Κυριακή 5 Οκτωβρίου 2014

ΠΑΟΚ - ΜΑΛΙ ΜΙΛΙΕ 1-3 ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Μετά από μια μάχη δύο ωρών ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-1 από την Τουρκική Μάλι Μίλιε Πγιάνκο στον ημιτελικό του Βαλκανικού Κυπέλλου και το απόγευμα της Κυριακής (17.00) θα αγωνιστεί για τις θέσεις 3-4.
Στο πρώτο του επίσημο ματς της σεζόν ο Δικέφαλος βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, ενώ έχασε και τον Λόσον στα μισά του τρίτου (ενοχλήσεις στη μέση), αλλά κατάφερε να μειώσει σε 2-1 και να έχει σετ μπολ για να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ (24-23), όμως οι Τούρκοι ισοφάρισαν και μια άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς καθώς και ένα μπλοκ των Τούρκων στον Ισραηλινό ακραίο χάρισαν τη νίκη στη Πγιάνκο.

«Υπάρχει πικρία γιατί αποκλειστήκαμε από τον τελικό, αφού όλοι το θέλαμε, αλλά όχι ανησυχία», είπε μετά το ματς ο Γιάννης Καλμαζίδης και συμπλήρωσε: «Πολλά κομμάτια του παιχνιδιού ήταν καλά, αλλά το πιο σημαντικό που λείπει αυτή τη στιγμή από την ομάδα είναι η συνοχή. Το ίδιο φυσικά ίσχυε και για τον αντίπαλο, για να μην θεωρηθεί ότι ψάχνω δικαιολογίες, ωστόσο εμένα με ενδιαφέρει η δική μου ομάδα. Σίγουρα όμως τα όποια θέματα έχουμε θα τα λύσουμε τις επόμενες εβδομάδες και η ομάδα θα αρχίσει σιγά, σιγά να δείχνει το πραγματικά καλό της πρόσωπο».

Τα σετ: 23-25, 22-25, 27-25, 24-26
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Λόσον 7 (7/11 επ., 57% υπ. – 43% άριστες), Σαφράνοβιτς 18 (13/32 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 82% υπ. – 61% άριστες), Γκόμεζ 30 (30/55 επ.), Παντακίδης 6 (5/7 επ., 1 άσο), Μουρ 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Κουρνέτας, Γκαράς –λ (67% υπ. – 54% άριστες) / Καρασαββίδης –λ, Εφραιμίδης 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Ντίνας 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Σαμπάνης,
Μάλιε (Μιλένκοφσκι): Βαν Ντεν Ντρις 22 (21/36 επ., 1 μπλοκ), Γιλμάζ 4 (3/3 επ., 1 άσο), Μουραθάν 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Καπφέρ 16 (13/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 77% υπ. – 46% άριστες), Χουσάι 7 (5/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπουράκ 10 (5/7 επ., 5 μπλοκ), Μουράτ –λ (60% υπ. – 34% άριστες) / Αντάτς, Εντέρ