Σάββατο 12 Μαρτίου 2016

ΛΑΜΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Γρήγορη νίκη και με ροτέισον ο Ολυμπιακός Ο Ρομπέρτο Πιάτσα χρησιμοποίησε βασικούς τους Στιβαχτή, Παπαδόπουλο, Σφενδυλάκη και Γκούζντα, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε τη δύναμή του και έκανε περίπατο επικρατώντας με 3-0 της Λαμίας στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικη στην Volleyleague.
 Οι «ερυθρόλευκοι» στους δύο αγώνες που απομένουν με τον ΠΑΟΚ και την Κηφισιά θέλουν μόλις έναν βαθμό για να εξασφαλίσουν και τυπικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Η Λαμία βρίσκεται σε εξαιρετικά δυσμενή θέση μετά και τη νέα ήττα και ο κίνδυνος να υποβιβαστεί κατ΄ευθείαν και χωρίς πλέι άουτ είναι πλέον ορατός. Η διαφορά της Λαμίας μετά την 22η αγωνιστική θα πρέπει να είναι μικρότερη από 4 βαθμούς, διαφορετικά δεν θα γίνουν πλέι άουτ. Η διαφορά της Λαμίας με τον Άρη που είναι στην 11η θέση διατηρήθηκε στο -6 με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν έναν επί πλέον αγώνα (με την Παναχαϊκή την Καθαρή Δευτέρα).

Όπως φαίνεται και από το σκορ ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στη νίκη, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε 9-0 χάρις τα σερβίς του Στιβαχτή. Η Λαμία πρόβαλε αντίσταση μέχρι τα μισά των δύο πρώτων σετ αλλά οι διαφορές των δύο ομάδων ήταν μεγάλες.

Διαιτητές: Μουλά Ειρήνη - Μουλά Λεμονιά