Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

ΝΑΙΦΕΛΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP

Όνειρο ο Φοίνικας
Ένα μεγάλο και τρανταχτό ΟΧΙ είπε ο Φοίνικας και οι οπαδοί του σήμερα στην πρωτεύουσα τον Κυκλάδων στην Ελβετική ομάδα ανήμερα της ιστορικής επετείου του ΟΧΙ καθώς κέρδισε για δεύτερη φορά την Νάιφελς με 0-3 σετ.
Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα παρουσιάστηκε σοβαρή, συγκροτημένη, με όπλο το δυνατό μπλοκ και την αποτελεσματική άμυνα, φάνηκε να θέλει πολύ περισσότερο τη νίκη / πρόκριση σήμερα και παρουσία του προέδρου της Δημήτρη Παλιόπορτα, του πάντα ένθερμου κοινού της και των λίγων Ελβετών φιλάθλων πέτυχε μια ιστορική πρόκριση στο δεύτερο γύρο του Τσάλεντζ Καπ δείχνοντας ότι οι Συριανοί έχουν ψυχή και πείσμα.
Ο αγώνας:
Στο πρώτο σετ η Σύρος πήρε το προβάδισμα με 1-3 αλλά οι Ελβετοί ισοφάρισαν με άσο του Στ. Ίλιτς ενώ προηγήθηκαν 5-4 με τέσσερις μπάλες του Φοίνικα. Ο Έχρατ έκανε το 6-4 κι ο Χρ. Πάτρας πήρε τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Γκίγκλι με μπλοκ στο Λάππα έκανε το 8-6. Στη συνέχεια έγιναν λάθη κι από τις δύο ομάδες και το σετ έφτασε στο 11-11. Ο Φοίνικας πήρε τελικά το β' τεχνικό τάιμ άουτ 14-16 με επίθεση του Λάππα και στη συνέχεια πάλι ο Λάππας το 14-18 στην καλύτερη ίσως φάση του αγώνα. Ο Φοίνικας συνέχισε τις πολύ καλές προσπάθειες με όπλο το μπλοκ και κατάφερε να πάρει διαφορά 17-21 που έγινε 19-23 ύστερα από άουτ του Πόλακ. Η Νάιφελς πήρε τάιμ άουτ και ο Μπούσερ μπήκε αντί του Έχρατ. Ο Στ. Ίλιτς έριξε τη μπάλα στο φιλέ από τη θέση του σερβίς κι έγινε το 20-24 και με σερβίς άουτ του Πόλακ ο Φοίνικας κατέκτησε το σετ με 21-25.
Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με τον Τακουρίδη αντί του Θάνου και η Νάιφελς με Έχρατ αντί Μπούσερ. Η ομάδα της Σύρου με όπλο το μπλοκ και το καλό σερβίς δυσκόλεψε τη Νάιφελς. Πήρε προβάδισμα 3-5 που έγινε 6-10 στη συνέχεια μετά από άουτ σερβίς του Έχρατ. Ο Κράουζ έκανε το 13-16, ο Πούλκο μείωσε 14-16, και ο Κάνκααπαα 15-16. Ο Τακουρίδης έκανε το 17-19, ο Λάππας το 18-20, με άσο ο Μπέμε το 18-21. Ο Σουλτανόπουλος πρόσθεσε ακόμα ένα πόντο αναγκάζοντας τον Πόλακ να πάρει τάιμ άουτ. Δύο άσοι όμως του Μπέμε έφεραν τη νίκη στην ομάδα του που κατέκτησε το σετ με 18-25, σκορπίζοντας τον ενθουσιασμό στην κερκίδα.
Στο τρίτο σετ η Νάιφελς ξεκίνησε με Μπέντρακ αντί Γκίγκλι και οι δύο ομάδες πήγαιναν από τα μισά του σετ κι έπειτα πόντο - πόντο. Ο Φοίνικας μπήκε μπροστά 2-4 με μπλοκ του Σουλτανόπουλου και Λάππα στον Πόλακ. Στη συνέχεια έγιναν λάθη από τις δύο ομάδες στο φιλέ και το σκορ πήγε 11-12 από λάθος του Μπέμε στο σερβίς. Ο Κράουζε έκανε το 11-14, με μπλοκ στον Μπέμε έγινε το 18-18. Ο Τακουρίδης έκανε το 19-19, ο Λάππας το 21-21, 22-22 ο Κάνκααπαα, 23-23 ο Κράουζε, 24-25 ο Μπέμε, και με άουτ επίθεση του Ου. Ίλιτς ο Φοίνικας κατέκτησε το σετ με 24-26 και πήρε την ιστορική πρόκριση στο Τσάλεντζ Καπ.
Ο επόμενος αγώνας έχει οριστεί για τις 13 με 15 Νοεμβρίου με αντίπαλο τη Βελγική Πρεφάξις Μένεν στη Σύρο.
Τα σετ: 21-25, 18-25, 24-26
Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Κουρνέτας, Μπέμε 12 (8/19 επ., 3 άσους, 1 μπλοκ), Κράουζε 11 (11/16 επ., 79% υπ.-58% αρ.), Λάππας 15 (11/18 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ, 30% υπ.-20% αρ.), Τακουρίδης 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Γκαράς (λ-70% υπ.-52% αρ.), Αρβανίτης, Τσέργας, Ίλιτς.
Νάιφελς (Πόλακ): Γκύγκλι 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πόλακ 4 (4/16 επ.), Πούλκο 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ.-26% αρ.), Κάνκααπαα 14 (12/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 46% υπ.-38% αρ.), Έχρατ 3 (3/7 επ.), Σ. Ίλιτς 6 (4/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βέρνερ (λ-68% υπ.-42% αρ.), Ο. Ίλιτς 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Μπέντρακ 1 (1/1 επ.), Μπούσερ 2 (2/2 επ.).
* Στην αρχή του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για το θάνατο του διεθνή διαιτητή Νίκου Πανούτσου.