Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ 3ου ΟΜΙΛΟΥ ΣΤΗΝ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με το δεξί ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών για τη Νίκη Αλεξανδρούπολης που επικράτησε 3-0 (25-13, 25-21, 25-8) επί του Αρίωνα Πτολεμαΐδας στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου.

Η ομάδα του Γιώργου Τεκτονίδη ουσιαστικά δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ, όπου οι φιλοξενούμενες διεκδίκησαν την ισοφάριση, αλλά μετά το 2-0, το «τρίποντο» είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Εύκολη νίκη με 3-0 (25-16, 25-19, 25-11) επί του Ερμή Δράμας σημείωσε ο Αίαντας Ευόσμου σε ένα παιχνίδι, όπου οι γηπεδούχες επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Και αν εξαιρεθεί ένα μικρό ξέσπασμα των Δραμινών που μείωσαν τη διαφορά στο δεύτερο σετ, σε όλο το υπόλοιπο ματς, οι φιλοξενούμενες, απλώς ακολουθούσαν στο σκορ.

Με το «καθαρό» 3-0 (25-23, 25-16, 25-23) πέρασε από τα Γιάννενα η Σταυρούπολη. Οι γηπεδούχες πάλεψαν το πρώτο και το τρίτο σετ, αλλά έμειναν χωρίς πόντο απέναντι στον έμπειρο ΕΟΣ. Άνετο «τρίποντο» και για τη Νέα Γενεά, 3-0 (25-11, 25-13, 25-23) τον Μέγα Αλέξανδρο.

Το μοναδικό τάι μπρέικ της βραδιάς έγινε στο ματς του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού με την Ένωση Ελασσόνας, με τις φιλοξενούμενες να φεύγουν με το «δίποντο» επικρατώντας με 3-2 (20-25, 25-18, 19-25, 25-23, 15-11).

Σάββατο 20/10/2012
Νίκη Αλεξ. - Αρίων Πτολεμαΐδας 3-0 (25-13, 25-21, 25-8)
Νίκη Αλεξ/πολης (Τεκτονίδης): Νικολαΐδου, Λαμπροπούλου, Καλογεροπούλου, Νατσίδου, Περσίδου, Καράμπαλη, Λυμπεροπούλου (λ), Βογιατζή, Κολοσέντα, Λαμπρίδου, Τζιογκίδου.
Αρίων Πτολεμαΐδας (Κούρτης): Α. Μπίγγα, Στ. Κούση, Αϊτσίδου, Ε. Μπίγγα, Α. Κουρκουλούκη, Ε. Κούση, Εμμανουήλ Αρ. (λ), Μ. Κουρκουλούκη, Εμμανουλήλ Γλ., Δημάκη, Πανταζή.

Αίας Ευόσμου - Ερμής Δράμας 3-0 (25-16, 25-19, 25-11)
Αίας Ευόσμου (Γαβαλά): Τοσουνίδου, Ιακωβίδου, Χατζηευστρατιάδου, Τορλαχίδου, Ξενιτιάδου, Παπαφωτίου, Μυρίδου (λ).
Ερμής Δράμας (Αβερκιάδης): Παντελίδου, Τυχαλά, Τερτλίδου, Κωστή, Σωτήρογλου, Καρακιτσίδου, Μπογιατζή (λ).

Ηρακλής Ιωαννίνων - ΕΟ Σταυρούπολης 0-3 (23-25, 16-25, 23-25)
Ηρακλής (Κωνσταντίνος Ζιώγος): Ασημακίδου, Κολέτση, Χατζηγιαννάκου, Παπακωνσταντίνου, Χαμπυλομάτη, Βούζα, Ζαβογιάννη (λ), Σάκκου (λ), Κακαβά, Καλύβα, Καλαμαρίδου, Δασκάλου
Σταυρούπολη (Δημήτρης Σολκίδης): Καλτουρμίδου, Κοκκινίδου, Καλούδη, Ελευθεριάδου, Αργυροπούλου, Μπούκα, Ιωαννίδου (λ), Μητσάνη, Άγγου, Παππά

Νέα Γενεά - ΓΑΣ Μεγ.Αλέξανδρος 3-0 (25-11, 25-13, 25-23)
Νέα Γενεά (Γαϊδατζής): Τσομπανίδου, Τσομίδου, Κοτέογλου, Ζαμπουρλή, Μουντάκη, Μπουρνή, Νταή (λ), Γιουμούκη (λ), Μπουστανίδου, Μπάγκου
Μέγας Αλέξανδρος (Τζούρος): Δόστρα, Τοτσίδου, Βαλσάμη, Καραφωτάκη, Τοσόγλου, Τσαλδάρη, Χατζηβασιλείου (λ)

Φιλαθλητικός Λ.Σ. - Ένωση Ελασσόνας 2-3 (25-20, 18-25, 25-19, 23-25, 11-15)