Δευτέρα 14 Μαρτίου 2016

ΑΡΗΣ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Σώθηκε η Παναχαϊκή, «βουλιάζει» ο Άρης Άλμα παραμονής έκανε η Παναχαϊκή που μετά από ένα νευρικό παιχνίδι νίκησε με 3-1 τον Άρη στη Μίκρα για την 20η αγωνιστική της Volley League «Πάμε Στοίχημα».
 Αν και έκαναν πάρα πολλά λάθη (38) οι Πατρινοί είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Μιχάλη Σαρικεΐσογλου ο οποιος με 18 πόντους οδήγησε την ομάδα του σε μια νίκη, που όχι μόνο την φέρνει αγκαλιά με την παραμονή, αλλά χτυπάει την πόρτα της 8άδας. Αντίθετα ο Άρης βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση και αντιμετωπίζει το ενδεχόμενο να πέσει κατηγορία χωρίς πλέι άουτ.
Η Παναχαϊκή νίκησε με 3-1 σετ τον Άρη στο ντέρμπι παραμονής που έγινε στη Μίκρα και έκανε άλμα για την παραμονής της αλλά και για την είσοδο στην 8αδα.

Η ομάδα της Πάτρας σημείωσε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα που την φέρνει στους 22 βαθμούς ισόβαθμη μαζί με τον Ηρακλή και την Ορεστιάδα αλλά έχει το απόλυτο πλεονέκτημα στη τριπλή ισοβαθμία καθώς έχει τέσσερις νίκες με τις ομάδες που ισοβαθμεί.

Ακολουθεί ο Ηρακλής και η Ορεστιάδα τυπικά έπεσε στην 10η θέση. Καταστροφική είναι αυτή η ήττα για τον Άρη καθώς έμεινε 7 βαθμούς πίσω κι αν δεν αλλάξει η κατάσταση στις δύο αγωνιστικές που απομένουν θα υποβιβαστεί στην Α2 ανδρών μαζί με την Λαμία χωρίς την διαδικασία των πλέι άουτ.

Ο αγώνας στη Μίκρα ήταν πολύ νευρικός με τις δύο ομάδες λόγω της κρισιμότητας του αγώνα να κάνουν ρεσιτάλ λαθών. Η Παναχαϊκή είχε τις λύσεις στα κατάλληλα σημεία του αγώνα αλλά και καλύτερη ψυχολογία απέναντι σε έναν Άρη που έχασε από μία ομάδα που έκανε συνολικά 38 λάθη!

Κορυφαίος ο Σαρικεΐσογλου

Κορυφαίος της Παναχαϊκής ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου ο οποίος έκανε την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση με 18 επιθέσεις (16/20 τελειωμένες) και μόλις ένα λάθος σε 34 υποδοχές (50% και 32% τέλειες). Από τον Άρη ξεχώρισε ο Σωτηρίου παρότι όλη η τακτική της Παναχαϊκής στο σερβίς ήταν πάνω του.

Στο 12-12 του 1ου σετ η Παναχαϊκή έκανε σερί 3-0 με δύο επιθέσεις του Σαρικεΐσογλου και ένα μπλοκ του Βλαχοστάθη για το 15-12 και στο 16-13 με δύο άσσους του Ρουμελιώτη η διαφορά άνοιξε στο +6 (19-13) και κρίθηκε στο σετ δίνοντας προβάδισμα και αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Γιώργου Λυκούδη.

Η ισοφάριση του Άρη

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 2ο σετ με την Παναχαϊκή να φτάνει πρώτη στο 24-22 με το χαμένο σερβίς Κυριακίδη και τον άσσο του Ρουμελιώτη. Παρόλα αυτά, ο Άρης με χαμένη επίθεση του Ρουμελιώτη και μπλοκ του Μακρυγιάννη στον Βλαχοστάθη ισοφάρισε 24-24. Ο Σερικεΐσογλου έκανε το 25-24, αλλά ο Άρης με μπλοκ πάνω στον Ρουμελιώτη, άσσο του Τζελάτι πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 26-25. Ο Βλαχοστάθης ισοφάρισε (26-26), ο Τζελάτι έκανε το 27-26 και ο Σωτηρίου έχασε το σερβίς (27-27). Με επίθεση του Τζελάτι και επίθεση άουτ του Βάλτερ έγινε το 29-27 και το 1-1 σετ.

Ο πόντος του Τόρρες

Καθοριστικό όπως αποδείχτηκε ήταν το 3ο σετ όπου Άρης ξεκίνησε με προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 11-9, αλλά η χαμένη επίθεση του Τζελάτι και η παρουσία του Σαρικεΐσογλου στο σερβίς έφερε σερί 4-0 για την Παναχαϊκή που πέρασε μπροστά 13-11 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το 21-20. Με νέο σερί 3-0 από επιθέσεις Βάλτερ, Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή έκανε το 24-20 και παρότι ο Άρης μείωσε 24-23 ο Τόρρες έκλεισε το σετ 25-23 και έβαλε τους πατρινούς στη θέση του οδηγού.

Η είσοδος του Ντονά

Με καλύτερη ψυχολογία και πιο αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις η Παναχαϊκή ξεκίνησε με προβάδισμα 1-2 πόντων, ενώ όταν ο Άρης ισοφάρισε 12-12 ο Λυκούδης επιστράτευσε τον Ντονά στη θέση του Ρουμελιώτη και ο καλαματιανός διαγώνιος έδωσε ανάσες στην ομάδα του. Με επίθεση του Βάλτερ και λάθος των γηπεδούχων η Παναχαϊκή ξέφυγε 14-12. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ και φάσεις διαρκείας που ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (19-15) και έτσι η Παναχαϊκή έφτασε δίκαια στη νίκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Βασιλειάδης