Πέμπτη 5 Φεβρουαρίου 2015

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Γ΄ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού και πέρασε στους "8" του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών. Προκρίθηκε και η Ορεστιάδα.

Τις δύο πρώτες ομάδες που θα παρευρεθούν στους "8" του Κυπέλλου μάθαμε το απόγευμα της Τετάρτης (04/02). Ο Ολυμπιακός με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Λιγκ Καπ πέρασε από το Βραχάτι, ενώ η Ορεστιάδα επικράτησε με 3-1 σετ επί της ΜΕΝΤ.

Εύκολα ο Ολυμπιακός στους "8"

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση της στους ‘8’ του Κυπέλλου καθώς επικράτησε με 3-0 του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι.
Οι νταμπλούχοι Ελλάδας βγήκαν νικητές και στην τρίτη φετινή τους αναμέτρηση με τον Παμβοχαϊκό και με παρόμοιο τρόπο μάλιστα, καθώς μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο σετ στη συνέχεια έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη.
Ο Παμβοχαϊκός αν και δεν είχε τον Νέμεθ (πρόβλημα στον ώμο) κι ο Στεφάνοβιτς έπαιξε λίγο ως αλλαγή ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο σετ με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα στο 14-15 και στο 23-24 οι γηπεδούχοι να διαμαρτύρονται για παράβαση του Γιούρισιτς ωστόσο οι διαιτητές είχαν διαφορετική άποψη.
Μετά το 0-1 ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και μόνο στο τρίτο ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς αλλά το 19-20 έγινε 19-23 κι εκεί τελείωσαν όλα.
Παμβοχαϊκός - Ολυμπιακός 0-3
Τα σετ: 23-25, 18-25, 20-25
Παμβοχαϊκός (Μέρτεν): Τερζής 1 (1 άσο), Ντουσάρμ 20 (18/38 επ, 2 άσοι), Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ.), Κανέλλος 10 (7/13 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Βανδώρος 5 (5/9 επ., 62% υπ - 38% άριστες), Σαρικεΐσογλου 8 (6/17 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ - 31% άριστες), Ζήσης –λ (50% υπ - 40% άριστες) / Μακρυγιάννης, Δρογκάρης, Στεβάνοβιτς, Ρόου.
Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (8/14, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 50% άριστες), Γιούρισιτς 7 (5/5 ςπ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 3 (3/4, 56% υπ. - 56% άριστες), Κλαρκ 11 (9/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κόϊστρα 9 (5/9 επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ), Στεφάνου-λ (55% υπ. - 55% άριστες) / Κοκκινάκης 7 (7/14, 77% υπ. - 77% άριστες), Σωτηρίου 3 (3/4), Τακουρίδης 4 (1/3 επ., 3 άσοι).

Ανατροπή πρόκρισης για την Ορεστιάδα

Αν και έχασε το πρώτο σετ με ανατροπή (προηγήθηκε με 15-11 και δέχθηκε σερί 6-14) η Ορεστιάδα κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 3-1 της ΜΕΝΤ στο ‘Νίκος Σαμαράς’ και να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου.
Η ΜΕΝΤ παρά τις απουσίες (Κνάπεκ, Αντωνιάδης, Παπαϊακώβου) αιφνιδίασε την Ορεστιάδα στο πρώτο σετ, αλλά οι Θρακιώτες μετά το 0-1 άρχισαν να πιέζουν από τη γραμμή του σερβίς (6 άσοι) και να λειτουργεί καλύτερα στο μπλοκ (2 στο πρώτο σετ, 11 στα άλλα τρία) φτάνοντας τελικά στη νίκη.
Ορεστιάδα - ΜΕΝΤ 3-1
Τα σετ: 21-25, 25-19, 25-18, 25-22
ΑΟ Ορεστιάδας (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 18 (18/35 επ.), Τόμσον 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Γκιγιέρμε 12 (12/24 επ., 62% υπ. - 43% άριστες), Ποτολίδης 19 (9/11 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (3/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Κωνσταντινίδης-λ (46% υπ. - 29% άριστες) / Πεντίδης
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 21 (18/40 επ., 3 μπλοκ), Ναζίρης 2 (2 άσοι), Χατζηηλιάδης 16 (14/28 επ., 2 άσοι, 27% υπ. – 18% άριστες), Μπίσετ 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Αντιφάκος 4 (2/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μάντζιος 6 (5/14 επ., 1 άσο, 58% υπ. – 42% άριστες), Χρυσάφης –λ (49% υπ. – 27% άριστες) / Παντίρης 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαναγιώτου, Κλέρσεντ

Τα αποτελέσματα της Γ’ φάσης:
Τετάρτη 4/2/2015
ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3 (23-25, 18-25, 20-25)
ΑΟ Ορεστιάδα - Ένωση Τούμπας 3-1 (21-25, 25-19, 25-18, 25-22)
Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 - ΑΕΚ 3-2 (22-25, 26-24, 24-26, 25-18, 15-9)

Πέμπτη 5/2/2015
ΠΑΟΚ, 20.00, ΠΑΟΚ - ΑΣ Άρης (Δεληκωστίδης – Αβραμίδης, Κάλλης)
Κυψέλης, 20.30, ΑΟ Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου (Βουδούρης - Νικολόπουλος, Βασιλειάδης)

Κυριακή 8/2/2015
ΔΑΚ Πολίχνης, 20.30, Πήγασος Πολίχνης – ΓΣ Λαμία (Μπέλλος, Μπόμπορας)

Τετάρτη 11/2/2015 Χανίων
16.00, Χανίων, ΣΦΠ Χανίων - ΑΟ Κηφισιάς (Βλαχάκης, Καρπουζάς, Κοκοτσάκης)

* Σε αγώνα για τη Β φάση του Κυπέλλου ο Ηρακλής επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-1 σετ επί της Νίκης Αιγινίου και θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για τους "16" του θεσμού.