Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2012

ΑΡΗΣ - ΛΑΜΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ LEAGUE CUP

«Κίτρινη» κορυφή και αναμονή...
Μόνο στο 3ο σετ δυσκολεύτηκε ο Άρης που νίκησε με 3-0 (25-19, 25-19, 29-27) τη Λαμία, που είχε δύο σετ μπολ στο τρίτο σετ, στο δεύτερο ματς για τον Γ’ όμιλο του Λιγκ Καπ, με τους «κίτρινους» να βρίσκονται πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας και να περιμένουν την αυριανή αναμέτρηση ΠΑΟΚ - Λαμία για να δουν ποια ομάδα θα καταλάβει την πρώτη θέση.

Αν ο ΠΑΟΚ κερδίσει με 3-0, 3-1 ή 3-2 την Λαμία θα είναι αυτός που θα πάρει το εισιτήριο για το φάιναλ φορ του Λιγκ Καπ, αλλιώς σε περίπτωση ήττας ο Άρης θα είναι αυτός που θα προκριθεί.

Η Λαμία μετά την σημερινή «καθαρή» της ήττα δεν έχει μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης.

Δυνατά μπήκε η Λαμία στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι της φετινής χρονιάς και στο πρώτο σετ είχε μικρό προβάδισμα με 2-1, 4-3, και 6-5. Στην συνέχεια όμως ο Άρης πάτησε γκάζι και «χτίζοντας» μια διαφορά ασφαλείας πήρε το σετ.

Ίδια ακριβώς εικόνα στην αρχή του δεύτερου σετ με την Λαμία να ξεκινά δυνατά και τον Άρη να προηγείται με 13-10. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε σε 16-16, αλλά ο Άρης με σερί 4-0 διαμόρφωσε το 20-16. Από εκεί και μετά καμία δυσκολία για τους «κίτρινους» που έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο σετ το ματς ήταν θρίλερ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 20-20. Εκεί η Λαμία πήρε προβάδισμα δύο πόντων, 22-20 και έφτασε σε σετ μπολ με 24-22 και δύο ευκαιρίες να τελειώσει το σετ, αλλά δεν τα κατάφερε. Προηγήθηκε επίσης με 26-25, έχοντας ξανά την δυνατότητα να μειώσει το σκορ και να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Όμως ο Άρης πήρε τελικά το κρίσιμο τρίτο σετ και τη νίκη.

Για ακόμα ένα παιχνίδι λίγο χρόνο συμμετοχής είχε ο Δημήτρης Ριζόπουλος που δεν είναι ακόμα έτοιμος από τον τραυματισμό του.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σιμίδης

Τα σετ:  25-19, 25-19, 29-27

ΆΡΗΣ (Γιάτσης): Νικηφορίδης 13 (7/18 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 66% υπ. - 23% άριστες), Κυριακίδης 6 (6/13 επ., 71% υπ. - 14% άριστες), Ντίνας 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 14 (8/12 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Μποζίδης 3 (2 άσοι), Τζελάτης 19 (17/24 επ., 2 άσοι) / Μπαμπαλιούτας -λ (58% υπ. - 42% άριστες), Γκιρτζίκης, Χαριτωνίδης, Ριζόπουλος 1.

ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 7 (7/11 επ.), Κόμελ 15 (15/26 επ., 66% υπ. - 28% άριστες), Χαντ 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. - 35% άριστες), Δημητριάδης 2, Φίλιπας 13 (12/26 επ., 1 άσο), Σφενδυλάκης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ) / Γκούζντα -λ (46% υπ. - 38% άριστες), Δραγκίδης