Δευτέρα 28 Μαρτίου 2016

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ 2-3 ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β΄

Αναστασία ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ
Εντός έδρας ήττα - αποκλεισμό από τη β΄ φάση του πρωταθλήματος, από τον ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑ με 2-3 (21-25, 25-23, 15-25, 26-24, 08-15) σε 2 ώρες και 37΄, υπέστη το β΄ τμήμα των παγκορασίδων μας.
Ο αγώνας ήταν καταπληκτικός για επίπεδο β΄ παγκορασίδων και πρόσφερε αμέτρητες συγκινήσεις στους πολλούς φίλους του βόλει που τον παρακολούθησαν.
Και οι δύο ομάδες απέδωσαν πάρα πολύ καλό βόλει και διεκδίκησαν τη νίκη - πρόκριση με πάθος και σωστό βόλει.
Στο 1ο σετ, η Δραπετσώνα ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε να προηγηθεί με 18-13. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Πορφύρας με ένα καταπληκτικό σερί 0-10 πήρε την πρωτοπορία και το σετ.
Στο 2ο σετ, ο Πορφύρας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-13, με τη Δραπετσώνα να έρχεται με τη σειρά της για τη δική της ανατροπή, όπου με σερί 7-0 να προηγηθεί με 15-13 και να κρατά την πρωτοπορία μέχρι την ισοφάριση σε 1-1.
Στο 3ο σετ, δεν είχαμε ανατροπές, με τον Πορφύρα να παίρνει μεγάλες διαφορές από την αρχή με 0-4, 3-13 και να φτάνει εύκολα στο 1-2.
Στο 4ο σετ, το αρχικό 2-5, έγινε 21-18 για να φτάσουμε στο 2-2 με την πιο ψύχραιμη Δραπετσώνα.
Στο 5ο σετ, ο Πορφύρας απέκτησε τη διαφορά μετά το 5-6, για να φτάσει στη νίκη - πρόκριση του.
Συμπερασματικά, ο Πορφύρας ήταν καλύτερος και δίκαια έφτασε στη νίκη του, επαναλαμβάνουμε μετά από ένα καταπληκτικό αγώνα, το οποίο φαίνεται και από την πολύ μεγάλη διάρκεια του. Όλα τα σετς, διήρκεσαν από 30΄ μέχρι 37΄.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Χατσικιάν και Δραγουμάνου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Μαρμαρινός) Αντωνοπούλου, Χαχάμη, Δριβάκου, Νόου, Γιουνούς, Κυρίσογλου / Λυμπεροπούλου, Όκκα, Ταμπάκου.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ: (Μουστάκη) Ζήκου, Πρίφτη, Κοκκόνη, Ανδρακάκου, Σιγάλα, Αλαφούζου / Αφεντάκη, Δαμίγου, Καλυβάκη, Γρηγοριάδη.