Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΙΚΑΡΟΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΕΣΠΕΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με τη 17η νίκη του επί της ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ Κ. με 3-0 (25-23, 25-17, 25-18) στη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΠΕΔΑ, προχώρησε το γυναικείο μας τμήμα.
Η ομάδα μας, επιβεβαίωσε την πολύ καλή φετινή της παρουσία, παίζοντας και στο χθεσινό αγώνα πολύ καλό βόλει, απέναντι σε μια ομάδα που προερχόταν από 4 συνεχόμενες νίκες και ανεβασμένη ψυχολογία από την 3η θέση που κατέχει.
Στο 1ο σετ, οι δύο ομάδες παίζοντας πολύ καλό και ανταγωνιστικό βόλει, ήταν κοντά στο σκορ, με τη Δραπετσώνα να ξεφεύγει με 21-17. Ο Ίκαρος όμως, με σερί 0-5 προηγήθηκε με 21-22 για να πάει το σετ, πόντο - πόντο μέχρι που η πιο ψύχραιμη Δραπετσώνα, προηγήθηκε με 1-0.
Στο 2ο σετ, ο Ίκαρος μπήκε αποφασισμένος για την ισοφάριση και προηγήθηκε με 0-4 και 2-6. Η Δραπετσώνα, αντέδρασε και με τεράστιο σερί 15-0, πήρε μεγάλη διαφορά, φτάνοντας εύκολα στο 2-0.
Και στο 3ο σετ, ο Ίκαρος μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-8, με τη Δραπετσώνα και πάλι να αντιδρά σωστά και με σερί 9-2, πήρε την πρωτοπορία την οποία μεγάλωνε μέχρι το τελικό 3-0.
Με τη νίκη μας αυτή, αυξήθηκε η διαφορά μας από την 4η θέση στους 14 πόντους με 27 πόντους στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος να είναι διαθέσιμοι, στοχεύοντας να κλείσουμε τη θέση για την άνοδο μας, όσο πιο νωρίς γίνεται.
Άριστη η διαιτησία της κας. Λιάκου και του κ. Πατεράκη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Βαγγή, Χατζηπέτρου, Καραγιαννίδου, Μπουρέλι, Τζώρτζη, Δούκα, Κρεμμύδα (λ), Βροντίση, Ιωάννου.
ΙΚΑΡΟΣ: (Πανταζής) Καρκατζούλη, Καλαφάτη, Γενναίου, Σημαιοφορίδου, Τζοβόλου, Καλλιακούδη, Κωστάκη (λ), Δασκαλάκη, Κουτσοδημητροπούλου, Κοβάτσεβιτς, Καμίτση, Κεραμίδα, Τασούλα.

-. ΑΟ ΦΙΛΙΑ Π. (15-54) 06 (3)

Ειρήνη, Τελαμώνας και Φιλία Π., είναι οι τρεις πρώτες ομάδες που έχουν ''κλείσει'' θέση στα play out για τον υποβιβασμό στη Β΄ ΕΣΠΕΔΑ.

Δραπετσώνα και Φοίνικας, έχουν προκριθεί στα play off, για την άνοδο στη Β΄ Εθνική.