Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΗ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΗ
Α2 ΑΝΔΡΩΝ - 1ος όμιλος

Ο απόλυτος θρίαμβος… Το ιδανικότερο ξεκίνημα έκανε το Ροδίων Άθλησις, το οποίο κέρδισε με 3-1 τον Α.Ο. Αργυρούπολης, δείχνοντας εξαιρετικά δείγματα γραφής στο πρώτο ιστορικό παιχνίδι της ομάδας στην Α2 Κατηγορία (1ος όμιλος). Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη δεν απογοητεύθηκε από το χαμένο πρώτο σετ, διόρθωσε τα λάθη της και έφτασε στο… θρίαμβο, μπροστά στον κόσμο της που γέμισε ασφυκτικά το κλειστό γυμναστήριο του Ροδίων Παιδεία. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου όταν απελευθερώθηκαν από το άγχος του «πρωτάρη» στην κατηγορία, ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχαν, έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες, είχαν καλό «σερβίς» και «μπλοκ» και πανηγύρισαν τη νίκη.
Στο 1ο σετ τα πράγματα κυρίως λόγω άγχους δεν πήγαν καλά για το Ροδίων Άθλησις, το οποίο βρεθηκε να κυνηγάει στο σκορ (5-8, 6-9, 9-11 και 13-15). Οι Ροδίτες ισοφάρισαν σε 19-19, όμως με το σκορ στο 21-22 έκαναν δύο καθοριστικά λάθη και μοιραία έχασαν το σετ. Από κει και πέρα όμως; Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι… Μπήκαν αποφασισμένα και δυναμικά στο 2ο σετ (5-2 και 6-3), με τον Α.Ο.Ν.Α. να ισοφαρίζει σε 12-12 και 16-16. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-20, αλλά στο πιο καθοριστικό σημείο, οι παίκτες του Ροδίων Άθλησις ήταν συγκεντρωμένοι, ξέφυγαν με 23-20 και πήραν το σετ με 25-22. Η συνέχεια ήταν μόνο για τους γηπεδούχους… Στο 3ο σετ το Ροδίων Άθλησις επέβαλε πλήρως το ρυθμό του (7-1 και 10-2) και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη. Το σκορ έγινε 13-5, 19-9 και η νίκη ήρθε εύκολα με 25-17. Στο τελευταίο σετ, η ψυχολογία ήταν καθαρά υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 4-1 και 11-5. Ο Α.Ο.Ν.Α. μείωσε σε 16-13, αλλά στην πιο κρίσιμη καμπή, το Ροδίων Άθλησις έκανε το 19-13 και έφτασε άνετη στην επικράτηση.
*Στο κλειστό γυμναστήριο του Ροδίων Παιδεία βρέθηκαν ο βουλευτής Δωδεκανήσου Βασίλης Υψηλάντης, ο αντιπεριφερειάρχης Χαράλαμπος Κόκκινος, ο γνωστός τραγουδιστής Βαλάντης και ο αθλητής του Κολοσσού Άγγελος Τσάμης.
Τα σετ: 21-25 (29’), 25-22 (22’), 25-17 (28’), 25-16 (24’)
Διαιτητές: Μάλφας- Τοψιδέλης
Ροδίων Άθλησις - ΑΟΝ Αργυρούπολης 3-1 (21-25, 25-22, 25-17, 25-16)
Ροδίων Άθλησις (Αντωνιάδης): Μακρής, Χουσίδης, Προδρομίδης, Γκένοφ, Τσακογιάννης, Μοσχούς, Μαυράκης –λ / Κοτίτσας, Καρύδας, Γιώτης,
ΑΟΝΑ (Αρέτας): Κώτσης, Γαλιώτος, Κισκίρας, Πολυχρόνου, Μπατιστάτος, Νταουντάκης, Κυριακουλάκος –λ / Πανταζόπουλος, Νομικός, Ρομπότσης.