Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013

Η 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Άρη σε πέντε σετ, ενώ ο Παμβοχαϊκός γνώρισε εκτός έδρας ήττα από τον Ηρακλή, αλλά έφυγε με βαθμό από τη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στην πρώτη... πράξη των αναμετρήσεων με τον Άρη! Οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να γυρίσουν ένα ματς που είχε γλυστρήσει από τα χέρια τους, επικρατώντας με 3-2 σετ (25-27, 28-30, 25-21, 25-16, 15-13) των "κιτρίνων" για την 16η αγωνιστική της Volleyleague.
Ο Άρης ανταμείφθηκε με ένα βαθμό για τη μεγάλη προσπάθεια του όταν και προηγήθηκε με 2-0 μετά από δύο γεμάτα σετ, όμως η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ήταν εκείνη που πήρε τελικά τη νίκη. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στο κύπελλο.
Τα σετ: 25-27, 28-30, 25-21, 25-16, 15-13
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Γιούρισιτς 11, Ποτότσνικ 17, Φιλίποφ, Κοκκινάκης 22, Γιορντάνοφ 18, Σμαραγδής 2, Στεφάνου λ. 67%/ Μαρούλης, Παπαδόπουλος 10, Σωτηρίου.

ΆΡΗΣ(Γ. Γιάτσης): Κυριακίδης 20, Ντίνας 7, Χαριτωνίδης 2, Κιόσης 9, Τζελάτης 18, Ριζόπουλος 12, Μπαμπαλιούτας λ. 67%/ Ωρολογάς, Τσομπάνογλου.
Μια σπουδαία βαθμολογικά και όχι μόνο νίκη πανηγύρισε ο Ηρακλής με αντίπαλο τον δεύτερο (σ.σ.έχει έναν αγώνα περισσότερο από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης  στη βαθμολογία, Παμβοχαϊκό.
Ο "γηραιός" επιβλήθηκε με 3-2 σετ (18-25, 25-18, 26-24, 16-25, 15-11) διατηρώντας έτσι την παράδοση που θέλει τον γηπεδούχο να παίρνει τη νίκη στους αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους.
Τα σετ: 18-25, 25-18, 26-24, 16-25, 15-11

ΗΡΑΚΛΗΣ (Α.Κράβαρικ): Νοβόσελακ 1π., Χατζειπαραδείσης 6, Ανδρεάδης 8, Εφραιμίδης 15, Τζιουμάκας 29, Κολτσιάκης 12 / Σταυρακάκης (λ, 47%), Τσιάρας 1, Μπερμπερογλου, Κυπριανός.
ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (Ν.Ζαλμάς): Μαντέκας 5π., Καλντέιρα 19, Τερζής 7, Κατσανεβάκης 8, Πανταλέων 10, Μπάκας 19 / Δημητρακόπουλος (λ, 93%), Μπεκιάρης 3, Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Καραγιάννης
Την Κυριακή (3/2, 17.00) διεξάγεται ο αγώνας ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός και τη Δευτέρα (4/2, 17.00) κλείνει η αυλαία με το ματς Φοίνικας Σύρου-Εθνικός Αλεξανδρούπολης.
Την πρώτη νίκη του μέσα στο 2013 πανηγύρισε ο Μίλωνας με 3-2 σετ (29-31, 25-23, 25-18, 24-26, 15-10) με αντίπαλο τη Νίκη Αιγινίου. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι χάνουν το τρένο της 8άδας.
Την είσοδο στις καλύτερες οκτώ ομάδες της Volleyleague διεκδικεί και η Λαμία. Στο γεμάτο "Χαλκιοπούλειο" η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε με 3-1 σετ (25-27, 25-22, 25-22, 25-18) του Αθλητικού Ομίλου Κηφισιάς και αύξησε τη διαφορά της στους πέντε βαθμούς από το συγκρότημα του Κώστα Αρσενιάδη.
Τα σετ: 25-27, 25-22, 25-22, 25-18
ΛΑΜΙΑ (Δ.Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 6 (5/11 επ., 1 άσο), Κόμελ 15 (10/25 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 23% άριστες), Χαντ 20 (15/29 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 48% υπ. - 19% άριστες), Δημητριάδης 1, Φίλιπας 22 (18/35 επ., 4 μπλοκ), Σφενδυλάκης 9 (6/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκούζντα -λ (65% υπ. - 50% άριστες)/ Καρβούνης.
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κ.Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Κούνας 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 56% άριστες), Μπέλλος 19 (16/36 επ., 3 μπλοκ), Καριπίδης 21 (19/39 επ., 2 άσοι, 25% υπ. – 17% άριστες), Ταμπουρατζής –λ (65% υπ. – 35% άριστες) / Ντε Σόουζα 7 (7/11 επ.), Σαρικεϊσογλου, Παπαδόπουλος 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ρεζκ, Δεληπρίμης.