Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΧΟΥΜΕΝΕ 2-3 ΚΑΙ 15-09 ΣΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ

«Χρυσή» πρόκριση!
«Χρυσή» πρόκριση στον Β΄γύρο του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας σημείωσε ο Παμβοχαϊκός. Μετά από αγώνα θρίλερ περίπου 3,5 ωρών η ομάδα του Βραχατίου επικράτησε στο «χρυσό σετ» της σλοβακικής Τσεμς Χουμένε. Είχε προηγηθεί η νίκη της σλοβακικής ομάδας με 3-2 σετ και η πρόκριση κρίθηκε στο «χρυσό σετ» όπου η ελληνική ομάδα είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ με 4-3, 8-4, 12-7 και τελικά 15-09.

Ο αγώνας έγινε στο γυμναστήριο του Λουτρακίου παρουσία 800 φίλων του Παμβοχαϊκού που δημιούργησαν θερμή ατμόσφαιρα.

Ο Παμβοχαϊκός θα μάθει τον αντίπαλο του την προσεχή Τρίτη 30 Οκτωβρίου (20.00) μετά τον αγώνα ρεβάνς μεταξύ της κυπριακής Ανόρθωσης και της κροατικής Μλάντοστ Μαρίνα Καστέλα. Στον πρώτο αγώνα η Μλάντοστ νίκησε 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γκιούροφ (Βουλγαρία), Μπαγκντέ (Τουρκία)

Τα σετ: 25-23, 22-25, 31-33, 25-20, 13-15

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 16π., Μπεκιάρης 12, Δρογκάρης 2, Καραγιάννης 13, Γιοβάνοβιτς 33 (30/62), Πανταλέων 21 (15/26) / Δημητρακόπουλος (λ. - 57% υπ.), Παπαδόπουλος, Κατσανεβάκης, Βαρδής, Μπάκας.

ΧΟΥΜΕΝΕ: Τζάβορικ 15π., Λιζάλα 18, Σαρνέκι 14, Μίζερακ 1, Γιόσακ 12, Σότακ 4 / Κρις (λ. - 45% υπ.), Χρίμακ 1, Μλίναρτσικ 14, Λέσκανιτς 7.