Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Παμβοχαϊκός έχανε με 2-0 σετ από τον Ολυμπιακό, ωστόσο με επική ανατροπή νίκησε τους 3-2 "ερυθρόλευκους" και πλησίασε στη βαθμολογία.

Την "πάτησε" τη δεύτερη φορά ο Ολυμπιακός! Ο Παμβοχαϊκός πήρε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού στο Βραχάτι κι ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ.

Οι "ερυθρόλευκοι" βρίσκονται πλέον επτά βαθμούς πίσω από τον Ηρακλή, με τον Παμβοχαϊκό να μειώνει τη διαφορά από το συγκρότημα του Γιάννη Καλμαζίδη στον έναν βαθμό.
Στο Βραχάτι επαναλήφθηκε η εξέλιξη του πρώτου αγώνα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 2-2.

Μόνο που τότε η ομάδα του Νίκου Ζαλμά προσπαθούσε ακόμα να συνηθίσει την επιτυχία που απολάμβανε και έχασε στο τάι μπρέικ, ενώ καθαρά συνειδητοποιημένη για το που μπορεί να φτάσει, επικράτησε στο νήμα του Ολυμπιακού (15-13).

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ (13-25).

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι κάλυψαν τις τρύπες στην υποδοχή και ξέφυγαν με 23-21. Οι "ερυθρόλευκοι" ισοφάρισαν τον αγώνα και εν συνεχεία οι παίκτες του Παμβοχαϊκού σπατάλησαν πέντε ευκαιρίες για να πάρουν το σετ. Ο Νοβότνι πραγματοποίησε με άσο το 29-28 και τελικά ο Ανδρεάδης με νέο άσο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο δεύτερο σετ (29-31).

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός εξαφάνισε το μικρό προβάδισμα του Ολυμπιακού (15-17). Πέρασε μπροστά με 23-20 για να μειώσει σε 2-1 σετ με δύο συνεχόμενα λάθη από τον Ανδρεάδη (25-22).

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές διαφορά πέντε πόντων (19-14, 24-19). Ωστόσο με κρίσιμα λάθη από τη μεριά τους ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του σετ και της νίκης, μειώνοντας τη διαφορά στον έναν πόντο (24-23). Ο Φιλίποβ αστόχησε στο σερβίς και ο Παμβοχαϊκός (25-23) έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Ο Παμβοχαϊκός με τρεις συνεχόμενους πόντους στο τάι μπρέικ διαμόρφωσε το 10-13 σε 13-12 με δύο λάθη των Νοβότνι και Φιγκουερόα και έναν άσο από τον Ντουσράμ. Ο Παμβοχαϊκός χρειάστηκε μόνο έναν πόντο κι αυτός ήρθε από το μπλοκ για να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα του (15-13).

Τα σετ: 13-25, 29-31, 25-22, 25-23, 15-13

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 8 (6/22 επ., 2 άσοι, 63% υπ. - 30% άριστες), Ποτότσνικ 14 (12/24 επ., 1 άσο, 55% υπ. - 42% άριστες), Στιβαχτής 3, Ντουσάρμ 20 (16/36 επ., 3 άσοι), Κατσανεβάκης 6 (6/10 επ.), Καραγιάννης 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (38% υπ. - 19% άριστες) / Σζάρεκ, Κούλας, Βαρδής, Λιόντας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 8 (6/20 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (11/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Νοβότνι 22 (18/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Ανδρεάδης 13 (8/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Φιγκουερόα 17 (15/36 επ., 2 άσοι, 59% υπ. - 45% άριστες), Κουζούνης -λ 56% υπ. - 40% άριστες / Κανέλλος 1, Σωτηρίου 1, Λιβαθηνός, Ιωάννου 2.