Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Η 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ

Χάρης ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΑΣ)
Ο Εθνικός δυσκολεύτηκε αλλά «καθάρισε» τον Ιωνικό με 3-0 σετ κι έτσι παραμένει ανάμεσα στα φαβορί για τον τίτλο, αλλά και την άνοδο από τον 1ο όμιλο. Στο ντέρμπι των ουραγών ο Πανιώνιος επικράτησε της Λέσβου με 3-1. Στον αγώνα που ολοκλήρωσε τη δράση του ομίλου για τα ματς του Σαββάτου, η ΑΕΚ αν και αγχώθηκε αφού βρέθηκε να χάνει 1-0 στα σετ, τελικά επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα Σμύρνης.

Στον 2ο όμιλο, το Μοσχάτο έχασε έδαφος για την κορυφή, καθώς ηττήθηκε στη Μαλεσίνα από τον Αίαντα με 3-2 σετ. Οι φιλοξενούμενοι καταγγέλλουν τη συμπεριφορά των οπαδών, χωρίς πάντως να έχουν το παραμικρό παράπονο από τη διοίκηση και τους παίκτες της Μαλεσίνας. Μίνι έκπληξη από την Αναγέννηση Άρτας, που εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της Καλαμάτας και με το 3-2 σετ πανηγύρισε την πρώτη νίκη στη σεζόν.

Στον 3ο όμιλο, η ΜΕΝΤ πήρε ένα ακόμη σχετικά εύκολο τρίποντο μέσα στην έδρα του Μέγα Αλέξανδρου και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας έπειτα από 9 αγώνες. Από κοντά ακολουθούν Ελπίδα και Γαλαξίας που επίσης συνέχισαν με νίκες 3-0 κόντρα σε Αρίωνα και Σέρρες αντίστοιχα. Η ΧΑΝΘ πέτυχε το μοναδικό διπλό της αγωνιστικής μέσα στην έδρα του ουραγού Αριστοτέλη Σκύδρας.