Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2012

ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΑΝΤΡΩΝ ΕΣΠΕΔΑ

Κοσμάς ΒΑΛΙΑΝΟΣ
Άλλη μία νίκη - 10η στη 10η αγωνιστική - για το αντρικό μας τμήμα, στη Νέα Πέραμο επί του Κύζικου με 3-2 (20-25, 25-21, 25-21, 22-25, 10-15).
Με τη νίκη αυτή επί ενός από τους υπόλοιπους δύο διεκδικητές του πρωταθλήματος, η ομάδα μας απέκτησε πια σημαντικό προβάδισμα, στην πορεία μας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος,  το οποίο δεν είναι εύκολο να καλυφθεί.
Στον αγώνα - ο οποίος διεξήχθη σε ένα κατάμεστο γήπεδο - οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με νευρικότητα και ειδικότερα η Νέα Πέραμος αγχωμένη, αλλά γρήγορα η ομάδα μας έδειξε τις δυνατότητες της και πήρε προβάδισμα 2-4 πόντων, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος.
Στο 2ο σετ, οι ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, αλλά στο τέλος η Νέα Πέραμος εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη μας και ισοφάρισε στα σετς.
Στο 3ο σετ, η ομάδα πήρε στην αρχή προβάδισμα μέχρι 4 πόντους, αλλά η Νέα Πέραμος, μετά τους 20 πόντους και υποστηριζόμενη από το θερμό κοινό της με αντεπίθεση έκανε το σκορ 2-1.
Στο 4ο σετ, η Νέα Πέραμος μπήκε με τη φόρα του προηγούμενου και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και 3 πόντους, αλλά η ομάδα μας, πραγματικά έδειξε την ποιότητα της και με φοβερό πάθος στο κρίσιμο σημείο, μπόρεσε και έκανε την ανατροπή, ισοφαρίζοντας το σκορ.
Στο 5ο σετ, η ομάδα μας δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στη Νέα Πέραμο, να διεκδικήσει τη νίκη και με πάρα πολύ καλή απόδοση δε δυσκολεύτηκε να φύγει με τους 2 βαθμούς της νίκης.
Συμπερασματικά, αυτή είναι η ομάδα που θέλουμε. Με μεγάλη προσήλωση στο στόχο μας, με σωστή τακτική, τσαμπουκά, πάθος. Ο αγώνας όπως προγράψαμε διεξήχθη σε γήπεδο, όπως θέλουμε να είναι όλα. Γεμάτο από κόσμο, ο οποίος συμπαραστάθηκε στην ομάδα του με κόσμιο τρόπο, αν εξαιρέσουμε μια μικρή ένταση που δημιουργήθηκε στην αρχή του αγώνα.
Τα λίγα λάθη του κ. Κουτσούλα σε βάρος της ομάδας μας, ειδικά στο 5ο σετ, ευτυχώς δε διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Άριστη η διαιτησία του κ. Κολτσίδα.
ΑΠΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ ΚΥΖΙΚΟΣ: (-) Λιώτας Κλ., Ανδριανός, Δημοβασίλης, Χονδρός, Βαρδής, Λιώτας Αθ., Μακρής (λ), Μπαρμπούνης Θ., Σοφράς.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Χατζημιχάλης) Βαλιάνος, Τσικάτος, Νασκιντασβίλι, Κογκαλίδης, Αγγέλου, Μαρμαρινός, Βογιατζίδης (λ), Γρηγορίου, Ευαγγέλου.