Κυριακή 6 Μαρτίου 2016

Η 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Η Κηφισιά ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της τετράδας με τον Φοίνικα, αφού επιβλήθηκε με 3-1 στη Σύρο.

Η Κηφισιά με αποτελεσματικό σερβίς και άριστη υποδοχή αλλά και πρωταγωνιστές τους Παπαγγελόπουλο, Ρουμελιωτάκη νίκησε με 3-1 σετ τον Φοίνικα στη Σύρο και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για την 2η θέση της κανονικής περιόδου.
Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ξέφυγε με 3 βαθμούς του Φοίνικα και έχει και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία τρεις στροφές πριν από το τέλος. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 1-1 σετ αλλά δε μπόρεσε να διασπάσει την «δεμένη» υποδοχή της Κηφισιάς και γνώρισε την ήττα. Η Κηφισιά σημείωσε την 6η σερί νίκη επί του Φοίνικα στο πρωτάθλημα και την 7η μαζί με τον αγώνα κυπέλλου.
*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων
Φοίνικας Σύρου - Κηφισιά 1-3
Τα σετ: 1-3 (22-25, 31-29, 21-25, 18-25) σε 117΄
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (7/7 επ, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 3 (3/6 επ), Κάλντγουελ 2 (2/5 επ, 40% υπ - 30% άριστες), Ντόκιτς 19 (17/40 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (5/16 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ - 23% άριστες) / Ζήσης (λ, 56% υπ - 38% άριστες), Μάρκου 1 (1 επ), Μουρούτης, Λάππας 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 42% υπ - 29% άριστες), Ανδρεάδης.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 39% άριστες), Μπίσετ 10 (5/11 επ, 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 19 (9/12 επ, 4 άσσοι, 6 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (11/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (23/46 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 44% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης.

Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό

Mε πρωταγωνιστή τον Μενέλαο Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός σημείωσε την 8η συνεχόμενη νίκη του και την 17η συνολικά στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Eίναι και η 8η σερί νίκη στις αναμετρήσεις πρωταθλήματος με τον Άρη που κρατάει την απόσταση ασφαλείας από Κηφισιά και Φοίνικα Σύρου οι οποίοι μάλιστα μονομαχούν σε λίγη ώρα στην Ερμούπολη.
Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 σετ και έφτασαν τους 51 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Μάλιστα αυτή ήταν και η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα καθώς ο Άρης πήρε μόλις 45 πόντους.
Όπως φαίνεται και από το σκορ η επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν άνετη απέναντι στο προτελευταίο της βαθμολογίας Άρη ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τους Τζελάτι, Γκιρτζίκη, Παπαϊακώβου που ήταν εκτός αποστολής. Τη θέση τους πήραν οι Μήλης, Ντινόπουλος, Μέλκας, ενώ στο 3ο σετ έπαιξε πασαδόρος ο Πρώιος. Ο Άρης γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα και έμεινε στους 15 βαθμούς και στην 11η θέση της βαθμολογίας.
Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε πλήρης κι όταν ο Ρομπέρτο Πιάτσα βεβαιώθηκε πως δεν υπάρχει... κίνδυνος ξεκίνησε το 3ο σετ με Δελιπρίμη, Σακόγλου και Στιβαχτή αντί Όγκουρτσακ, Έγκλεσκαλνς και Φιλίποφ. Επίσης αγωνίστηκαν βασικοί κεντρικοί ο Παπαδόπουλος και Σφενδυλάκης στη θέση του Σπίνου και του Σουλτανόπουλου που έμειναν στον πάγκο. Λίμπερο αγωνίστηκε ο Γκούζντα ενώ και ο Τσουκ ξεκουράστηκε. Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε καθόλου στο σκορ και ο Άρης έμεινε κοντά στους 3-4 πόντους μόνο στο μέσον του 3ου σετ.
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 26 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων
Ολυμπιακός - Άρης 3-0
Τα σετ: 25-09, 25-17, 25-19 σε 66΄
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Φιλίποφ 1 (1/1 επ), Έγκλεσκαλνς 10 (8/10 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 14 (9/20 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ - 62% άριστς), Παπαδόπουλος 8 (6/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Όγκουρτσακ 4 (4/5 επ), Σφενδυλάκης 6 (6/7 επ) / Γκούζντα (λ, 83% υπ - 56% άριστες), Σακόγλου 6 (6/12 επ), Στιβαχτής, Δεληπρίμης 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 17% άριστες)
ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 10 (10/21 επ, 53% υπ - 53% άριστες), Μέλκας 1 (1/2 επ), Μήλης 3 (3/8 επ), Χαριτωνίδης, Σωτηρίου 6 (5/16 επ, 1 μπλοκ, 32% υπ - 16% άριστες), Μακρυγιάννης / Μπαμπαλιούτας (λ, 50% υπ - 42% άριστες), Κουτσονίκας 1 (άσσος), Πρώιος 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μούχλιας 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ, 32% υπ - 16% άριστες), Παπασταματάτος 1 (μπλοκ)

Μεγάλο διπλό για τον Εθνικό

Στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στο Βραχάτι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ και μετά από τέσσερις ήττες στο πρωτάθλημα επέτρεψε και πάλι στις επιτυχίες.
Ο Εθνικός προηγήθηκε 1-0 σετ, βρέθηκε να χάνει με 2-1 αλλά επικράτησε στο τάι μπρέικ. Ο Παμβοχαϊκός δε μπόρεσε να εκμεταλυτεί τις απώλειες του Παναθηναϊκού για να φτάσει στην 5η θέση, ενώ στο 4ο σετ έχασε πολύτιμο προβάδισμα 21-19 κάνοντας πολλά λάθη.
*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων
Παμβοχαϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3
Τα σετ: 21-25, 25-19, 25-19, 23-25, 10-15 σε 112΄
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (άσσος), Γκρόενβελντ 12 (10/23 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 42% άριστες), Βαν Ντορν 13 (8/10 επ, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 25 (22/44 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ - 26% άριστες), Πελεκούδας 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάιο 16 (15/32 επ, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ - 42% άριστες), Παναγιωταράς.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ - 21% άριστες), Τουράνιανιν 12 (10/17 επ, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (15/31 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 52% υπ - 26% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2 άσσοι), Κιόσης 5 (5/9 επ), Γκιουλέν 16 (13/35 επ, 3 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 48% υπ - 21% άριστες), Δαλακούρας 2 (2/4 επ, 25% υπ - 25% άριστες), Βλαχόπουλος, Στοϊλούδης 1 (μπλοκ).

Σπουδαίο τρίποντο η Παναχαϊκή

Τρίποντο χρυσάφι πήρε η Παναχαϊκή στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα. Οι «ροσονέρι» παίζοντας με πάθος και θέληση για τη νίκη πήραν τη νίκη με 3-0 σετ και ανέβηκαν στους 19 βαθμούς. Κορυφαίος της Παναχαϊκής ήταν ο Σαρικεΐσογλου που βοήθησε τα μέγιστα σε υποδοχή και επίθεση.
H ομάδα του Λυκούδη ήταν πολύ καλή στο σέρβις (9 άσους) με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα στην υποδοχή του ΠΑΟ και σε συνδυασμό με τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση πήρε την «καθαρή» νίκη και βαθιά ανάσα για την προσπάθεια της παραμονής,
Στο 1ο σετ οι κοκκινόμαυροι προηγήθηκαν με 8-4 και 16-12 και παρά την προσπάθεια των πρασίνων, είχαν σε καλή μέρα του Ν. Ρουμελιώτη-Βάλτερ και πήραν το σετ.
Κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου η πατρινή ομάδα προηγήθηκε με 8-6 και 19-17 αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, έκανε την ανατροπή καιπροηγήθηκε με 21-19 και 23-22. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε σε 23-23 και με εκπληκτική άμυνα του Ν. Ρουμελιώτη έδωσε τη δυνατότητα στον Βάλτερ να κάνει το 24-23 και με πλασέ του Τόρρες έγινε το 25-23 και το 2-0 σετ.
Στο 3ο σετ η ομάδα του Λυκούδη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, χάρη στη καλή δουλειά των κεντρικών (Τόρες και Βλαχοστάθης είχαν 18 πόντους) και το Νίκο Ρουμελιώτη να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση πήρε το σετ και έφτασε στην «καθαρή» νίκη με 3-0.
*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 24 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.
Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-0
Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-16 σε 72΄
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 12 (7/14 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ - 32% άριστες), Λιβαθηνός 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Τόρρες 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 19 (15/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες), Βλαχοστάθης 7 (7/11 επ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 85% υπ - 15% άριστες), Γεωργόπουλος, Μαυραγάνης 2 (2/2 επ), Βασιλάκος 1 (άσσος), Κωστόπουλος
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Γκιμαράες 7 (5/12 επ, 2 άσσοι, 59% υπ - 24% άριστες), Φερρέιρα 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 2 (2/6 επ), Πανταλέων 8 (3/4 επ, 5 μπλοκ), Σούρδι 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 58% υπ - 33% άριστες), Ρούσης, Παπαδόπουλος, Μπέλος 6 (6/12 επ)

"Ανάσα" για τον Ηρακλή, βυθίστηκε και άλλο η Λαμία

Tην 4η σερί νίκη και την 7η συνολικά στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ηρακλής και μάλιστα στο ντέρμπι «επιβίωσης» με την Λαμία στο γυμναστήριο της Μίκρας. Ο «γηραιός» μετά από μεγάλη μάχη επικράτησε με 3-1 σετ και ανέβηκε στους 21 βαθμούς, μόλις έναν λιγότερο από την Ορεστιιάδα που βρίσκεται στην 8η θέση και την Δευτέρα υποδέχεται τον ΠΑΟΚ. Η Λαμία έμεινε στους 9 βαθμούς και η διαφορά της με τον Ηρακλή είναι πλέον στους 10 βαθμούς.
Ο Ηρακλής είχε αποτελεσματικό μπλοκ που του απέφερε 14 ποντους, ενώ Παλέντζας, Στίγγας και Πίτζα έκαναν την καλύτερη τους εμφάνιση. Η Λαμία με τον Χένσι σε καλή μέρα κατάφερε να πάρει το 3ο σετ και να μειώσει σε 2-1 σετ αλλά δεν είχε περισσότερες λύσεις και στο 4ο σετ δε μπόρεσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.
*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων
Ηρακλής - Λαμία 3-1
Τα σετ: 25-22, 25-19, 17-25, 25-17 σε 98΄
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 14 (10/13 επ, 4 μπλοκ, 79% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 21 (16/36 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στίγγας 10 (8/10 επ, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πίτζα 13 (12/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ - 20% άριστες), Γάτσης 5 (3/12 επ, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 76% υπ - 48% άριστες), Πιπέργιας, Τσολάκος.
Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 17 (17/30 επ, 54% υπ - 21% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1 μπλοκ), Αραούγιο 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ - 37% άριστες), Παπαθωμόπουλος 9 (8/13 επ, 1 μπλοκ), Χάκγουορθ 8 (7/18 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 7 (7/9 επ) / Τσιράκης (λ, 44% υπ - 26% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 12 (11/20 επ, 1 άσσος)