Τετάρτη 16 Μαρτίου 2016

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

foinikas-aoo

Ανάλυσέ το…

Ο Φοίνικας Σύρου έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες, με "όπλο" του το μπλοκ επικράτησε 3-1 (25-21, 25-22, 25-19 ) στην Ορεστιάδα της τοπικής ομάδας και διατηρήθηκε μόνος τρίτος στην κατάταξη της βαθμολογίας με 45 βαθμούς στο άνοιγμα της αυλαίας της 21ης αγωνιστικής της Volleyleague «Πάμε Στοίχημα». Οι Εβρίτες αντίθετα, παρέμειναν με 22 βαθμούς στην 10η θέση, +7 βαθμούς μπροστά από τον Άρη, διάφορα που η Ορεστάδα θέλει να διατηρήσει ως «κόρην οφθαλμού» από τους αντιπάλους του μέχρι τέλους για να σωθεί.
Έπειτα από την παραμονή του στον Έβρο για περίπου μία εβδομάδα, λόγω των πρόσφατων αγωνιστικών του στην Αλεξανδρούπολη οι Συριανοί έδειξαν να αισθάνονται «σαν στο σπίτι τους» στο κλειστό «Νίκος Σαμαράς» και απέννατι στους γηπεδούχους, που επέστρεψαν στην έδρα τους πριν από μερικά 24ωρα, εμφανώς πιο φρέσκος και ορεξάτος από τους ακρίτες.
Έτσι παρά την επιστροφή του Κολομβιανού πασαδόρου Αμπουίλα στο αρχικό σχήμα των Εβριτών, μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο στην Κηφισιά, και το αρχικό προβάδισμα των «πράσινων του Έβρου» με 8-7, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν χάρις στο πολύ καλό σερβίς των Πάρις, Ντόκιτς να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 9-13. Στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι τα ακριτικά λάθη και με αποτελεσματικότητα σε μπλοκ-άμυνα, έφτασαν από το 17-22 στην κατάκτηση του α σετ με 25-21 και στο 1-0.
Στο β’ σετ η Ορεστιάδα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Συριανοί με ανεβασμένο μπλοκ προηγήθηκαν με 8-6 και χάρις στα αβίαστα λάθη της Ορεστιάδας, που δεν εκμεταλλεύτηκε τις κόντρα επιθέσεις (άουτ επιθέσεις, αντένα κλπ), ανεβάζοντας την στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ σε 16-12. Από το 22-18 οι γηπεδούχοι με την επιστροφή του Μίλιτς στο παιχνίδι, που είχε δώσει νωρίτερα τη θέση του στον Πεντίδη, με ένα σερί μείωσε σε 23-21. Ο Νίκολιτς πέρασε στη θέση του Κάλντγουελ τον Λάππα για να βελτιώσει την υποδοχή των «Πειρατών» και να «σπάσει» το ρυθμό της Ορεστιάδας και έτσι οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων τους, με τον Ντόκιτς ζευγάρωσαν με 25-22 τα κερδισμένα τους σετ, 2-0.
Στο τρίτο σετ, που ήταν και το πιο αμφίρροπο οι ομάδες πήγαιναν πόντο μεχρι το 11-11, αλλά εκεί ο Φοίνικας με τον Ντόκιτς και λάθος του Βουκασίνοβιτς, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 13-11. Οι ακρίτες στη συνέχεια μείωσαν στον πόντο 14-13, υπό τις διαμαρτυρίες του Ντόκιτς που χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Δεληκωστίδη για μία επίθεση του Ριζόπουλου και με κόντρα επιθέσεις του Βουκασλινοβιτς, εβαλε μπροστά ξανά τους γηπεδούχους με 16-15. Οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι χέρι" στο σκορ και μέχρι το 18-18, αλλά το καλό σερβίς του Ντόκιτς, δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων, που βρέθηκαν ξανά πίσω με 19-18. Η αμφίρροπη μάχη των ομάδων κράτησε μέχρι και το 21-21, με τους ακρίτες αποφασμσένοι να μείνουν "ζωντανοί" να ξεφεύγουν με 23-21 και να μειώνουν τελικά με 25-22, σε 2-1.
Στο δ' σετ όμως οι Συριανοί χτίζοντας μετά το 8-7 μία σημαντική διαφορά έφτασαν με αδιαπέραστο μπλοκ στο 16-10 και παρά τη μείωση της Ορεστιάδας σε 20-17 κατάφεραν τελικά με ενα ακόμη ξέσπασμα να φτάσουν με 25-19 στη νίκη 3-1 και το πολύτιμο τρίποντο, που τους εδραιώνει μία αγωνιστική πριν το τέλος στην 3η θέση.