Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014

Η 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ LEAGUE CUP ''Ν. ΣΑΜΑΡΑΣ''

Ο Ολυμπιακός, στο πρώτο επίσημο φετινό του ματς, δεν άφησε το Φοίνικα Σύρου να ξεπεράσει τους 16 πόντους σε κανένα σετ και πήρε τη νίκη με 3-0, και μαζί ισχυρό προβάδισμα για να βρεθεί στην τελική φάση του Λιγκ Καπ.

Με εξαιρετική εμφάνιση στο "Μελίνα Μερκούρη", ο Ολυμπιακός μπήκε με το δεξί στον Δ' όμιλο του Λιγκ Καπ, διαλύοντας με 3-0 το Φοίνικα Σύρου και πλέον του αρκεί ένας βαθμός απέναντι στην Κηφισιά, προκειμένου να βρεθεί στην τελική φάση της διοργάνωσης, ενώ εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης έμειναν οι νησιώτες.
Με δεύτερη ήττα ολοκλήρωσε τους αγώνες της στον Α' όμιλο η κάτοχος του τίτλου, ΑΕΚ, καθώς η οικοδέσποινα Ορεστιάδα ανέτρεψε δύο φορές το σκορ απέναντι στους "κιτρινόμαυρους" και πήρε τη νίκη στο τάιμ μπρέικ. Την Κυριακή, από το εβρίτικο ντέρμπι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, θα προκύψει η ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο για το final-4.
Δεύτερη ήττα και για τη Λαμία, από τον γηπεδούχο Παμβοχαϊκό με 0-3 στο Γ' όμιλο. Η ομάδα του Βραχατίου θα διεκδικήσει την πρόκριση με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό την Κυριακή.
Τέλος, για το Β' όμιλο, αυτόν των ομάδων της Θεσσαλονίκης, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 τη ΜΕΝΤ μέσα στο γήπεδό της και χρειάζεται μόλις ένα σετ απέναντι στον Άρη για να πανηγυρίσει την πρόκριση στην τετράδα. Αν πάλι πάρουν τη νίκη με 3-0 οι "κίτρινοι", θα είναι αυτοί που θα πάρουν το εισιτήριο.