Σάββατο 12 Μαρτίου 2016

Η 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ επί του ΑΟ Θήρας στο ντεμπούτο του Δημήτρη Καζάζη στον πάγκο του και πήρε προβάδισμα για τη δεύτερη θέση στην Α1 βόλεϊ γυναικών.
Ντέρμπι ήταν στα χαρτιά η αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΑΟ Θήρας, αλλά αυτό δεν αποδείχτηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι πράσινες στο ντεμπούτο του Δημήτρη Καζάζη στον πάγκο τους ήταν εξαιρετικές στο κομμάτι του μπλοκ - άμυνα και πήραν εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ.
Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με απουσίες, αλλά εκείνη που μέτρησε περισσότερο ήταν αυτή της Ανίκα Μπρίνκμαν για τον ΑΟ Θήρας. Η Γερμανίδα είναι παίκτρια βαρόμετρο για τις φιλοξενούμενες και το κενό της φάνηκε παρά τις προσπάθειες που έκαναν Μουντάκη και Οικονομίδου.
Για τον Παναθηναϊκό δεν αγωνίστηκε σε ένα ακόμα ματς η Νομίκου που βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας της, αλλά και η Καββαδία (μπήκε μόνο σε δύο φάσεις ως αλλαγή) η οποία είχε ενοχλήσεις και δεν έκανε όλες τις προπονήσεις της προηγούμενης εβδομάδας.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι εκείνο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο ήταν ο επιθετικός πλουραλισμός που είχε ο Παναθηναϊκός. Η Κουτουξίδου μοίρασε το παιχνίδι της και είχε τέσσερις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων.
Το ματς: Πολλά λάθη ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου σετ και από τις δυο ομάδες που προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Έχοντας ως όπλο το μπλοκ στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-13 με τη Θήρα –που αγωνίστηκε χωρίς την Μπρίνκμαν- να μειώνει στον πόντο 19-18 αλλά τις «πράσινες» να κλείνουν καλά τα άκρα και να ξεφεύγουν 22-19 για το 1-0 (25-19) σετ.
Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές με πολυφωνία στην επίθεση (Τσίμα-Μερτέκη-Μόλναρ) και πίεση από το σερβίς δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα τις Σαντορίνης που δεν μπορούσε να βρει λύσεις, ούτε ψυχολογία παρά το ανεκάτεμα της τράπολας από τον Απόστολο Οικονόμου. Η Κωνσταντινίδου από τη γραμμή του σερβίς έκανε ένα 10-0 σερί με το σετ να ολοκληρώνεται 25-7!
Ο ΑΟΘ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και αντέδρασε, ξεκινώντας με 1-6 ενώ είχε περάσει στα άκρα η Οικονομίδου προκειμένου να βρει λύσεις στην επίθεση. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και πλησίασε 7-8 στο πρώτο τεχνικό άουτ ενώ με άσο της Κωνσταντινίδου πέρασε μπροστά 12-11 και έφτασε με +4 (16-12) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν με μπλοκ της Οικονομίδου στη Μόλναρ (16-15) και ισοφάρισαν 16-16 με την Κιγιάκοβα αλλά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευτηκε την αδράνεια του αντιπάλου και έχτισε σημαντική διαφορά (20-16) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-20.
Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.
Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας 3-0
Τα σετ: 25-19, 25-7, 25-20
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Μόλναρ 15 (10/32 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Κουτουξίδου, Γκούζου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/25 επ., 2 μπλοκ), Τσίμα 13 (12/26 επ., 1 άσο, 54% υπ. – 42% άριστες), Κωνσταντινίδου 12 (5/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Ρόγκα -λ (54% υπ. – 38% άριστες) / Παπαδοπούλου, Καββαδία.
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 4 (4/5 επ.), Μουντάκη 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 00% άριστες), Οικονομίδου 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 11 (9/25 επ., 2 άσοι, 58% υπ. – 22% άριστες), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Βίντοβιτς 6 (4/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρτακιανού-λ (45% υπ. – 35% άριστες) / Καραφουλλίδου, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.

Ο 21ος αγώνας αποδείχτηκε και γρουσούζικος για τη γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, αφού ο Πανναξιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του στην Α1.

Ο Πανναξιακός «έσπασε» το αήττητο του Ολυμπιακού, επικρατώντας 3-1 στο κλειστό ΔΑΚ Νάξου και δυο στροφές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου βρίσκεται με 44βαθμούς στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Ο Κυπελλούχος Ολυμπιακός ταξίδεψε με προβλήματα στη Νάξο με τον Κοβάτσεβιτς να μην έχει στη διάθεσή του τις Χριστοδούλου-Λαζάρεβιτς-Μαλασάι (σ.σ αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών) ενώ στο βασικό του σχήμα να χρησιμοποιεί την Κατερίνα Γιώτα ως ακραία -η οποία επιθετικά ήταν η πρώτη σκόρερ- για να καλύψει το κενό. Στο κέντρο έπαιξαν οι Λαμπρούση-Εμμανουηλίδου με πάσα την Τέζα. Από την άλλη, στο στρατόπεδο του Πανναξιακού, ο Ζόραν Κόβαζιτς είχε τις δικές του «εναλλακτικές» επιλογές αφού ξεκίνησε με την Άννα Καρπουζά στο κέντρο μαζί με τη Μεταξά (έγινε αλλαγή στα μέσα του 2ου σετ με την Περίν) έχοντας διαγώνια τη Διώτη και στα άκρα βασικές τις Τοτσίδου-Νούσια.
Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό –που αγωνίστηκε με αλλαγές στο βασικό του σχήμα- και εκμεταλλεύτηκε λάθη των φιλοξενούμενων αλλά και τα χαμηλά ποσοστά του στην επίθεση. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 8-4 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ 16-11 με το σετ να ολοκληρώνεται 25-18 μέσα σε χειροκροτήματα από το ενθουσιώδες φίλαθλο κοινό της Νάξου.
Ο Ολυμπιακός συνήλθε μετά την απώλεια του πρώτου σετ, βελτιώθηκε στην επίθεση (5-8, 13-16) και παρόλο που ο ΠΑΟΝ ακολουθούσε κατά πόδας (17-19) δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ, με αποτέλεσμα την ισοφάριση για την ομάδα του Κοβάτσεβιτς με 20-25 (1-1).
Στο τρίτο σετ έγινε «μάχη» με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (8-7, 13-14, 20-20). Ο Πανναξιακός είχε το προβάδισμα με 23-21 αλλά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανατρέψει αλλά στις λεπτομέρειες οι Ναξιώτισσες έκαναν το 25-24 και το 2-1 σετ (26-24).
Έχοντας το προβάδισμα και την ψυχολογία, οι παίκτριες του Κόβαζιτς με καθαρό μυαλό πήραν ένα εύθραστο προβάδισμα (15-12), το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν 20-17 πιέζοντας από το σερβίς απέναντι στις «ερυθρόλευκες» που δεν είχαν φρεσκάδα παρόλο που κατάφεραν από 24-21 να μειώσουν σε 23-21. Το τελικό 25-23 βρήκε την ομάδα του ΠΑΟΝ ένα κουβάρι μέσα στο γήπεδο στη μεγαλύτερη φετινή τους νίκη απέναντι στον αήττητο μέχρι σήμερα και πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Πανναξιακός - Ολυμπιακός 3-1
Τα σετ: 25-18, 20-25, 26-24, 25-23
Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 7 (2/3 επ., 4 άσοι,. 1 μπλοκ), Διώτη 19 (15/40 επ., 3 άσοι,1 μπλοκ),  Καρπουζά 5 (5/8 επ.), Τοτσίδου 17 (14/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Μεταξά 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Νούσια 5 (5/23 επ., 39% υπ. - 21% άριστες), Κελεσίδου -λ (47% υπ. - 40% άριστες) / Αποστολίδου, Δρακουλίδου, Περίν 11 (7/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ)
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 21 (19/46 επ., 2 μπλοκ, 19% υπ. - 19% άριστες), Κωνσταντίνου 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 29% άριστες), Εμμανουηλίδου 9 (4/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 10 (5/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τέζα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (13/49 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κονόμη -λ (70% υπ. - 65% άριστες / Κοκκινάκη 1 (1/5 επ.), Ζαμπάτη

Πήρε το ντέρμπι ο Άρης

Στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο Άρης πήρε «καθαρό» τρίποντο με 3-0 επί του Αίαντα στον Εύοσμο και παραμένει σε τροχιά τετράδας πλέι οφ αφού βρίσκεται στην 5η θέση με 43βαθμούς έχοντας από πάνω του και σε απόσταση... αναπνοής τον Πανναξιακό με 44β. και τον Θήρα 45β.
Την ίδια ώρα ο Αίας αν και είχε τις ευκαιρίες δεν μπόρεσε να πάρει τους βαθμούς που θα τον έφερναν πιο κοντά στην παραμονή στη μεγάλη κατηγορία κι έτσι στα δύο τελευταία ματς χρειάζεται μία νίκη για να τα καταφέρει.
Το πρώτο σετ είχε σκαμπανεβάσματα στο σκορ με τον Άρη να έχει περισσότερες λύσεις και τον Αίαντα μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (11-16) να καταφέρνει να πιέσει με τακτικό σερβίς και να περνάει με άσο της Φαμπιάν μπροστά 20-19. Η Καετάνο αιχμή του δόρατος των φιλοξενουμένων ισοφάρισε ενώ η ίδια έβαλε μπροστά την ομάδα της στο 24-25 με την Τυφλιώρη να τελειώνει ένα συγκλονιστικό σετ με 24-26.
Ίδια εικόνα... ντέρμπι και το δεύτερο σετ, με τον Αίαντα να φτάνει πρώτο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-14 έχοντας ανεβάσει το μπλοκ του και τον Άρη να ισοφαρίζει και να παίρνει και πάλι κεφάλι (18-19). Με τη Φαμπιάν στο σερβίς και την Κυριακίδου να παίζει έξυπνα στο φιλέ έγινε το 21-21 και 22-21. Η συνεργασία Πεσόα-Καετάνο λειτουργούσε άψογα στην επίθεση δίνοντας λύσεις για λογαριασμό του Άρη με την Βραζιλιάνα πασαδόρο να γράφει με πλασέ το 28-29 με τις φιλοξενούμενες να μπλοκάρουν για το 1-2 (28-30).
Έχοντας το προβάδισμα με 0-2 σετ, ο Άρης μπήκε με ψυχολογία στο τρίτο σετ (7-11) με τον Αίαντα να προσπαθεί να μειώσει (10-12) αλλά να χάνει εκ νέου την ευκαιρία. Οι φιλοξενούμενες πήγαν με +6 (10-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι τέλους (12-18, 15-21) για το τελικό 21-25.
Αίας Ευόσμου - Άρης 0-3
Τα σετ: 24-26, 26-28, 21-25
Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ), Χρηστινίδου 2 (2 άσοι), Ναϊντένοβα 1 (1/7 επ., 33% υπ. - 20% άριστες), Φαμπιάν 12 (10/30 επ., 2 άσοι), Ανδρονικίδου 15 (13/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 3% άριστες), Στεφανίδου 10 (6/13 επ., 4 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (67% υπ. - 57% άριστες) / Ακριτίδου -λ, Τζιαρλή, Γλυκίδου 2 (2/6 επ., 56% υπ. - 22% άριστες), Ξανθοπούλου 1 (1 μπλοκ), Καλαγασίδη.
Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Τυφλιώρη 10 (6/13 επ., 4 μπλοκ), Καετάνο 24 (23/45 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 39% άριστες), Γουγούση 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 6 (3/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 42% άριστες), Τσομπανίδου 7 (7/12 επ.), Ιακωβίδου -λ (68% υπ. – 32% άριστες) / Κούση 2 (1/2 επ., 1 άσο), Σταματίου.

Προπόνηση για την ΑΕΚ

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του νεανικού Φιλαθλητικού. Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ (από 9 πόντους) η Ένωση έφτασε άνετα στη νίκη με τον Μανώλη Ρουμελιώτη να χρησιμοποιεί βασική λίμπερο την Μπελλιά, ενώ πήρε χρόνο συμμετοχής και η Πατέλη.
ΑΕΚ - Φιλαθλητικός 3-0
Τα σετ: 25-13, 25-17, 25-16
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 5 (3/4 επ., 2 άσοι), Κωνσταντινίδου 10 (6/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 9 (5/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ. 75% υπ. – 50% άριστες), Λαμπρινίδου 14 (8/23 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Σπανού 7 (7/24 επ., 67% υπ. – 44% άριστες), Κατσαντώνη 11 (10/22 επ., 1 άσο), Μπελλιά -λ (61% υπ. – 35% άριστες) / Κακουράτου 1 (1 άσο), Πατέλη.
Φιλαθλητικός (Πράππας) Τουσιούδη 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Μαυροπάνου 1 (1 άσο). Χατζηελευθερίου 1 (1/8 επ., 37% υπ. - 22% άριστες), Υφαντή 9 (9/24 επ.), Μπαζιάνα, Τζούριτς 8 (8/28 επ., 57% υπ. - 29% άριστες), Αναγνωστοπούλου -λ (20% υπ. - 10% άριστες) / Μπουρλή, Γαλογαύρου, Παπαγιάννη.

Παρέμεινε ζωντανό το Ρέθυμνο

Ο ΟΠΕΡ επικράτησε με 3-1 της Ηλιούπολης και έμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής, περιμένοντας βέβαια και τα αποτελέσματα του Αίαντα Ευόσμου.
Η ομάδα της Κρήτης ξεπέρασε και την απουσία του Θανάση Ντζαφέρη από τον πάγκο (λόγω προσωπικού προβλήματος) και πήρε εύκολα το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο η Ηλιούπολη αντέδρασε και πάρολο που η γηπεδούχος ομάδα μείωσε προς το τέλος ισοφάρισε σε 1-1.
Για να ακολουθήσει το κομβικό 3ο σετ όπου οι φιλοξενούμενες μετέτρεψαν το 7-4 σε 7-14 και μέχρι το 11-18 είχαν το ξεκάθαρο προβάδισμα, ωστόσο ο ΟΠΕΡ έτρεξε ένα σερί 15-6 και πήρε το σετ, ανατρέποντας τα δεδομένα και φτάνοντας στη νίκη καθώς και στο δ’ σετ ο ΟΠΕΡ είχε το πάνω χέρι.
ΟΠΕΡ - Ηλιούπολη 3-1
Τα σετ: 25-17, 22-25, 26-24, 25-22
ΟΠΕΡ (Πρασανάκης) Παρασκάκη, Κλεισιάρη, Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη, Τσελάνη, Κατερίνη, Παπουτσή-λ.
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Γιοβάνη, Μαλουσάρη, Μπανίκα, Καπέλου, Βούκοβιτς, Κυριαζοπούλου-λ / Αργυροπούλου -λ, Βέλιου