Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 2013

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

ΑΡΗΣ
Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να μην χάνει από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο κλειστό της Πυλαίας και επικρατώντας με σκορ 3-1 εξασφάλισε την πρόκριση τους στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ανδρών.
Ο Άρης Γιαμακίδης στο ντεμπούτο του στον ασπρόμαυρο πάγκο, επέλεξε με τον Χατζηηλιάδη αντί του Μαυροβουνιώτη (συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος), αλλά ο Εθνικός αν και ξεκίνησε χωρίς τους Σιδηρόπουλο (προφυλάχτηκε), Γραμματικάκη (τραυματίας) αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ, προηγούμενος με 1-4 και 4-8 και φτάνοντας στο +5 (7-12). Ο Δικέφαλος μείωσε τη διαφορά (10-12, 13-15), αλλά δεν μπόρεσε να την καλύψει (14-16, 18-22) πλησιάζοντας όμως στον πόντο (23-24) με άσο του Κανέλλου, για να κλείσει το σετ με επίθεση του Ράιτς.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο β’ σετ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 8-5 και 13-9 με επίθεση του Χατζηηλιάδη, αλλά ο Εθνικός μείωσε με τον Ράιτς σε 15-14. Πάλι ο Χατζηλιάδης έδωσε αέρα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (21-18) που κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Θανάσης Μουστακίδης έριξε στο ματς Κόβατς και Κώστα Δαλακούρα (αντί του αδελφού του Ανέστη), όμως ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος αφού προηγήθηκε νωρίς με μεγάλη διαφορά (6-1, 12-14, 16-7) και το κατέκτησε με άνεση.

Το ματς φάνηκε να τελειώνει όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-6 στο δ’ σετ, ωστόσο οι Θρακιώτες (που έπαιξαν σ’ αυτό το σετ με ακραίους τους Δαλακούρα Κ., Κοντοστάθη και διαγώνιο τον Δαλακούρα Α. αφού ο Μουστακίδης έδωσε ανάσες και στον Ράιτς) δεν το έβαλαν κάτω. Αρχικά μείωσαν σε 16-14, για να ισοφαρίσουν 19-19 και 22-22, αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 (επίθεση Χατζηηλιάδη και δύο λάθη του Εθνικού) πήρε το σετ και την πρόκριση για τους ‘8’ του Κυπέλλου.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-14, 25-22
ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 7 (4/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πλίκας 4 (3 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 18 (17/36 επ. , 1 άσο, 77% υπ. - 68% άριστες), Ντος Σάντος 20 (18/37 επ., 2 άσοι, 67% υπ. - 50% άριστες), Κανέλλος 10 (7/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (16/30 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ (59% υπ. - 29% άριστες) / Αμπουίλα
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδης 6 (3/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος 2, Παπάζογλου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 14 (14/32 επ., 28% υπ. – 17% άριστες), Κουμεντάκης 10 (7/19 επ., 3 άσοι, 47% υπ. – 32% άριστες), Μίτρεφ –λ (60% υπ. – 36% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 5 (5/12 επ., 505 υπ. – 50% άριστες), Κόβατς 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Καβαρατζής, Κοντοστάθης 1.

Παρά τις απουσίες των Καραγιάννη, Γιοβάνοβιτς, αλλά στην ουσία και του Παπαδόπουλου που μπήκε μόνο για σερβίς κατά διαστήματα, ο Παμβοχαϊκός πέρασε από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας με 3-1 (23-25, 25-22, 26-24, 25-21) του Μίλωνα, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Οι γηπεδούχοι, για τους οποίους ο Κολομβιανός ακραίος Τσουρί Ζαπάτα αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο σετ ως αλλαγή καθώς προέρχεται από τραυματισμό, πήραν το πρώτο σετ, αλλά η συνέχεια άνηκε στην ομάδα του Νίκου Ζαλμά που συνεχίζει στους «8» του Κυπέλλου Ανδρών. Πρώτος σκόρερς ο Μπάκας με 22 πόντους, ενώ «όπλο» των νικητών ήταν το καλό μπλοκ (13 κερδισμένοι πόντοι).

Μίλων (Χρήστος Ντόζης): Βασιλάκος 11 (9/24 επ., 41% υπ., 2 μπλοκ), Μουρούτης 5 (1 άσος, 3/8 επ., 1 μπλοκ), Λιάσκος 1 (1/1 επ.), Παγιάν 21 (1 άσος, 20/49 επ.), Πανούσος 15 (1 άσος, 14/26 επ., 42% υπ.), Κούλας 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης (λ, 75% υπ.), Κεχράς 4 (2 άσοι, 1/1 επ., 1 μπλοκ), Πολυχρονιάδης 3 (3/3 επ.), Ζαπάτα, Σπυριούνης
Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Μαντέκας 13 (1 άσος, 12/18 επ., 65% υπ.), Καλντέιρα 15 (14/34 επ., 57% υπ., 1 μπλοκ), Τετζής 2 (2 μπλοκ), Κατσανεβάκης 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 13 (1 άσος, 8/13 επ., 4 μπλοκ), Μπάκας 22 (2 άσοι, 17/34 επ., 3 μπλοκ), Δημητρακόπουλος (λ, 78% υπ.), Μπεκιάρης, Δρόγκαρης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος.

Ο ΑΟ Κηφισιάς πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, επικρατώντας με 3-1 της Παναχαϊκής.
Παρά τα διαφορά κατηγορίας, η εμπειρία των Αχαιών και η βοήθεια του κόσμου που γέμισε το γήπεδο, έδωσαν άλλο χρώμα στον αγώνα, που στα τρία πρώτα σετ είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι, αλλά τελικά ο ΑΟΚ ήταν αυτός που πανηγύρισε την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΚ χάρις στα σερβίς του Κούνα μετέτρεψε το 2-2 σε 2-9, με τους γηπεδούχους να μειώνουν μέχρι τους τρεις πόντους (8-12, 12-15), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το σετ χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Η Παναχαϊκή άλλαξε εικόνα στο β’ σετ, αιφνιδίασε με τη σειρά της τον ΑΟΚ αφού προηγήθηκε με 3-0 και 7-2, ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης στο 11-5 είχε πάρει και τα δύο τάιμ άουτ που δικαιούται. Η ομάδα του όμως μπόρεσε να μειώσει μέχρι τους δύο πόντους (15-8, 18-15, 20-18 με επίθεση του νεοαποκτηθέντα Ιγκόρ), αλλά η Παναχαϊκή με τον Παναγιώτη Ρουμελιώτη στο σερβίς ξέφυγε 23-18 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο γ’ σετ, όπου η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 18-15, αλλά ένα σερί από λάθη στην επίθεση έφεραν τον ΑΟΚ στο 18-21. Οι Αχαιοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, το σετ έληξε 21-25 και στο δ’ μίλησε η εμπειρία του ΑΟΚ.

Το εύθραυστο 6-8 μετατράπηκε σε 6-14 (στο 6-10 είχαμε και κίτρινη κάρτα στον Μ. Ρουμελιώτη) κι η Κηφισιάς έφτασε χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη και την πρόκριση.

Τα σετ: 18-25, 25-19, 21-25
Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Ρουμελιώτης Μ. 13 (11/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες), Αγγελόπουλος 1, Βλαχοστάθης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Π. 7 (4/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντονάς, 11 (8/12 επ., 3 άσοι, 55% υπ. – 36% άριστες), Ν. Ρουμελιώτης 17 (14/46 επ., 3 άσοι) , λίμπερο ο Αχιλλεόπουλος –λ (59% υπ. – 49% άριστες) / Πεφάνης 3 (3/5 επ.), Χρηστιάς, Μούρτζης 1, Γεωργακόπουλος, Διονυσόπουλος)…
Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1, Μπέλλος 22 (21/37 επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (3/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Καριπίδης 13 (11/19 επ., 2 άσοι, 30% υπ. – 25% άριστες), Κούνας 5 (2/8 επ., 3 άσοι, 40% υπ. – 20% άριστες), Ταμπουρατζής –λ (71% υπ. – 59% άριστες) / Ντε Σόουζα 3, Δελημπρίμης 2, Ρεζκ.

Όπως και στο πρωτάθλημα, έτσι και στο Κύπελλο, ο Ηρακλής έκανε το «διπλό» στο Αιγίνιο, επικρατώντας της Νίκης με 3-1 (25-22, 21-25, 25-21, 25-22) και συνεχίζει στα προημιτελικά.
Ο νεαρός Σταυρακάκης «σήκωσε» το βάρος στην υποδοχή, αγωνιζόμενος ως λίμπερο, καθώς ο Κουζούνης παραμένει νοκ άουτ. Εφραιμίδης, Τζιουμάκας και Ανδρεάδης βοήθησαν τα μέγιστα τον «γηραιό».

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 6-2 και παρά την πίεση της Νίκης κατάφεραν να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα και να φτάσουν στην κατάκτησή του παρότι οι γηπεδούχοι πλησίασαν επικίνδυνα στο 23-22.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν και πάλι υπέρ του Ηρακλή (9-6, 16-12), αλλά στα κρίσιμα σημεία οι παίκτες του Κράβαρικ έπαθαν μπλακ άουτ, αυτοί του Στράντζαλη βρήκαν λύσεις σε σερβίς και μπλοκ και το 19-20 έγινε 23-20 υπέρ της Νίκης που ισοφάρισε τον αγώνα.

Στο τρίτο σετ, ο Ηρακλής ανέτρεψε το 8-6 των γηπεδούχων και έκτοτε δεν απειλήθηκε. Ξέφυγε με +7 (19-12) και «καθάρισε» με 25-21. Το τέταρτο σετ, που έκρινε τελικά και το ματς, ήταν ντέρμπι σε κάθε πόντο. Η Νίκη προηγήθηκε με 22-21, ο Ηρακλής απάντησε με 2-0 για το 23-22 και το τελικό 25-22 έστειλε τον «γηραιό» στους «8»!

Νίκη Αιγινίου (Θανάσης Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 11 (11/17 επ., 48% υπ.), Μακ Λάχλιν 13 (13/35 επ., 73% υπ.), Γάτσης 4 (1 άσος, 2/5 επ., 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 7 (4 άσοι, 2/2 επ., 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 23 (4 άσοι, 17/37 επ., 2 μπλοκ), Ποτολίδης 8 (1 άσος, 4/10 επ., 3 μπλοκ), Εφραιμίδης (λ, 58% υπ.), Γεωργόπουλος 6 (4/8 επ., 50% υπ., 2 μπλοκ), Αναστασιάδης, Γκορίδης, Παράσογλου
Ηρακλής (Αντρέι Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 7 (1 άσος, 3/4 επ.), Χατζηπαραδείσης 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (1 άσος, 6/9 επ.), Εφραιμίδης 19 (18/24 επ., 47% υπ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 28 (3 άσοι, 21/46 επ., 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 9 (3 άσοι, 6/15 επ., 33% υπ.), Σταυρακάκης (λ, 49% υπ.), Τσιάρας, Μπερμπέρογλου, Κυπριανός.

Στο τάι μπρέικ έλυσαν τις διαφορές τους Μεταμόρφωση και Λαμία με την ομάδα του Μιχάλη Αλεξανδρόπουλου να ισοφαρίζει δύο φορές τους Ρουμελιώτες και μέχρι το 8-8 του πέμπτου σετ να πιστεύει στην έκπληξη.
Σε εκείνο το σημείο όμως τα φλοτ σέρβις του Μανώλη Δημητριάδη χάλασαν την υποδοχή των γηπεδούχων, έδωσαν αέρα 4 πόντων στην Λαμία (8-12) και ουσιαστικά έκριναν τον αγώνα.

Η Μεταμόρφωση στο πρώτο σετ έφτασε πρώτη σε σετ μπολ και είχε 3 διαδοχικές χαμένες κόντρα επιθέσεις για να το τελειώσει, για να κλείσει το σετ με μπλοκ του Χριστοφορίδη.

Παρόλα αυτά ισοφάρισαν σε 1-1, ενώ μετά το εύκολο τρίτο σετ για την Λαμία, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 3-8 στο δ’ σετ όχι μόνο δεν παράτησαν το ματς, αλλά προηγήθηκαν 16-15 και το κατέκτησαν με 25-23, αλλά στο τάι μπρέικ μίλησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων.

Τα σετ: 26-28, 25-22, 15-25, 25-23, 11-15

Μεταμόρφωση (Αλεξανδρόπουλος): Καρακίτσος 3 (2 μπλοκ), Καραγιώργος 18 (16/42 επ., 2 άσοι, 53% υπ. – 33% άριστες), Μίχας 10 (7/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λένας 24 (23/51 επ., 1 μπλοκ), Αλεξόπουλος 18 (15/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 18% άριστες), Μαργαρίτης 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Παλαιολόγος –λ (45% υπ. – 41% άριστες) / Χριστόπουλος, Καλύνης, Χελιώτης.

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 18 (12/23 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κόμελ 17 (14/36 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 29% άριστες), Χαντ 19 (12/26 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 37% υπ. - 21% άριστες), Δημητριάδης 3 (2 άσοι), Φίλιπας 17 (13/24 επ., 4 μπλοκ), Σφενδυλάκης 12 (5/9 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Γκούζντα -λ (55% υπ. - 45% άριστες)/ Δραγκίδης, Καρβούνης.

Οι φίλοι της ΜΕΝΤ γέμισαν το γήπεδο, αλλά η ομάδα τους, που πρωταγωνιστεί στην Α2 ανδρών, δεν μπόρεσε να κοντράρει τον Άρη. Οι «κίτρινοι» επιβλήθηκαν με 3-0 (25-19, 25-16, 25-19) και συνεχίζουν στους «8» του Κυπέλλου.
Στο πρώτο σετ ο Άρης πιέστηκε για λίγο και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το 16-14, αλλά στη συνέχεια έκανε το 21-14 και κατ’ επέκταση το 1-0. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ήταν ξανά κοντά στο σκορ ως το 14-16, αλλά με επί μέρους σκορ 9-2, οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν». Και στο τρίτο σετ είχαν πιο εύκολο έργο, καθώς έφτασαν σε νταμπλ σκορ (16-8) και πανηγύρισαν με 25-19.

ΜΕΝΤ: Σακόγλου 12 ( 11/19 επ., 1 άσο, 35 23) Πιπέργιας 1, Γεροβασιλείου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Δημητριάδης 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 44-39)Αντιφάκος 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Βέλο 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μελιδώνης –λ (36-27) / Ναζίρης 1, Τσακογιάννης 2, Μπουδούρογλου, Παπαπαναγιώτου 1

Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 8 (6/12 επ., 2 άσοι, 44% υπ. - 22% άριστες), Γκιρτζίκης 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 6 (2/2 επ., 4 άσοι), Κιόσης 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τζελάτης 16 (15/26 επ., 1 άσο), Ριζόπουλος 7 (7/10 επ., 75% υπ. - 50% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (68% υπ. - 68% άριστες) / Τσομπάνογλου –λ, Μαστοράκης Κουτσονίκας, Ωρολογάς 4 (4/5 επ., 38-38).

Πριν από δύο χρόνια, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός είχαν γράψει ιστορία με τα αλεπάλληλα τάι μπρέικ που είχαν δώσει σε διάστημα λίγων ημερών σε πρωτάθλημα (κανονική διάρκεια και play offs) και πρωτάθλημα κι εν μέρει η ιστορία επαναλήφθηκε το τελευταίο πενθήμερο με τον Ολυμπιακό να κερδίσει (μετά την Γλυφάδα και το πρωτάθλημα) πριν από λίγο τον Παναθηναϊκό με 3-2 και να εξασφαλίζει το εισιτήριο για τους ‘8’ του Κυπέλλου (όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη).
Παρόλο που τις δύο ομάδες χωρίζει μεγάλη διαφορά στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΟ απέδειξε ότι ο βαθμός που πήρε την περασμένη Κυριακή δεν ήρθε τυχαία, ενώ σίγουρα δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πήρε τη νίκη στα πέντε σετ.

Γενικά το παιχνίδι ήταν ένα συναρπαστικό θρίλερ, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τον τελευταίο πόντο, επιβεβαιώνοντας απόλυτα τον τίτλο του ντέρμπι των αιωνίων.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός από τους πρώτους πόντους πήρε μια σημαντική διαφορά (3-6, 5-8) για να μετατρέψει το 7-9 σε 7-14, αφού οι ερυθρόλευκοι είχαν κακή υποδοχή και κατ’ επέκταση προβληματική ανάπτυξη. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 8-16, με τον Ολυμπιακό (χωρίς τον Χριστοφιδέλη και με άρρωστο τον Σμαραγδή) να τρέχει ένα δικό του σερί και να μειώνει 12-16. Ο ΠΑΟ όμως έπαιρνε εύκολα την αλλαγή, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο (πλησίασε στους 3 στο 20-23) και το σετ πήγε στον Παναθηναϊκό.

Στο β’ σετ οι όροι αντιστράφηκαν και ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟ στην επίθεση προηγήθηκε 7-3, φτάνοντας στο +5 (16-11) με τους πράσινους να μπορούν να μειώσουν έως τους τρεις πόντους (18-15, 20-17), αλλά μέχρι εκεί.

Το γ’ σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, αφού ο Ολυμπιακός το κατέκτησε εύκολα, αλλά είχαμε δύο διακοπές (στο 8-4 και στο 20-10) για συστάσεις προς τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη προηγήθηκαν με 4-0 στο δ’ σετ και πολλοί πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, με την άποψη αυτή να ενισχύεται όταν στο 14-11 αποχώρησε ο Γουόλκερ (είχε κουραστεί υπερβολικά)… Κι όμως ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε και την απώλεια του Αμερικάνου, μετατρέποντας το 18-16 σε 18-19 και φτάνοντας στο 21-23 με κόντρα του Μανιόπουλου. Ο Γιούρισιτς με μπλοκ στον Μανιόπουλο ισοφάρισε 23-23, ο Στίγγας έκανε το 23-24 και η άουτ επίθεση του Γιορντ φ έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά δύο πόντων μέχρι το 11-11. Ο ΠΑΟ στο 11-12 είχε την ευκαιρία να το κάνει, αλλά ο Μανιόπουλος δέχθηκε το μπλοκ, ακολούθησε κακή υποδοχή του Ζήση και κόντρα του Κοκκινάκη, για να κλείσει το ματς με μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Μανιόπουλο και νέα κόντρα του Κοκκινάκη.

Τα σετ: 21-25, 25-19, 25-15, 23-25, 15-12 Ολυμπιακός (Καζάζης Δ.): Κοκκινάκης 18 (16/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 44% άριστες), Γιούρισιτς 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3, Ποτότσνικ 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (21/36 επ., 4 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου –λ (70% υπ. – 30% άριστες) / Μαρούλης, Σωτηρίου 1, Μάρκου.
Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Ιωάννου 20 (17/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γουόκερ 17 (13/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 54% υπ. – 23% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 22% άριστες), Λιβαθηνός, Στίγγας 10 (8/9 επ., 2 μπλοκ), Βόγκελ 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Ζήσης –λ (64% υπ. – 39% άριστες) / Μανιόπουλος 3 (3/10 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Βολουδάκης, Λιόντας, Βολουδάκης.

O Ολυμπιακός ήταν η τελευταία ομάδα που προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ανδρών και συμπλήρωσε το παζλ της προημιτελικής φάσης, η κλήρωση της οποίας έγινε σήμερα το πρωί.

Τα ζευγάρια των «8» (ημερομηνία αγώνων 20 Φεβρουαρίου)