Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Γιώργος ΜΑΝΤΖΙΟΣ (ΚΟΛΛΕΓΙΟ)
Σημείωση drapetsonavolley: Το παρακάτω κείμενο προέρχεται από τον ιστότοπο της ΕΟΠΕ. Επειδή υπάρχουν σοβαρά λάθη στη σύνθεση της ομάδας μας, μπορούμε να υποθέσουμε ότι το ίδιο γίνεται σε όλους τους αγώνες, οπότε σας παρακαλούμε να μην είσαστε σίγουροι, ότι οι αναγραφόμενες συνθέσεις των ομάδων, είναι και οι σωστές.

Μπροστά σε περίπου 250 οπαδούς της που βρέθηκαν στις εξέδρες της Νέας Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 της Αργυρούπολης στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και παρά το δύσκολο 2-0 των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν σθεναρά, μείωσαν σε 2-1 και διεκδίκησαν κάτι παραπάνω στο τέταρτο σετ, χωρίς όμως, να τα καταφέρουν.

«Διπλό» μέσα στο Μοσχάτο πανηγύρισε η Παλλήνη σε ένα παιχνίδι που δεν έλειψε η ένταση, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα και δύο αποβολές για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, στο 3ο σετ και ενώ το Μοσχάτο ήταν μπροστά με 12-11, ο προπονητής Ανέστης Μαλτίδης, αλλά και ο έφορος της ομάδας Νεκτάριος Χαλβατζής αποβλήθηκαν από τον Α’ διαιτητή, λόγω έντονων διαμαρτυριών.

Πιο δύσκολα από ό,τι φανερώνει το τελικό σκορ 3-0, έφτασε το Κολλέγιο στην πρώτη νίκη του κόντρα στον Οδυσσέα Αμαρουσίου. Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν αρκετά τους γηπεδούχους που όμως, πήραν δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Με «διπλό» μέσα στον Εθνικό ξεκίνησαν τα Ταταύλα, αφού παρά το γεγονός ότι το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να «αποδράσουν» με τους τρεις βαθμούς από το «Π. Σαλπέας».

Με εντός έδρας νίκη στο τάι μπρέικ κόντρα στον Πανελλήνιο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΟΦΗ. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν 2-0 στα σετ, αλλά οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν ισοφαρίζοντας σε 2-2 και τελικά η... βεντέτα λύθηκε στο 5ο σετ που είχε και αυτό δραματικό φινάλε.

Πρεμιέρα στην Α2 ανδρών και στον 2ο όμιλο διεξήχθη ντέρμπι στην Πάτρα, ανάμεσα στον Ερμή και την Φθία, με την ομάδα της Λαμίας να παίρνει τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Διπλό πέτυχε και η Παναχαϊκή, που πέρασε «αέρας» από τη Μαλεσίνα με 3-0 σετ. Φιλοξενούμενος νίκησε και στο άλλο ματς του ομίλου, με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας να περνά από την έδρα του Ζωγράφου.

Ο πρώτος «άσος» στον όμιλο ήρθε στη Μεταμόρφωση, όπου η τοπική ομάδα επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Δραπετσώνας. Εντός έδρας νίκη και για τον Πανερυθραϊκό, 3-0 σετ την Ολυμπιάδα Πατρών.

Στον 3ο όμιλο, ο ΣΠΑ Καρδίτσας παρότι ήταν χωρίς προπονητή στον πάγκο και έχασε το πρώτο σετ, πήρε τη νίκη με 3-1 στην έδρα του Γαλαξία στη Θεσσαλονίκη, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Εκτός έδρας νίκη και για την Ορεστιάδα, στο ντέρμπι του Έβρου. Οι «πράσινοι» νίκησαν την ΓΕΑ στην Αλεξανδρούπολη με 3-0 σετ. Εύκολη νίκη και για τη ΜΕΝΤ, πανηγύρισε το άνετο 3-0 επί του Πιερικού.

Με τη δύναμη της έδρας του ξεκίνησε ο Μέγας Αλέξανδρος που κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 κόντρα στη ΧΑΝΘ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση (1-1), αλλά στα κρίσιμα σημεία του τρίτου και τέταρτου σετ, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έτσι μπήκαν με το... δεξί στο πρωτάθλημα.

Ο Αίαντας προηγήθηκε εύκολα με 1-0 της ΧΑΝΘ στον Εύοσμο, αλλά χρειάστηκε να δώσει σκληρή μάχη για να πάρει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πάλεψαν μέχρι και τον τελευταίο πόντο του τέταρτου σετ για να αποσπάσουν έστω και τον βαθμό, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι συνθέσεις της 1ης αγωνιστικής ανά όμιλο:

1oς όμιλος

ΑΕΚ - ΑΟΝ Αργυρούπολης 3-1 (25-20, 30-28, 21-25, 25-22)
ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης, Σαμαντάς, Παπαδόπουλος, Πελτέκης, Σασάτη, Κάπελας (λ), Καπίρης, Αναστασίου.
ΑΟΝ Αργυρούπολης (Μπουτσουρής): Μπουγάς, Τερζής, Παυλίδης, Παγουλάτος, Μηνούδης, Μπαλτάτσης, Ρούσσος (λ), Παπαπέτρου, Χριστοδουλάκης, Αρχοντής.

ΣΑ Κολλεγίου - Οδυσσέας Αμαρουσίου 3-0 (25-22, 25-23, 25-19)
Κολλέγιο (Καραμαρούδης): Μάντζιος, Κοτσιλιάνος, Σωτηρίου, Ζουπάνης, Αριστόπουλος, Αδαμόπουλος, Πολυμερόπουλος (λ), Σαμουήλης, Κατσαούνης, Γκορτσιανιουκ.
Οδυσσέας (Ρούμελης): Πεπόνης, Τσούμας, Παπαδόπουλος, Μπανιάς, Βυθούλκας, Χριστοδούλου, Κοτζαμπάσης (λ), Κωνσταντινίδης, Βαφάι.

ΑΟΠ Μοσχάτου - Παλλήνη 0-3 (28-30, 19-25, 23-25)
ΑΟΠ Μοσχάτου (Μαλτίδης Α.): Ταραμπίκος, Σωτηράκης, Μανούσος, Φελέρης, Αδαμόπουλος, Κόρλος, Αντωνιάδης (λ),Οικονομόπουλος, Αγγελής, Παπαδέας.
Παλλήνη (Φλώρος Γ.): Παπαστέλιος, Κοντός Θ., Αντωνάκης, Δημητρίου, Νιώτας, Μπιλλήρης, Κοτζαμπάσης (λ), Χριστοφοράκης, Κοντός Ι.

Εθνικός Πειραιώς - Ταταύλα 0-3 (14-25, 20-25, 19-25)
Εθνικός Πειραιώς (Ζανάκης): Βαβάτσης, Λαμπρινός, Τσουμελέας, Μήτσης, Μαμάης Ι., Μαυρούδης, Κουβουτσέλης (λ), Παντόπουλος, Χατζηθάνος, Σιώλης.
Ταταύλα (Αρέτας): Κότσης, Μανιάτης, Λοράνδος, Καρράς, Ρομπότσης, Χατζηκάλφας, Χανδρινός (λ), Κυρίτσης.

ΟΦΗ - ΓΣ Πανελλήνιος 3-2 (25-19, 25-22, 21-25, 22-25, 16-14)
ΟΦΗ (Μακαλιωτάκης): Παπαδάκης, Παπαχρήστος, Ραδίκαλης, Μαγρεμπλής, Πλατινίδης,Γονιαδάκης, Λαγουβάρδος (λ)
ΓΣ Πανελλήνιος (Τσολακίτας): Παπαβασιλειου, Σαμπάνη, Λούκας, Χριστοφίδης, Γερουσόπουλος, Τοκάνης, Καρράς (λ).

2ος όμιλος

ΑΣΠ Ερμής - ΑΠΣ Φθία 2-3 (24-26, 25-17, 19-25, 25-17, 19-21)
ΑΣΠ Ερμής (Σταματόπουλος Σταύρος): Κοντοδημόπουλος, Μποζγανάς, Χασάπης, Κανάς, Κόζης, Χρυσανθακόπουλος, Νούσιας (λ), Μάνασης, Δημητρόπουλος, Μαθιουδάκης
ΑΠΣ Φθία (Ντάλας Ηλίας): Παπαθωμόπουλος, Αναστασόπουλος, Σάβα, Δημούλας, Σοφοκλέους, Πλιάτσικας, Τσανιδάς (λ), Καλαθάς, Αθανασίου

ΑΣ Αίας Μαλεσίνας - ΓΕ Παναχαϊκή 0-3 (20-25, 20-25, 15-25)

ΑΚ Ζωγράφου - ΑΣ Ιωνικός 0-3 (21-25, 22-25, 21-25)
Ζωγράφου (Λοϊζίδης): Βρανιάς, Δαλέκος, Κωλέτης Γ., Καραμούντζος, Μαρκάκης, Χαριλάου, Τρίγκας (λ), Μαρκόπουλος Γ., Κατσάνης, Μαρκόπουλος Α.
Ιωνικός (Νικηφορίδης): Φιλιππαίος, Νικητάκης, Μεσσάλας, Πασιαλής, Μακρόπουλος, Αναστόπουλος, Ζαγκανάς (λ), Οικονόμου, Καλογερόπουλος, Σαραντόπουλος

Μεταμόρφωση - ΔΑΣ Δραπετσώνας 3-0 (27-25, 25-17, 25-14)
Μεταμόρφωση (Αλεξανδρόπουλος): Καρακίτσος, Αλεξόπουλος, Καραγιώργος, Μίχας, Λένας, Αργυρακάκης, Παλαιολόγος (λ), Χελιώτης, Καλίνης, Μαργαρίτης.

Πανερυθραϊκός - ΑΕΠ Ολυμπιάς 3-0 (25-23, 25-21, 25-20)

3ος όμιλος

ΑΜΟ Γαλαξίας - ΣΠΑ Καρδίτσας 1-3 (25-18, 21-25, 21-25, 21-25)
ΑΜΟ Γαλαξίας (Μοσχοφίδης Νικολαος): Νικολιδάκης Α., Μούρτζιος Π., Κόκκινος Β., Παραδισάνος Ι., Δάλας Α., Τσαλπακτσόγλου Α., Ρομαλιάδης Α.(λ), Χατζηγώγος Ν.-Π., Αδαμάκης Γ
ΣΠΑ Καρδίτσας (-): Βασιλάκος Χ., Νεδιλάκης Σ., Αλεξίου Α., Χήρας Α., Παπαγεωργίου Α., Καραγκιώζης Ν. , Τακούρης Ε. (λ)

ΓΕ Αλεξανδρούπολης - ΑΟ Ορεστιάδας 0-3 (23-25, 16-25, 23-25)
ΓΕ Αλεξανδρούπολης (Δήμητσας): Παντίρης, Σκευάς, Δημητρούδης Ισ. (λ), Δημητρούδης Ιωαν., Αμαριανάκης, Σταματίου, Κώττας, Κίτσιος, Πασάκος, Χατζόπουλος, Χριστόφας, Αρχοντούδης
Ορεστιάδα (Τσακμάκης): Προδρομίδης, Κεμανετζής, Καψαλιάρης, Λαχτάρας, Χουσίδης, Αρχοντίδης, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Κουλαξίδης, Κωνσταντινίδης (λ)

ΜΕΝΤ - ΣΦΠ Πιερικός 3-0 (25-13, 25-21, 25-11)
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σάκογλου, Ναζίρης, Γεροβασιλείου, Δημητριάδης, Αντιφάκος, Βέλο, Μεληδώνης (λ), Μπαντιανίδης
Πιερικός (Σαρρής): Ηλίδης, Γερομίχαλος, Χρυσίκος, Κρομμυδάς, Μπατσάρας, Γιατσίδης, Καλιάκος (λ), Ξενίδης, Αλεξίου

Μέγας Αλέξανδρος - ΧΑΝΘ 3-1 (25-16, 18-25, 25-21, 26-24)
Μέγας Αλέξανδρος (Γζουντέλης): Παπανικολάου, Ρεμπούτζιας, Ρούσσος, Στοϊλούδης, Παλέντζας, Μπουφίδης, Γκίνης (λ), Καψαμπέλης (λ), Σβάρνας, Δημητριάδης, Κοντογιάννης, Παπαδόπουλος.
ΧΑΝΘ (Σδραυκάκης): Δίγκας, Τσάρας, Κεσογλίδης, Αντωνακάκης, Ντινόπουλος, Χριστόπουλος, Πάντζιος (λ), Ακριτίδης, Οικονομίδης.

Αίαντας Ευόσμου - Ελπίδα Θεσ. 1-3 (25-15, 19-25, 18-25, 19-25)
Αίαντας Ευόσμου (Κουτουνίδης): Σκαρλατίδης, Καψειμάκης, Βαφέας, Βλάχος, Καμαριώτης, Σακελλαρίδης, Κνάπεκ (λ), Ζολώτας, Κερτικίδης, Τουλκερίδης, Ιωακειμίδης.
Ελπίδα Θεσ. (Κυλίτσης): Τσίκρας, Βασιλειάδης, Γκούγκουρας, Σαχπαζίδης, Μπατσαράς, Καλαϊτζής, Αλμαλής (λ), Ρόιος, Κουτσονίκας, Νικολακάκης.