Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014

ΘΗΡΑ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΟ ΘΗΡΑΣ
Την πρώτη του νίκη στην Α1 Γυναικών πανηγύρισε ο νεοφώτιστος ΑΟ Θήρας, καθώς μπροστά σε 600 οπαδούς του επικράτησε με 3-0 του Ανατόλια στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής.
Αυτό ήταν το πρώτο εντός έδρας ματς για την ομάδα της Θήρας που στα δύο πρώτα σετ είχε αντίσταση από το μαχητικό Ανατόλια, ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε λύσεις στο σερβίς της Βεργίδου κι έτσι παραμένει χωρίς νίκη αλλά και χωρίς σετ μετά από τρεις αγώνες.

Στο πρώτο σετ η Σαντορίνη ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 8-2, αλλά το Ανατόλια γρήγορα ισορρόπησε και η διαφορά ήταν σταθερά στους δύο πόντους μέχρι το 19-17. Εκεί η Όλγα Βεργίδου πήγε στο σερβίς και δυσκόλεψε τη ζωή των Καετάνο, Δραγουμάνου (συμπαίκτριες και οι τρεις πέρσι στους Μακεδόνες) τρέχοντας ένα σερί 6-0.

Στο β’ σετ το Ανατόλια απάντησε με το ίδιο νόμισμα (1-7) όμως η Σαντορίνη πήρε την αλλαγή η Βεργίδου πήγε στο σερβίς και το σκορ έγινε 8-7. Το Ανατόλια ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 18-16, αλλά όταν η Θήρα ξέφυγε με 21-16 όλα τελείωσαν για να επικρατήσει εύκολα η ομάδα της Ελένης Μεμετζή στο τρίτο σετ.

Η γνώμη του πάγκου
Μεμετζή: «Υπήρχε άγχος στην ομάδα, το οποίο είναι φυσιολογικό μετά από τις δύο ήττες που είχαμε στην αρχή. Την χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη, ενώ ήταν πολύ σημαντικό γιατί παίζαμε για πρώτη φορά στην έδρα μας και είχαμε τον κόσμο στο πλευρό μας. Πιστεύω ότι από δω και πέρα θα αρχίζουμε να παίζουμε ακόμη καλύτερα και θα αποκτήσουμε ακόμη μεγαλύτερη ισορροπία στο παιχνίδι μας».

Τζιουμάκας: «Με 30 λάθη δεν μπορείς να κερδίσεις κανέναν αντίπαλο. Η Σαντορίνη από παιχνίδι σε παιχνίδι θα γίνεται καλύτερη, αλλά κι εκεί που πήγαμε να της δημιουργήσουμε προβλήματα με τα λάθη που κάναμε της δώσαμε τη δυνατότητα να κερδίσει πιο εύκολα. Χρειάζεται υπομονή απ’ όλους μας και μεγαλύτερη προσπάθεια γιατί το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη».

Τα σετ: 25-17, 25-20, 25-16
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 2 (1/7 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 38% άριστες), Καβαθά 10 (5/7 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Οικονομίδου 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Καρπουζά 13 (12/20 επ., 1 άσο), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 3 άσοι), Τένεβα 10 (7/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες), Αρτακιανού –λ (58% υπ. – 42% άριστες) /Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Ι., Βαρουδάκη 3 (3/5 επ.), Ψυλλάκη Μ.
Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 33% άριστες), Τσοπούλου 2 (2/4 επ.), Νικολαΐδου, Δραγουμάνου 9 (7/21 επ., 2 άσοι, 42% υπ. – 16% άριστες), Κωνσταντινίδου 6 (3/12 επ., 3 άσοι), Καλτουρμίδου Ρ. 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ιωαννίδου –λ (64% υπ. – 55% άριστες) / Παντελίδου, Τσιούκαρη 1 (1/2 επ.), Ρεΐζογλου.

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (09-00) 09
-. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (09-00) 09
-. ΑΕΚ (09-01) 09
4. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (06-00) 06