγει περίπου στα μισά, όταν με ένα σερί 5-0 μετέτρεψαν το 12-10 σε 17-10 και έκτοτε κράτησαν τη διαφορά μέχρι τέλους.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, οι Ολλανδοί μπήκαν δυνατά στο 2ο σετ και προηγήθηκαν με 2 πόντους του Βαν Ρέκομ. Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε με τους Σαρικεΐσογλου και Πετρέα, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα με 6-3 που το διατήρησαν μέχρι το τάιμ άουτ (8-5). Η γαλανόλευκη ανέβασε στο σημείο εκείνο την απόδοσή της και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και πάλι (9-9). Οι δυο ομάδες πορεύονταν μαζί στο σκορ με τους Ολλανδούς να βρίσκονται 1-2 πόντους μπροστά. Ο Πετρέας με μπλοκ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την ομάδα διαμορφώνοντας το 20-21. Εν συνεχεία οι Ρουμελιώτης (22-23) και Σουλτανόπουλος (22-24) «σφράγισαν» την ισοφάριση της ελληνικής ομάδας με 25-23.

Σαφώς βελτιωμένη αμυντικά, η γαλανόλευκη κυριάρχησε στο ξεκίνημα του 3ου σετ, φτάνοντας με το υπέρ της 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι Ολλανδοί, όμως, ισοφάρισαν και οι δυο ομάδες πορεύτηκαν μαζί μέχρι το 2ο (15-16 για την Ελλάδα). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (16-16) και με ένα σερί 6-0 διαμόρφωσαν το 22-16 μετατρέποντας σε εύκολη υπόθεση την κατάκτηση του σετ με 25-18.

Έχοντας περίσσια ψυχικά αποθέματα και πάθος να γυρίσει το εις βάρος της 2-1, η ελληνική ομάδα μπήκε αποφασισμένη στο 4ο σετ. Οι Ολλανδοί βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα. Ο Κοκκινάκης έβαλε τη γαλανόλευκη σε θέση «οδηγού» (11-10) και με ένα σερί 3-0 έφτασε στο υπέρ της 16-11 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ και έκτοτε η Εθνική δεν επέτρεψε στους Ολλανδούς να διεκδικήσουν τίποτα περισσότερο, με το σετ να λήγει 25-21 υπέρ μας.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε ιδανικά, με τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη να έχουν πάρει προβάδισμα με 2-0, το οποίο και διατήρησαν μέχρι το 10-8. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμπντελαζίζ, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 15-11.

Τα σετ:
25-19, 23-25, 25-18, 21-25, 15-11

Διαιτητές
: Φρίγκνε, Σουάν

Ολλανδία (Έντουϊν Μπένε):
Αμπντελαζίζ 8 (2/4, 4 μπλοκ, 2 ασ), Ραουερντινκ 10 (5/21, , 58% υποδ., 2μπλοκ, 3 άσοι), Βαν Ρέκομ 20 (17/23, 1 μπλοκ, 2 ασ.), Βλαμ 9 (6/10, 3 μπλοκ), Μποντχε 11 (6/12, 4 μπλοκ, 1 ασ), Χούγκεντουρν 24 (21/37, 3 μπλοκ), Σπαριντας (λ) (62% υποδ., 41% άριστ), Σνίπε (33% υποδ.), Ντιέφενμπατς, Γκόμανς, Φρέρικς,

Ελλάδα (Αλέκος Λεώνης):
Πετρέας 12 (10/18, 1 μπλοκ, 1 άσ), Φιλίποφ (φωτό) 1 (1 άσ), Στεφάνου (λ) (50%, 31% άριστ), Πελεκούδας 10 (8/12, 100% υποδ, 1 άσ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης 19 (16/36, 2μπλοκ, 1 ασ), Σαρικεϊσογλου 14 (9/19, 4 μπλοκ, 1 ασ), Κοκκινάκης 5 (5/10, 53% υποδ), Μαντέκας 4 (3/5, 33% υποδ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 3 (3/3), Κουρνέτας.

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ

- Οι Ολλανδοί έχουν στήσει μία μικρή γιορτή στο "Sportcentrum"¨του Λέικ. Δεκάδες εθελοντές σε όλα τα τμήματα του γηπέδου, δυο παρουσιαστές του αγώνα, που έπαιξαν με τους θεατές και μοίρασαν δώρα πριν από την έναρξη του αγώνα, αλλά και αρκετά events, έλαβαν χώρα σε παράλληλους χώρους του γηπέδου. Φουσκωτά γήπεδα βόλεϊ για τους λιλιπούτειους φίλους του αθλήματος, αγώνες επίδειξης μπιτς βόλεϊ, συνέθεταν το σκηνικό της γιορτής.

- Περίπου 2.000 εισιτήρια είχαν πωληθεί λίγες ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα.