Σάββατο 12 Μαρτίου 2016

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. - ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκουλιέν που σταμάτησε στους 25 πόντους ο Εθνικός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Φοίνικα Σύρου στην Αλεξανδρούπολη,

Σπουδαία νίκη πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ο οποίος επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Φοίνικα Σύρου και ξέφυγε προσωρινά με πέντε βαθμούς από την Ορεστιάδα. Οι παίκτες του Μουστακίδη ήταν εξαιρετικοί με πρώτο και καλύτερο τον Γκουλιέν.
Ο Βραζιλιάνος διαγώνιος ήταν εξαιρετικός τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους έχοντας στατιστικά για όσκαρ (18/30 επιθ., 4 άσοι, 3 μπλοκ).  Εξαιρετικοί ήταν ο Κιόσης με 12 πόντους και ο Μιγιαΐλοβιτς με 13.
Στην αντίπερα όχθη οι περισσότεροι παίκτες του Νίκολιτς έμειναν σε ρηχά νερά. Ακόμα και ο Ντόκιτς που είχε 16 πόντους ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό έχοντας 12/33 επιθέσεις.
Στα του αγώνα ο Φοίνικας Σύρου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Οι Συριανοί με εξαιρετικό σερβίς (3 άσοι) και αποτελεσματική επίθεση (10/21 επιθ) μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-17. Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν και στο δεύτερο σετ οι Συριανοί, αλλά στο τέλος με αντεπίθεση διαρκείας και με όπλα του το σερβίς και το μπλοκ ο Εθνικός έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ με 25-21.
Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με απίστευτη αποτελεσματικότητα στην επίθεση η οποία έφτασε ακόμα και το 80%!!! στο τέταρτο σετ πήρε τη νίκη με 3-1.
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Φοίνικας Σύρου 3-1
Τα σετ: 17-25, 25-21, 25-16, 25-14
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Φόγιερ 7 (5/13 επιθ., 69% υποδ., 2 μπλοκ), Τουράνγιανιν 9 (3/7 επιθ., 5 μπλοκ, 1 άσο), Μιγιαΐλοβιτς 13 (11/26 επιθ., 53% υποδ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Κιόσης 12 (10/11 επιθ.,  2 μπλοκ), Γκουλιέν 25 (18/30 επιθ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), λ. Δαρίδης (33% υποδ., 33% αριστ.) / Τσέλιος, Στοϊλούδης
Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 4 (2/6 επιθ., 2 μπλοκ), Πάρις 3 (2/2 επιθ., 1 άσο), Κάλντγουελ 11 (9/22 επιθ., 57% υποδ., 2 άσοι), Ντόκιτς 16 (12/33 επιθ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/5 επιθ.), Π. Παπαδόπουλος 8 (7/18 επιθ. 58% υποδ., 1 άσος), λ. Ζήσης (33% υποδ, 28% αριστ.) / Ηλίας, Φέργκιουσον 3 (2/3 επιθ. 1 μπλοκ.), Λάππας.