Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

H 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη και πήρε προβάδισμα για την πρωτιά στην Α1 βόλεϊ γυναικών.

Πολύ κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο είναι πλέον ο Ολυμπιακός μετά τη μεγάλη του νίκη στην κατάμεστη Κυψέλη με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού.
Το παιχνίδι σε ελάχιστα σημεία είχε την εικόνα ενός ντέρμπι αφού οι πράσινες παρουσιάστηκαν κατώτερες του αναμενόμενου.
Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετικό μπλοκ άμυνα με την Κονόμι να σκουπίζει στην πίσω ζώνη, η Χριστοδούλου άπλωνε σωστά το παιχνίδι και οι συμπαίκτριες της είχαν συνέχεια πάνω από 40% στην επίθεση. Εξαιρετική από τη θέση του σερβίς ήταν η Μπραμπόροβα, ενώ η Νέσοβιτς έκανε ένα εντυπωσιακό τρίτο σετ παίζοντας κυρίως με πλασέ.
Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε κάκιστη ημέρα. Η Πατσέκο σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και έτσι οι πράσινες με κακές επιλογές στην επίθεση δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.
Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχε ποσοστό κοντά στο 10% στην επίθεση.
Το ματς: Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε ένα μικρό προβάδισμα (3-5, 6-8, 7-10) το οποίο συντηρούσε με σχετική άνεση για να μεγαλώσει η διαφορά μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (13-16, 14-20) και να γίνει εύκολα το 0-1.
Στο β’ σετ οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν με το καλημέρα 1-6, για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός πλησιάζοντας στον πόντο, ωστόσο στο 7-8 η εκπληκτική άμυνα του Ολυμπιακού και η χαμένη κόντρα της Τσίμα ήταν η αρχή ενός νέου ερυθρόλευκου σερί που έφτασε το σκορ στο 7-15!
Στο 9-17 ο Παναθηναϊκός με ένα καλό σερί στο μπλοκ μείωσε σε 13-17 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο, όμως η Νέσοβιτς ‘ξεκόλλησε’ τον Ολυμπιακό και με τα σερβίς Μπραμπόροβα το σκορ έγινε 13-21 για να κλείσει το σετ.
Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ προσπάθησε να επανέλθει, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις. Είτε στο σερβίς με την Μπραμπόροβα, είτε στην επίθεση με τις Βέσοβιτς, Νέσοβιτς κι έτσι ανάτρεψε αμέσως το αρχικό 3-0 σε 3-3, ενώ το 8-6 έγινε 12-12 και με τα σερβίς της Μπραμπόροβα το σκορ έφτασε στο 12-17. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις πόντους (17-20) και λίγο πριν το φινάλε το ματς πήρε ξανά φωτιά με τον ΠΑΟ να φτάνει στον πόντο (23-24), ωστόσο η Ιβάνα Νέσοβιτς με τον 18ο πόντο της έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφής της τελειώνοντας οριστικά το ματς.
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-3
Τα σετ: 18-25, 19-25, 23-25
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 7 (3/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 10 (6/23 επ., 4 άσοι, 50% υπ. – 27% άριστες), Βίλκου 4 (3/20 επ., 1 άσο), Τσίμα 7 (3/26 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες), Πατσέκο 4 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Χρήστου, Παπαδοπούλου.
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 10 (8/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 77% υπ. – 62% άριστες), Μπραμπόροβα 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Νέσοβιτς 18 (16/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (53% υπ. – 37% άριστες) /Λαμπρούση, Τέζα, Κοκκινάκη.
Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Εύκολο απόγευμα για τον Πανναξιακό

Ο Πανναξιακός κατέκτησε το τρίποντο απέναντι στον μαχητικό (στα δύο πρώτα σετ τουλάχιστον ΟΠΕΡ) και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον δεύτερο Παναθηναϊκό (έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο).
Τα σετ: 25-19, 25-21, 25-13
Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 8 (2/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Γιόβιτς 9 (8/14 επ., 1 άσο, 1 άσο, 47% υπ - 13% άριστες), Τσέσλιαρ 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 10 (8/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 28% υπ - 28% άριστες), Εμμανουηλίδου 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (38% υπ - 25% άριστες) / Πολίτη, Διώτη 2 (2/4 επ.), Κιουτσιούκη.
ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Σαπαρέφσκα 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 00% άριστες), Παρασκάκη 4 (2/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσελάνη 2 (1/5 επ., 1 άσοι), Ξαγοραράκη 5 (5/8 επ.), Ζούνιτς 15 (11/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Τσέιμπερς 6 (5/22 επ., 1 άσο, 52% υπ. – 26% άριστες), Χατζάκη Ε –λ (25% υπ. – 08% άριστες) / Κλεισιάρη 2 (2/14 επ., 10% υπ. – 08% άριστες)

Πέρασε και από το Κατσάνειο ο ΑΟ Θήρας

Ο Ηρακλής ήταν σε ένα ακόμη παιχνίδι ανταγωνιστικός, αλλά ο ΑΟ Θήρας με την Ράντι Τένεβα σε καταπληκτική ημέρα πήρε το  τρίποντο και εκμεταλλευόμενος το ρεπό της ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά τους στον ένα πόντο.
Τα σετ: 16-25, 24-26, 19-25
Ηρακλής (Ορφανός): Βέλλιου 15 (11/23 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 13% υπ. – 13% άριστες), Στεφανίδου 13 (7/10 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Τουκμενίδου 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Αλτίνη 6 (3/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πάντεβα, Καραφουλλίδου 1 (1/3 επ.), Δαμιανίδου –λ (30% υπ. – 10% άριστες) / Καράτερζη 3 (3 άσοι), Δάρδα.
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 9 (7/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 50% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 4 (3/6 επ., 1 άσο), Οικονομίδου 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ), Καρπουζά 8 (5/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βεργίδου 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ), Τένεβα 21 (18/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 23% άριστες), Αρτακιανού –λ (71% υπ. – 57% άριστες) / Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Μ. 2 (2/3 επ.),

Σημαντική νίκη για το Μαρκόπουλο

Η Ηλιούπολη είχε διπλάσιους άσους (14 έναντι 7), είχε διπλάσια μπλοκ (14 έναντι 7), αλλά έκανε 28 λάθη εκ των οποίων τα 20 στο πρώτο και στο τέταρτο σετ που κρίθηκαν στον πόντο κι έτσι το πιο ψύχραιμο Μαρκόπουλο κατάφερε και πήρα ένα υπερπολύτιμο τρίποντο πιάνοντας την αντίπαλο του στη βαθμολογία.
Τα σετ: 25-23, 25-14, 15-25, 25-22
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 7 (3/7 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κάρπεντερ 6 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 11 (10/38 επ., 1 άσο, 27% υπ. – 20% άριστες), Ψωμά 16 (15/36 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 31% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 6 (2/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιάνκοβα 16 (14/46 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοκκίου –λ (50% υπ. – 17% άριστες) / Πολυδώρου, Γιαννέλου Χ..
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Αργυροπούλου 11 (9/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 15% άριστες), Μαρκοπούλου 12 (3/11 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Γιοβάνη 23 (16/38 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Αλέξις 4 (4/17 επ., 44% υπ. – 31% άριστες), Έντουαρντς 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Πατεράκη 8 (1/10 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Γκιαούρη –λ (33% υπ. – 19% άριστες) / Γεωργίου, Μπανίκα Σ. 2 (1/7 επ., 1 άσο, 18% υπ. – 00% άριστες), Καπέλλου.

Παρέμειναν ζωντανοί οι Μακεδόνες

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης οι Μακεδόνες πήραν μεγάλη νίκη με 3-2 σετ επί του Ανατόλια και παρέμειναν ζωντανοί στη μάχη της παραμονής.
Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-2 σετ, αλλά οι Μακεδόνες βρήκαν τη δύναμη και έκαναν την ανατροπή. Πρώτα πήραν το τρίτο σετ με 25-23, το επόμενο με 27-25 και κατέκτησαν εύκολα και το τάι μπρέικ με 15-9.
Οι Μακεδόνες με αυτό το δίποντο μείωσαν τη διαφορά τους από το Ανατόλια στον ένα βαθμό και παρέμειναν ζωντανοί στο παιχνίδι της παραμονής.
Μακεδόνες - Ανατόλια 3-2
Τα σετ: 20-25, 15-25, 25-23, 27-25, 15-9