Παρασκευή 6 Φεβρουαρίου 2015

ΟΙ ΧΘΕΣΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Γ΄ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Βόλεϊ των ανδρών βρίσκονται ο Φοίνικας Σύρου και ο ΠΑΟΚ που απέκλεισαν τον Παναθηναϊκό και τον Άρη αντίστοιχα.

Πέντε ομάδες έχουν εξασφαλίσει θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ των ανδρών. Ο Φοίνικας Σύρου και ο ΠΑΟΚ ακολούθησαν την Πέμπτη (5/2) τον Ολυμπιακό, την Ορεστιάδα και την Παναχαϊκή που βρίσκονται ήδη στην οκτάδα του θεσμού.
O Φοίνικας επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Κυψέλης. Με την ομάδα της Ερμούπολης αγωνίστηκαν οι νεοαποκτηθέντες Μιγιαΐλοβιτς και Σμαραγδής.
Στο πρώτο σετ το αμφίρροπο αρχικά 6-6 έγινε 6-9 με δύο μπλοκ των φιλοξενούμενων που έφτασαν στο +6 (8-14) με δύο άσους του Μιγιάιλοβιτς και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν ποτέ από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως απάντησε στο ξεκίνημα του β’ σετ.
Οι πράσινοι εκμεταλλευόμενοι τα συνεχόμενα λάθη του Φοίνικα προηγήθηκαν 7-1 και μέχρι το 13-6 ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Ντάμποβιτς με τα σερβίς του έβαλε τον Φοίνικα ξανά στο ματς μειώνοντας αρχικά σε 13-10. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 16-16, αλλά ο ΠΑΟ με μπλοκ στον Πέκμανς πέρασε ξανά με 18-16 για να ρίξει ο Παβλίσεβιτς στο ματς τον Λάππα. Το 19-17 του ΠΑΟ έγινε 19-21 με τον Χρήστο Παπαδόπουλο στο σερβίς και 20-23 με μπλοκ στον Παπαδόπουλο για να τελειώσει το σετ με νέο μπλοκ του Ντόκιτς.
Παρά την ανατροπή ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε το ματς με το τρίτο σετ να είναι εξίσου συναρπαστικό ενώ ο Φοίνικας στο 13-14 έχασε τον Χαραλαμπίδη ο οποίος υπέστη διάστρεμμα πέφτοντας άτσαλα μετά από προσπάθεια για μπλοκ κι έτσι ο Νίκος Σμαραγδής έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Φοίνικα. Όπως και στο β’ σετ με τα σερβίς του Χρήστου Παπαδόπουλου οι Συριανοί μετέτρεψαν το 20-17 σε 20-21, ωστόσο αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προηγήθηκε 23-21 για να τελειώσει το σετ με χαμένο σέρβις του Μιγιάιλοβιτς.
O Παναθηναϊκός προσπάθησε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με επίθεση του Πανταλέων. Σε εκείνο το σημείο ο Φοίνικας έκανε την αντεπίθεση του, προηγήθηκε με 9-8 και δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα. Οι πράσινοι έφτασαν στον πόντο (22-21) μετά από λάθος του Χρήστου Παπαδόπουλου αλλά μέχρι εκεί. Ο Ηρακλής Παπαδόπουλος μείωσε σε 24-22 αλλά ο Μιγιαήλοβιτς έκανε το 25-22 και να δώσει την πρόκριση στην Σύρο.
Τα σετ: 20-25, 22-25, 25-23, 22-25

ΠΑΟΚ-Άρης 3-0

Νωρίτερα στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει με 3-0 τον Άρη, συναντώντας αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ.Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά με προβάδισμα 8-4. Ο Παντακίδης με μπλοκ μείωσε σε 6-8 αλλά ο  Στίγγας απάντησε για το 6-10. Ο Γκόμεζ μείωσε σε 7-11 και λίγο αργότερα σε 9-12. Οι κίτρινοι απάντησαν με μπλοκ στον Εφραιμίδη για το 9-13. Ο Ρανγκέλ με τρία συνεχόμενα μπλοκ μείωσε για τον Δικέφαλο σε 13-14. Ο Κυριακίδης με επίθεση έκανε το 13-15 και ο Άρης πήγε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ μετά από λάθος επίθεση του Ρανγκέλ για το 13-16. Και πάλι όμως οι κίτρινοι ξέφυγαν με 15-18 για να αναλάβει δράση ο Σαφράνοβιτς που με τέσσερι προσωπικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για το 19-18. Ο Γκόμεζ έκανε το 20-19 αλλά οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ στον Εφραιμίδη ισοφάρισαν σε 21-21. Σε εκείνο το σημείο ο Γιάννης Καλμαζίδης έριξε στη μάχη και τον Χιμένες. Ο Γκόμεζ έκανε το 23-22 αλλά στην επόμενη φάση έχασε το σέρβις για το 23-23. Ο Χιμένες έκανε το 24-23 και ο Ρανγκέλ το 25-23.
Με τον αέρα της κατάκτησης του πρώτου σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό του. Με τον Χιμένες να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς ο Δικέφαλος από το 5-5 ξέφυγε 8-5 με άσο του Κουβανό. Ασταμάτητος ο Γκόμεζ έδωσε αέρα στον ΠΑΟΚ για το 14-10. Με τους κίτρινους να έχουν προβλήματα στα τελειώματα των φάσεων ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 17-12 με δύο επιθέσεις από τον Χιμένες και τον Ρανγκέλ. Λάθος επίθεση του Κυριακίδη και πόντος του Σαφράνοβιτς έκανε το 21-16. Με μπλοκ ο Παντακίδης ανέβασε και άλλο τη διαφορά για το 22-16. Με τους κίτρινους να μην έχουν απάντηση ο Σαφράνοβιτς έκανε το 23-16,ο Παντακίδης το 24-17 ενώ το 25-17 διαμορφώθηκε από λά8ιος του Άρη.
Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 6-6. Με όπλο το μπλοκ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 9-7 . Ο Κυριακίδης μείωσε σε 9-8 αλλά με τους ασπρόμαυρους να κυριαρχούν στο φιλέ ο Δικέφαλος ξέφυγε με 14-11 και 16-12.  Κάπου εκεί οι κίτρινοι πέταξαν λευκή πετσέτα με τον Χιμένες να κάνει το 19-14 και τον Ρανγκέλ το 21-15. Ο Στίγγας έχασε το σερβίς για το 24-16 και ο Κουρνέτας έβαλε τη σφραγίδα του για  το 25-17 και το 3-0.
Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-17
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ (Γ.Καλμαζίδης): Εφραιμίδης 1 (1/7 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Παντακίδης 6 (1/7 επ., 5 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Γκόμεζ 14 (12/26 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (10/20 επ., 86%υπ. - 43% άριστες), Γκαράς –λ (65%υπ. - 40% άριστες) / Χιμένες 11 (10/12 επ., 1 άσο, 38% υπ. – 38% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης.
ΑΡΗΣ (Γ.Μέλκας): Κυριακίδης 9 (8/19 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 11% άριστες), Χατζηπαραδείσης 6 (2/8 επ., 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Νικηφορίδης 10 (7/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 48% άριστες), Στίγγας 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Καμίνσκι 3 (3/23 επ.), Μπαμπαλιούτας –λ (60% υπ. – 33% άριστες) / Μαυροβουνιώτης, Πιπέργιας, Μήλης, Ντόχερτι.