Δευτέρα 9 Φεβρουαρίου 2015

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Δίποντο σε... πρώτο χρόνο ο Παμβοχαϊκός

Ο Θάνος Τερζής αξιοποίησε στο έπακρο του κεντρικούς του και ο Παμβοχαϊκός έφτασε σε δύσκολη νίκη με 3-2 απέναντι στη ΜΕΝΤ για την 15η αγωνιστική της Volleyleague. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παμβοχαϊκός φτάνει τους 19 βαθμούς κλειδώνοντας την 8άδα, ενώ η ΜΕΝΤ αυξάνει την διαφορά της από ΑΕΚ και Λαμία στη μάχη της παραμονής.
 Ο Τζορτζ Παπαδόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, διεκδικώντας τον τίτλο του MVP μαζί με τον Νέμεθ που επίσης έκανε πολύ καλό παιχνίδι με 18 πόντους. Ενεργό ρόλο είχε και ο Κανέλλος που σημείωσε 11 πόντους, ενώ μετά το πρώτο σετ, ανέβηκε και ο Ντουσάρμ (18 πόντοι). Από την άλλη, ο Σακόγλου ήταν αυτός που κρατούσε την ΜΕΝΤ με 27 πόντους και το εντυπωσιακό 60% στην επίθεση, ενώ όταν βρήκε συμπαραστάτη τον Μπίσετ, η ΜΕΝΤ έφτασε να κερδίσει 1 χρήσιμο πόντο.

Η ΜΕΝΤ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα με καλό σερβίς και εντυπωσιακό τον Σακόγλου και πήρε προβάδισμα 8-4 και 11-8, ενώ με σερί 3-0 η διαφορά εκτινάχθηκε στο 14-8. Παρά τις προσπάθειες Νέμεθ, Σαρικεΐσογλου ο Παμβοχαϊκός δεν επανήλθε παρά μόνο στο 2ο σετ οταν σταδιακά βελτίωσε το σερβίς. Από το 12-12 ο Παμβοχαϊκός πήρε τον έλεγχο στο φιλέ και με δύο πόντους του Παπαδόπουλου προηγήθηκε 14-12. Με τον Σαρικεΐσογλου στο σερβίς ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 19-13 φτάνοντας εύκολα στο 25-16 και το 1-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Τερζή να «φορτώνει» τον Παπαδόπουλο που έκανε πάρτυ και έδωσε στον Παμβοχαϊκό προβάδισμα με 11-6 και 16-8 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το σετ έκλεισε στο 25-15.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Παμβοχαϊκός θα κέρδιζε το τρίποντο, η ΜΕΝΤ μπήκε πάλι στον αγώνα. Με τον Μπίσετ να ανεβάζει στροφές, την υποδοχή να βελτιώνεται και τον Σακόγλου να είναι ασταμάτητος η ομάδα της Τούμπας διατήρησε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα και πήρε το σετ 25-21 κατακτώντας έναν πολύτιμο βαθμό για την παραμονή.

Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου η χρυσή αλλαγή των Γιώργου Δρογκάρη, Σπένσερ Ρόου έδωσαν τη νίκη στον Παμβοχαϊκό.  Με πρώτο χρόνο του Παπαδόπουλου και άουτ του Σακόγλου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 8-6 και 10-7. Ο Σακόγλου μείωσε 10-8. Εκεί ο Μέρτεν έριξε στον αγώνα τον Δρογκάρη που πήγε στο σερβίς και διέλυσε την υποδοχή της ΜΕΝΤ και οι Σακόγλου, Χρυσάφης έκαναν διαδοχικά λάθη. Έτσι ήρθε σερί 4-0 και το σκορ έγινε 14-8 κρίνοντας τον αγώνα.

5ο σετ: 4-5, 7-10, 8-12, 9-15

Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 άσσους και 27 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-16, 20-25, 15-25, 25-21, 9-15)

ΜΕΝΤ (Τσαϊρέλης): Σακόγλου 27 (26/43 επ, 1 άσσος), Ναζίρης 1 (1/1 επ), Χατζηηλιάδης 7 (7/22 επ, 59% υπ - 23% άριστες), Παπαϊακώβου 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπίσετ 13 (9/12 επ, 4 μπλοκ), Μάντζιος 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ - 57% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 64% υπ - 29% άριστες), Κνάπεκ (λ - 71% υπ -57% άριστες), Παντίρης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χρυσάφης 2 (2/4 επ, 72% υπ - 33% άριστες), Αντιφάκος 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Κλερσέντ 1 (1/4 επ, 43% υπ - 29% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 18 (13/21 επ, 5 μπλοκ), Κανέλλος, 11 (8/12 επ, 3 μπλοκ), Νέμεθ 18 (17/30 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 30% άριστες), Σαρικεΐσογλου 8 (7/15 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ - 42% άριστες), Ντουσάρμ 18 (13/28 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ , 67% υπ - 50% άριστες), Μακρυγιάννης, Δρογκάρης, Στεβάνοβιτς, Ρόου.

Είχε... κέφια ο Γκόμεζ

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στο δεύτερο μισό του πρώτου σετ και πήρε τη νίκη με 3-0 επί του Άρη στον αγώνα που έγινε στο «Παλατάκι» για την 15η αγωνιστική της Volleyleague. Με αυτό το τρίποντο, ο δικέφαλος επιστρέφει στην κορυφή της βαθμολογίας, τουλάχιστον τον αγώνα της Τετάρτη, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ στη Γλυφάδα. Ο Άρης με 10 βαθμούς, μένει στους 3 πίσω από την 9η ΜΕΝΤ.
 Εντυπωσιακός ήταν ο Ερνάντο Γκόμεζ που σημειώσε 23 πόντους με 19/27 επιθέσεις, ενώ στο δεύτερο σετ βελτιώθηκε και ο Χιμένες που τελείωσε στους 1 πόντους. Ο Άρης πάλεψε τον αγώνα, αλλά ο αντίπαλος ήταν ανώτερος. Είχε πρωταγωνιστή τον Καμίνσκι με 16 πόντους, αλλά απουσίασε ο Στέλιος Νικηφορίδης ο οποίος εκτός από τραυματισμό φαίνεται πως είχε και διαφωνία με τη διοίκηση για το οικονομικό.

Όπως και στον αγώνα του κυπέλλου , έτσι και στον αγώνα του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε υποτονικά δίνοντας την ευκαιρία στον Άρη να ξεφύγει με 5-8 και 6-10. Σταδιακά οι ασπρόμαυροι  ροκάνισαν  τη διαφορά και με άσο ο Γκόμεζ μείωσε σε 10-11. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ και πήγαν προηγούμενοι στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 12-16 με επίθεση του Μαυροβουνιώτη. Με τον Γκόμεζ να ανεβάζει στροφές και να παίρνει πάνω του τις περισσότερες επιθέσεις ο Δικέφαλος μείωσε σε 17-18. Με νέα επίθεση του Γκόμεζ και μπλοκ του ίδιου παίκτη ο Δικέφαλος ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με 19-18. Ο Χατζηπαραδείσης μείωσε σε 20-19 και ο Καμίνσκι με άσο έκανε το 20-20. Μπλοκ του Χιμένες στον Καμίνσκι και άσος του Γκόμεζ έδωσαν δύο πόντους αέρα στον ΠΑΟΚ για το 22-20. Ο Γκόμεζ διαμόρφωσε το 23-21 και ο Μαυροβουνιώτης μείωσε σε 23-22. Επίθεση του Γκόμεζ και άσος του Ρανγκέλ διαμόρφωσαν το 25-22 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγαν από νωρίς με 6-3. Ο Άρης μείωσε σε 7-6 αλλά πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +3 με επίθεση του Παντακίδη και μπλοκ του Χιμένες στον Καμίνσκι για το 11-7. Ο Γιάννης Μέλκας αντικατέστησε τον Χατζηπαραδείση με τον Ντόχερτι αλλά ανώτερος ο ΠΑΟΚ σε επίθεση και  μπλοκ ξέφυγε με 14-10. Οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν με 16-13 και 20-17 μετά από μπλοκ του Ρανγκέλ στον Ντόχερτι. Με μπλοκ του Κυριακίδη και του Ντόχερτι στον Γκόμεζ οι κίτρινοι μείωσαν σε 20-18 αλλά η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια καθώς με λάθος σέρβις του Ντόχερτι και άουτ επίθεση του Καμίνσκι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξεκούραστα 22-18. Ο Χιμένεζ έκανε το0 23-19, ο Ρανγκέλ το 23-20 και ο Γκόμεζ το 25-20 για το 2-0.

Ακόμα πιο εύκολα κύλησε το τρίτο σετ με τον Γιάννη Καλμαζίδη να αντικαθιστά τον Χιμένεζ με τον Εφραιμίδη και τον δεύτερο να διαμορφώνει το 15-10. Με τους κίτρινους να μην μπορούν να βρουν λύσεις ο Δικέφαλος ξέφυγε με 20-13 και 20-15 γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Γιάννη Καλμαζίδη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές τους. Οι κίτρινοι μείωσαν σε 21-20 αλλά με την επιστροφή των Κουρνέτα , Γκόμεζ στο παρκέ η κατάσταση άλλαξε με τον διαγώνιο του ΠΑΟΚ να παίρνει πάνω του την ομάδα και να την οδηγεί στη νίκη. Το τελικό 25-22 διαμορφώθηκε με επίθεση του Ντίνα.

Διαιτητές: Ιωαννίδης - Στεργιόπουλος