Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2012

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΝΑΙΦΕΛΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP

Ο Φοίνικας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ηλία Λάππα που άγγιξε το 73% αποτελεσματικότητα στην επίθεση πήρε την πρώτη του νίκη στην Α΄ φάση του Challenge Cup επικρατώντας με 3-1 (25-17, 25-23, 21-25, 25-20) σετ της Νάιφελς.
Θυμίζουμε ότι σε περίπτωση που η Νάιφελς κερδίσει την Κυριακή, οι δύο ομάδες θα παίξουν το χρυσό σετ (επιπλέον σετ 15 πόντων) προκειμένου να αναδειχθεί η ομάδα που θα συνεχίσει στην επόμενη φάση.

Ο Φοίνικας μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ και έφτασε προπορευόμενος με 2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) και εκμεταλλευόμενος των λαθών των ελβετών άνοιξε την διαφορά (16-9). Έχοντας επιβάλει τον ρυθμό του δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-17.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν ένα διαφορετικό σετ στο δεύτερο, προφανώς επηρεασμένοι από την ευκολία που πήραν το πρώτο σετ και σε συνδυασμό με την άνοδο των ελβετών, αν και αρχικά προηγήθηκαν με 6-3 και 8-3, στη συνέχεια βρέθηκαν να ακολουθούν με 14-16. Με πολλά λάθη στο σερβίς και από τις δυο πλευρές, οι δυο ομάδες συνέχισαν πόντο –πόντο. Μέχρι το 21-21 όπου ο Λάππας με μια κερδισμένη επίθεση και ένα μπλοκ έδωσε ανάσα στην ομάδα του Χρήστου Πάτρα (23-21). Η Ναϊφελς ροκάνισε την διαφορά (24-23) αλλά ο Λάππας έδωσε πάλι την λύση και καθάρισε το δεύτερο σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ με πρωτομάστορα τον Κράουζ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με το εκπληκτικό 5-0 και έφτασε γρήγορα προπορευόμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-3). Οι ελβετοί απάντησαν με τον Πούλκο (11-8) και σε συνδυασμό με λάθη στην υποδοχή από τον Κράουζε ροκάνισαν την διαφορά (11-11). Ο Μπέμε έδωσε ανάσα στην ελληνική ομάδα (15-13) και συνέχισε να ηγείται του σκορ με 17-14, 18-15 και 19-16, οι ελβετοί όμως δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και αφού ισοφάρισαν σε 19-19 στη συνέχεια φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-21, μειώνοντας σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς και προηγήθηκε με 4-2, οι ελβετοί απάντησαν με ισοφάριση (4-4) αλλά οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα δεν πτοήθηκαν και έφτασαν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Νέα ισοφάριση της Νάιφελς με 9-9 αλλά ο Λάππας αναλαμβάνει και πάλι δράση (13-10). Με συνοπτικές διαδικασίες ο Φοίνικας επέβαλε τον ρυθμό του στο παιχνίδι και έφτασε έυκολα στην κατάκτηση του σετ (25-20) και κατά συνέπεια στη νίκη.

Τα σετ: 25-17, 25-23, 21-25, 25-20

Διαιτητές: Κριστέα (Ρουμανία), Φανούτσι (Άγιος Μαρίνος)

Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Κουρνέτας, Μπέμε 21 (16/27 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο), Λάππας 18 (16/22 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ.-43% αρ.), Κράουζε 15 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο, 64% υπ.-39% αρ.), Τακουρίδης 6 (6/8 επ.), Σουλτανόπουλος 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Γκάρας (λ-54%-31% αρ.), Ίλιτς, Θάνος, Αρβανίτης.

Νάφελς (Πόλακ): Μπέντρατς 3 (3 άσους), Ο. Ίλιτς 2 (2/10 επ.), Πούλκο 7 (6/13 επ., 1 άσο, 48% υπ.-24% αρ.), Κάνκααπαα 14 (10/26 επ., 2 άσο, 2 μπλοκ, 59% υπ.-50% αρ.), Σ. Ίλιτς 4 (4/5 επ.), Μπούσσερ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βέρνερ (λ-46% υπ.-29% αρ.), Εχράτ 4 (4/7 επ.), Γκίγκλι 1 (1 μπλοκ), Πόλακ 13 (12/17 επ., 1 άσο)
*Στις κερκίδες του Δ. Βικέλας βρέθηκαν και μερικοί φίλαθλοι της Ελβετικής ομάδας.
*Στην αρχή του αγώνα οι φίλαθλοι του Φοίνικα χειροκρότησαν τους εορτάζοντες.