Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

ΗΡΑΚΛΗΣ Κ. - ΑΕΚ 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΑΕΚ νίκησε δύσκολα με 3-1 τον Ηρακλή Κηφισιάς στο "Ζηρίνειο" και παρέμεινε στο +4 από τους διώκτες της.

Το προβάδισμα για τον τίτλο διατήρησε η ΑΕΚ, που πέρασε δύσκολα από το "Ζηρίνειο" επί του Ηρακλή Κηφισιάς με 3-1 σετ.

Μάλιστα, η ομάδα των βορείων προαστίων έγινε μόλις η δεύτερη που κατάφερε να πάρει σετ κόντρα στις "κιτρινόμαυρες", μετά τον Ολυμπιακό.
Η Ένωση ήταν αυτή που πήρε το πρώτο σετ με 25-21, για να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο οι γηπεδούχες, παρά το γεγονός βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 20-18.

Ωστόσο, η ομάδα του Βαγγέλη Οικονόμου κατέκτησε στις λεπτομέρειες το 3ο σετ και με την ψυχολογία υπέρ της, έφτασε τελικά στη νίκη με 25-20 στο 4ο.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζόραν Κόβαζιτς): Κουντουρά Ε. 3 (3 άσοι), Καραγκούνη 13 (3 άσοι, 8/24 επ., 41% υπ., 2 μπλοκ), Διώτη 10 (9/32 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 16 (14/58 επ., 47% υπ., 2 μπλοκ), Γιώτα 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (2 άσοι, 1/11 επ., 9 μπλοκ), Ρόγκα (λ, 53% υπ.) / Κουντουρά Α.-Μ., Καβαδία 1 (1/3 επ.), Μπιόλο 2 (2/2 επ.), Βαρουδάκη
ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Ντόγκανιτς 11 (3 άσοι, 7/26 επ., 58% υπ., 1 μπλοκ), Κις 16 (16/56 επ.), Τζανακάκη 12 (1 άσος, 10/20 επ., 1 μπλοκ), Μποροβίνσεκ 24 (4 άσοι, 16/26 επ., 4 μπλοκ), Παπαγεωργίου 8 (7/30 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1 (1 άσος), Σάκκουλα (λ, 56% υπ.) / Γκούζου, Κουνάδη, Κίτσου