Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ

Η Κηφισιά αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Παναθηναϊκό, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στη νίκη με 3-2 σετ παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Την πρώτη ομάδα του τελικού στο Final 4 του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών μάθαμε μετά το τέλος του αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Κηφισιά. Οι πράσινοι μπορεί να βρέθηκαν μπροστά με 2-1 σετ, αλλά τελικά η Κηφισιά έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με 3-2.
Όλα αυτά, ενώ ο Α.Ο.Κ. μετά το τέλος του πρώτου σετ έπαιξε χωρίς τον διαγώνιο του. Ο Γιοβάνοβιτς είχε ενοχλήσεις στο γόνατο και έμεινε εκτός στο υπόλοιπο του αγώνα. Στη θέση του πέρασε ο Κόβαλτσουκ, ο οποίος δεν έχει ξεπεράσει απόλυτα τον τραυματισμό του, αλλά κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του.
Ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται έντονα για την τελευταία φάση του αγώνα αφού θεωρούν οι πράσινοι ότι έχει γίνει φιλέ από τους παίκτες Κηφισιάς, πριν η μπάλα μετά την επίθεση του Ούγκο καταλήξει άουτ. Στο αγωνιστικό κομμάτι για ένα ακόμα παιχνίδι Φερέιρα και Ούγκο ήταν τα πρώτα βιολιά για την ομάδα του Ανδρεόπουλου.
Το ματς: Δυνατά μπήκαν στο πρώτο σετ Παναθηναϊκός και Κηφισιά (6-6) με την ομάδα των βορείων προαστίων να φτάνει πρώτη στο τεχνικό τάιμ (6-8). Οι «πράσινοι» ανέβασαν απόδοση με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Βραζιλιάνο Φερέιρα ισοφάρισαν (13-13) ενώ χέρι χέρι οι ομάδες πήγαν έως 17-17. Στο σημείο εκείνο, ο Ούγκο ντε Λεόν μπλόκαρε τον Μπίσετ και οι τυπικά γηπεδούχοι ξέφυγαν 19-17 ενώ οι Φερέιρα-Πανταλέων μπλόκαραν και τον Παπαγγελόπουλο για το 21-18. Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ 25-19, κάνοντας το 1-0 σετ.
Στο δεύτερο σετ, η Κηφισιά είχε αγωνιστική απώλεια με τον άτυχο Γιοβάνοβιτς να νιώθει ενοχλήσεις στο γόνατο και τη θέση του να παίνει ο Κόβαλτσουκ. Η ομάδα του Αρσενιάδη αντέδρασε με τους Χριστοφιδέλη, Ρουμελιωτάκη μπροστάρηδες. Ο άσος του Κόβαλτσουκ έκανε το 18-19 και ο Μπίσετ το 19-20. Ο Λεόν ισοφάρισε σε 21-21 για τον Παναθηναϊκό αλλά ο έμπειρος Χριστοφιδέλης και ο άσος του Νικολάκη έκαναν το 21-23 για να τελειώσει το σετ 22-25 (μπλοκ του Χριστοφιδέλη) για το 1-1 σετ.
Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός μετά το 6-6 με σερί εντυπωσιακών μπλοκ από Κανέλλο, Φερέϊρα και Πανταλέων έκαναν ένα σερί 8-1 (14-7). Μια διαφορά που κράτησε (19-11) και έφτασε στο 2-1 (25-17) σετ.
Στο τέταρτο σετ, η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και μπήκε πιο αποφασιστικά με τους Κόβαλτσουκ και τον Μπίσετ να δίνουν πόντους και να «παρασύρουν» και τους συμπαίκτες τους στην αντίδραση για το 6-13 και το 10-16. Οι «πράσινοι» μείωσαν 17-23 με τον Μπέλο αλλά οι «κυανόλευκοι» έστειλαν τη... ματσάρα στο τάι μπέρικ με 17-25 (2-2).
Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πόντων πραγματοποιήθηκε σετ ακατάλληλο για καρδιακούς με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για την πρόκρισή τους στον τελικό. Η Κηφισιά είχε μικρό προβάδισμα 4-6 αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Ντε Λεόν κι ένα λάθος του Μπίσετ πήρε προβάδισμα 7-6. Η εμπειρία του Χριστοφιδέλη κρατούσε στο ματς την Κηφισιά για το 7-7 και το 8-8. Ο Φερέιρα έβαλε μπροστά τον ΠΑΟ 9-8 και ο Πανταλέων «ύψωσε» τείχος στον Κόβαλτσουκ για το 10-8.
Όμως η ψυχωμένη Κηφισιά δεν το βαλε κάτω, ισοφάρισε σε 10-10 ενώ οι δυο ομάδες ήταν μαζί μέχρι 12-12, εκεί όπου και πάλι Χριστοφιδέλης έκανε το 12-13 για την Κηφισιάν με τον Μπίσετ να κάνει το 12-14. Στην τελευταία φάση, ο Ντε Λεόν κάρφωσε άουτ με τον Παναθηναϊκό να διαμαρτύρεται για φιλέ να ζητά το βίντεο ρέφερι, η οποία δεν άλλαξε την απόφαση των διαιτητών και η Κηφισιά πανηγύρισε με 13-15 την πρόκρισή της στον τελικό της Κυριακής (27/3, 18.00/ΕΡΤ2).
Θυμηθείτε το LIVE του ημιτελικού.

Παναθηναϊκός - Κηφισιά 2-3
Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-17, 17-25, 13-15

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 16 (14/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άριστες), Φερέιρα 28 (23/37 επ., 5 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ),. Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ., 25% υπ. - 25% άριστες), Πολυχρονιάδης -λ (57% υπ. - 39% άριστες) / Μπούρας -λ, Ρεζκ, Ρούσης, Μπέλος 4 (4/6 επ.), Σούρδι 13 (10/25 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες).

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 17 (14/27 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες), Μπίσετ 17 (12/19 επ., 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 4 (4/10 επ.), Ρουμελιωτάκης 13 (11/23 επ., 2 άσοι, 68% υπ. - 45% άριστες), Στεφάνου -λ (53% υπ. - 24% άριστες) / Κάπελλας, Κόντος, Κόβαλτσουκ 9 (7/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φραγκιαδάκης.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ και 24-21 στο τρίτο, αλλά ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος με το σερβίς του έκανε τη διαφορά και οι ερυθρόλευκοι έκαναν τη μεγάλη ανατροπή φτάνοντας στη νίκη με 3-2 σετ. Κηφισιά - Ολυμπιακός ο τελικός του Κυπέλλου.

Στο ίδιο έργο θεατές... Με αυτές τις τέσσερις λέξεις μπορεί κάποιος να περιγράψει το τι έγινε στο δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου όπου ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ κάνοντας και πάλι μία μεγάλη ανατροπή.
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0 σετ, έφτασε σε τρία ματς μπολ στο 24-21 του τρίτου σετ, αλλά και πάλι βρήκε απέναντι του τον Σουλτανόπουλο. Ο κεντρικός του Ολυμπιακού χάλασε την υποδοχή του "δικεφαλλου του Βορρά" και οι συμπαίκτες του εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο φτάνοντας στην ανατροπή με 26-24.
Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Καλμαζίδη έδειχναν να έχουν αδειάσει ψυχολογικά. Αντίθετα, εκείνοι του Πιάτσα, οι οποίοι ήταν σε κακή μέρα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στην ανατροπή με 3-2 σετ. Καθοριστικές στην εξέλιξη του αγώνα οι αλλαγές του Ιταλού τεχνικού που όταν ηρέμησε έριξε στο ματς τους Στιβαχτή και Τσουκ οι οποίοι άλλαξαν την εικόνα του αγώνα.
Αντίθετα, ο Γιάννης Καλμαζίδης θα πρέπει να έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του μέχρι το 24-21 του τρίτου σετ. Στη συνέχεια όμως όλα θύμισαν το Φάιναλ 4 του Λιγκ Καπ στη Σύρο και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρόκριση του στον τελικό.
Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά το απόγευμα της Κυριακής (18.00) σε μια επανάληψη του τελικού του 2014 που είχε γίνει στην Καλαμάτα με τους ερυθρόλευκους να κατακτούν τότε το Κύπελλο επικρατώντας με 3-1 σετ.
Το ματς: Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2, αλλά εκεί δέχθηκε ένα σερί 0-6 από τον ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 4-8 κι έφτασε τη διαφορά στο +6 (6-12) με τον Πιάτσα να αντιδρά αποσύροντας τον Σπίνου και βάζοντας τον Σφενδυλάκη.
Ο τελευταίος με καλό σερβίς έριξε τη διαφορά στο 9-12 με τον ΠΑΟΚ να συντηρεί τη διαφορά μεταξύ 3-4 πόντων. Στο 16-21 όμως είχαμε μπλοκ του Κοκκινάκη στον Χιμένες και κόκκινη στον Κουβανό ο οποίος εκνευρίστηκε πάνω στο φιλέ κι έτσι το σκορ έγινε 18-21 και 19-21 με άουτ επίθεση Τακουρίδη, με τον Ολυμπιακό να χάνει μεγάλη ευκαιρία στην επόμενη φάση όταν ο Έγκλεσκανς έχασε την κόντρα για το 20-21 και με μπλοκ του Τακουρίδη έγινε το 19-22. Στο 20-23 είχαμε κόκκινη στον Πιάτσα (διαμαρτυρήθηκε έντονα σε υπόδειξη των διαιτητών( και το σετ έκλεισε με επίθεση του Γιαμπλόνσκι.
Στο β’ σετ ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) όμως με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τον Κουρνέτα στο σερβίς έτρεξε σερί 0-7 για να γίνει το σκορ 8-13.
Ο Πιάτσα έριξε στο παιχνίδι διαδοχικά Τσουκ, Σακόγλου κι αμφότεροι έφεραν τα πάνω κάτω καθώς με σερβίς του Μαυροβούνιου το σκορ έγινε 11-14 και λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο 14-15 ενώ με άσο του Σακόγλου προηγήθηκε 17-16!
Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και με επίθεση του Γιαμπλόνσκι προσπέρασε με 17-19, για να έρθει το 19-19 με λάθος του Σεπέδα κι οι δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 21-21 που έγινε 21-23 με μπλοκ του Τακουρίδη στον Τσουκ και στο 23-24 ο Σεπέδα τελείωσε την επίθεση διαμορφώνοντας το 0-2 για την ομάδα του.
Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ όπου ο Τσουκ ήταν βασικός για τον Ολυμπιακό, που αν και βρέθηκε πίσω με 6-8, έτρεξε σερί 3-0 για το 9-8 με τον Σπίνου στο σερβίς, ωστόσο ο άσος του Χιμένες έκανε το 9-10 και δύο μπλοκ του Λι έφεραν τη διαφορά στο +3 (11-14).
Ο Ολυμπιακός συνέχισε με πασαδόρο τον Στιβαχτή κι αντέδρασε ισοφαρίζοντας 15-15 με κόντρα επίθεση του Σπίνου και στο 16-17 έτρεξε δικό του σερί 3-0 για το 19-17 (με άουτ επίθεση του Χιμένες) με το σερβίς του Σπίνου να κάνει και πάλι ζημιά.
Ο Ρουμάνος όμως έχασε το επόμενο σερβίς κι ο Χιμένες με κόντρα έφερε το παιχνίδι ξανά στην ισοπαλία (19-19) ενώ ο Όγκουρτσακ με άουτ επίθεση έβαλε ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά με 19-20 για να φτάσει ο Δικέφαλος στο +2 με μπλοκ του Σεπέδα στον Έγκλεσκαλνς (20-22) και με κόντρα του Κουβανού το σκορ έγινε 20-23.
Ο Έγκλεσκαλνς κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό μειώνοντας σε 21-23, ο Ντέιβιντ Λι έφερε το πρώτο ματς μπολ για τον ΠΑΟΚ με το σκορ να γίνεται 21-24 και το ματς να μοιάζει τελειωμένο αλλά στο βόλεϊ ποτέ με λες ποτέ. Ο Λετονός διαγώνιος έσπασε το πρώτο ματς μπολ και μείωσε σε 22-24, στην επόμενη φάση ο Σεπέδα κάρφωσε στο φιλέ κάνοντας το 23-24 κι ακολούθησε μπλοκ του Τσουκ στον Κουβανό για το 24-24! Και η απίστευτη ανατροπή των ερυθρόλευκων ολοκληρώθηκε με κόντρα επίθεση του Έγκλεσκαλνς (25-24) και παράβαση του Λι στο φιλέ σε φάση διαρκείας για το 26-24!!!
Το μομέντουμ φαινόταν πλέον ότι είχε αλλάξει και οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 8-5 στην εκκίνηση του δ’ σετ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-8 με άσο του Χιμένες, αλλά το σκορ έγινε 12-8 με μπλοκ του Έγκλεσκαλνς στον Γιαμπλόνσκι και μπλοκ του Όγκουρτσακ στον Σεπέδα. Ο Καλμαζίδης πήρε ταιμ άουτ, όμως το σερί των Πειραιωτών έφτασε στο 6-0 με επίθες Όγκουρτσακ και μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Σεπέδα (14-8).
Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 18-9 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει 18-12 και να χάνει κόντρα επίθεση με τον Εφραιμίδη και τον Καλμαζίδη, αλλά τον Ολυμπιακό να φτάνει εύκολα στο 2-2.
Οι ερυθρόλευκοι με μπλοκ του Όγκουρτσακ στον Σεπέδα έκαναν το 2-0 στο τάι μπρέικ και πήραν νωρίς το προβάδισμα (αγωνιστικό και ψυχολογικό) με τον ΠΑΟΚ να χάνει διαδοχικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο 4-3 και στο 5-4 με λάθη του Σεπέδα και στο 7-5 ο Χιμένες με άουτ επίθεση έφερε τον Ολυμπιακό στο 8-5!
Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 8-6 αλλά ο Ολυμπιακός πλέον έπαιζε σε άλλο ρυθμό κι έστειλε τη διαφορά στο 11-6 με τους Θεσσαλονικείς να μην μπορούν να αντιδράσουν και τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 15-8.