Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014

Η 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με νίκη συνέχισε την πορεία του στην Α1 βόλεϊ γυναικών ο Πανναξιακός ο οποίος πέρασε με νικηφόρα και από την έδρα του Μαρκόπουλου (3-1 σετ). Εύκολες νίκες για ΟΣΦΠ, ΠΑΟ και ΑΕΚ.

Δίχως κάποια έκπληξη και με τον Πανναξιακό να παίρνει το ντέρμπι της αγωνιστικής συνεχίστηκε η Α1 βόλεϊ των γυναικών. Ο ΠΑΟΝ επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Μαρκόπουλου εκτός έδρας και συνέχισε την εξαιρετική του πορεία.
Το παιχνίδι μέχρι τα μισά σχεδόν του δ’ σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με το Μαρκόπουλο παρά τα προβλήματα του (έπαιζε με κεντρική την Ψωμά αφού απουσίαζε λόγω τραυματισμού) να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό.
Ο Πανναξιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε 4-8 και καθάρισε το σετ μετατρέποντας το 17-20 σε 20-25, με το Μαρκόπουλο να επιστρέφει στο β’ σετ. Προηγήθηκε 10-6, 16-12 κι όταν η Νάξος έκανε το 21-18, 21-20 με σερί 4-0 ισοφάρισε σε 1-1.
Το τρίτο σετ αποδείχθηκε και το καθοριστικό του αγώνα με την Νάξο να ξεκινά εντυπωσιακά (1-6, 6-11) και το Μαρκόπουλο να απαντά με εξίσου εντυπωσιακό τρόπο καθώς ισοφάρισε 14-14 και βρέθηκε να προηγείται ε 20-16 τρέχοντας ένα σερί 14-5. Εκεί όμως κάποια λάθη στην υποδοχή και το καλό μπλοκ από τον Πανναξιακό έφεραν ένα σερί 1-9 για τις φιλοξενούμενες που πήραν το σετ και το ψυχολογικό προβάδισμα, κάτι που φάνηκε στο δ’ σετ.
Από την ισορροπία του 9-9 το σκορ έγινε 9-13 με τα σερβίς της Διώτη και τα μπλοκ της Σαλούστρου και λίγο αργότερα το 11-15 μετατράπηκε σε 11-21 με τον Πανναξιακό να φτάνει στο τρίποντο.
Τα σετ: 17-25, 25-21, 22-25, 13-25

Αήττητος πριν το ντέρμπι

Με την Μπραμπόροβα στον πάγκο, αλλά την Τζίνα Λαμπρούση σε εκπληκτική ημέρα (16 πόντοι με 15/18 επιθέσεις) ο Ολυμπιακός δεν συνάντηση ιδιαίτερες δυσκολίες στο να επιβληθεί με 3-0 του Ηρακλή στο κλειστό του Ρέντη.
Οι ερυθρόλευκες έκαναν έτσι το 3 στα 3 και ισοβαθμούν μαζί με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ μαζί με τις πράσινες είναι οι μοναδικές ομάδες που δεν έχουν χάσει ακόμη σετ.
Ο Ολυμπιακός αν και δεν πήρε πόντους από το μπλοκ (2 έναντι 5) πίεσε πολύ από το σερβίς όπου είχε συνολικά 13 άσους με τον Ηρακλή στο πρώτο σετ να αντέχει μέχρι το 20-15 και στο δεύτερο μέχρι το 17-14.
Τα σετ: 25-16, 25-16, 25-12
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Κωνσταντινίδου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 16 (15/18 επ., 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 7 (5/12 επ., 2 άσοι, 60% υπ. – 50% άριστες), Βλαχάκη 10 (7/13 επ., 3 άσοι, 33% υπ. – 25% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2 άσοι), Μποσκάτσι 12 (11/20 επ., 1 άσο), Κονόμι –λ (58% υπ. – 50% άριστες) / Κοκκινάκη, Τέζα 3 (1/1 επ., 2 άσοι_
Ηρακλής (Πετίδης): Βέλλιου 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 14% άριστες), Στεφανίδου 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Φερέιρα 2 (2/4 επ.), Αλτίνη 6 (4/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πάντεβα 4 (4/8 επ., 43% υπ. – 35% άριστες), Καραφουλλίδου 4 (4/7 επ.), Παλτιμσίζογλου -λ (33% υπ. – 11% άριστες)/ Καλαϊτζίδου –λ (33% υπ. – 33% άριστες), Δαμιανίδου 1 (1/4 επ.), Δάρδα, Αγγελοπούλου, Τουκμενίδου.

Εύκολο πέρασμα από το Ρέθυμνο για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 3χ3 καθώς πέρασε επικράτησε με 3-0 στο Ρέθυμνο του τοπικού ΟΠΕΡ στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της σεζόν για το τριφύλλι.
Ο ΟΠΕΡ στο ξεκίνημα του αγώνα αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και είχε σταθερά το προβάδισμα (6-3, 13-8) μέχρι το 17-14 το οποίο μετατράπηκε σε 17-19 καθώς το μπλοκ του Παναθηναϊκού άρχισε να λειτουργεί. Οι πράσινες έφτασαν σε σετ μπολ (20-24) και παρόλο που το Ρέθυμνο μείωσε σε 22-24 κατέκτησαν το σετ κι από κει και πέρα το παιχνίδι άλλαξε μορφή.
Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 3-11 στο β’ σετ και το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε ποτέ να τον απειλήσει, ενώ στο γ’ σετ και πάλι ο ΠΑΟ προηγήθηκε νωρίς με 4-8 και έφτασε στο 7-19 με την Χαρά Παπαδοπούλου να μπαίνει στο ματς και να τελειώνει το σετ με ένα φοβερό σερί από άσους.
Τα σετ: 22-25, 15-25, 07-25
ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη, Σαπαρέφσκα, Παρασκάκη, Καλογριδάκη, Ξογοραράκη, Κιλιζιράκη, Χατζάκη Ε –λ / Παπουτσής, Χατζάκη Ρ.
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου, Καββαδία, Χρήστου, Βίλκου, Τσίμα, Πατσέκο, Ρόγκα –λ / Μεταξά, Παπαδοπούλου, Γιαννακοπούλου.

Περίπατος για την ΑΕΚ

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, όπου είχε μεγάλη διαφορά, αλλά προς το τέλος το ματς έγινε ντέρμπι, η ΑΕΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες για να επικρατήσει με 3-0 των Μακεδόνων και να πανηγυρίσει την 3η της νίκη σε ισάριθμα ματς.
Η Ένωση προηγήθηκε με 20-13 στο α’ σετ αλλά σε εκείνο το σημείο οι Μακεδόνες με ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (20-15, 21-17) φτάνοντας στο 24-22 με την Ιβάνοβα να τελειώνει το σετ.
Στα άλλα δύο σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι κιτρινόμαυρες με πίεση στο σερβίς και εκμεταλλευόμενες τα λάθη των φιλοξενούμενων (συνολικά έκαναν 27) πήραν σημαντικές διαφορές κι έφτασαν εύκολα στη νίκη.
Τα σετ: 25-22, 25-15, 25-13
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 7 (2/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κουνάδη 2 (2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (11/28 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 33% άριστες), Γιακουμή 8 (1/4 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 8 (6/17 επ., 2 άσοι, 33% υπ. – 20% άριστες), Κακουράτου –λ (58% υπ. – 42% άριστες) / Φάκη, Ρίζου, Πατέλη, Τοντάι, Λαγουδάκη 5 (5/11 επ., 50% υπ. – 50% άριστες)
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 7 (5/33 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Νέβιλ 13 (12/33 επ., 1 άσο), Πολυνοπούλου 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (2 μπλοκ), Σπανού 2 (2 μπλοκ), Γάτση 4 (4/19 επ., 33% υπ. – 14% άριστες), Μυρίδου –λ (38% υπ. – 31% άριστες) / Γκοβεδάρου 1 (1 άσο), Χαραβελούλη, Καραφουλλίδου