Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2012

ΤΣΕΜΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ CEV CUP

Ιστορική πρεμιέρα στην Ευρώπη με νίκη για τον Παμβοχαϊκό
Ιστορική νίκη μέσα στο Χουμένε σημείωσε ο Παμβοχαϊκός για την φάση των 32 στο CEV Cup Ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα επικράτησε με 3-2 σετ (18-25, 25-23, 12-25, 25-22, 15-13) της Τσεμς Χουμένε. Αμφίβολος για την ρεβάνς του Σαββάτου (27/10) ο Θάνος Τερζής.
Η δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων που θα οριστικοποιήσει το εισιτήριο για την φάση των 16 είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο (27/10, 19.00) στο κλειστό γυμναστήριο Λουτρακίου.

25-18 σε 22`
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του πρώτου σετ με τις ομάδες να μάχονται πόντο – πόντο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν με βραχέα κεφαλή στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) και σιγά – σιγά άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ υπέρ τους παγώνοντας ουσιαστικά τον Παμβοχαϊκό στο 9 (από 12-9 σε 17-9) και κατέκτησαν το σετ με 25-18.
23-25 σε 26`
Το δεύτερο σετ κύλησε πόντο πόντο με τις δυο ομάδες να μάχονται προκειμένου να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ. Η ελληνική ομάδα φάνηκε πιο συγκεντρωμένη στα κρίσιμα σημεία και κατάφερε την ισοφάριση (1-1 σετ) με 25-23. Ο Θάνος Τερζής τέθηκε νοκ άουτ και την θέση του πήρε ο Γιώργος Δρογκάρης.
25-12 σε 21`
Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν περιθώρια στον Παμβοχαϊκό να αντιδράσει και με γρήγορους ρυθμούς έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-3) και στο δεύτερο με 16-7. Με την Τσεμς στην θέση του οδηγού τα πράγματα δυσκόλεψαν για την ελληνική ομάδα που δεν έβρισκε τις λύσεις για να γυρίσει το εις βάρος της σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με διπλή διαφορά (18-9) για να συνεχίσουν να προηγούνται με 13 πόντους (23-10) -την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι-, και να φτάσουν εύκολα στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-12.
22-25 σε 28`
Εν αντιθέσει με τα τρία προηγούμενα σετ στο τέταρτο σετ ο Παμβοχαϊκός πέρασε στην αντεπίθεση - με πρωτεργάτη τον Γιοβάνοβιτς -, με στόχο να ισοφαρίσει εκ νέου τα σετ και να στείλει την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Έφτασε πρώτος και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-5 και 16-12) αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Με τον αέρα του οδηγού έφτασε στην ισοφάριση του σετ με 25-22.
13-15 σε 16`
Δυνατό και το τάι μπρέικ με την ομάδα του Νίκου Ζαλμά να έχει τις λύσεις και να φτάνει με 15-13 στην πρώτη ευρωπαϊκή της νίκη κόντρα στην περσινή πρωταθλήτρια Σλοβακίας. Στο 13-13 οι Σλοβάκοι κάρφωσαν άουτ και στην επόμενη φάση, ο Παμβοχαϊκός έβγαλε άμυνα με τον Πανταλέοντα να τελειώνει την επίθεση πρώτου χρόνου δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 25-18, 23-25, 25-12, 22-25, 13-15

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 11 (11/27 επ., 55% υπ. -34% άριστες), Μπεκιάρης 7 (5/12 επ., 2 άσοι, 57% υπ. - 37% άριστες), Τερζής 3, Καραγιάννης 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Πανταλέων 12 (8/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 19 (17/36 επ., 2 άσοι) /Δημητρακόπουλος -λ (63% υπ. - 37% άριστες), Δρογκάρης 4 (1 άσο, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Μπάκας 1, Βαρδής, Κατσανεβάκης.