Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2013

Η 2η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι αιωνίων της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων, καθώς για τη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού.
Στο κατάμεστο κλειστό της Κερατέας (κυρίως από τους μαθητές του 1ου Δημοτικού σχολείου της πόλης που ήρθαν στο γήπεδο με την παρότρυνση του διευθυντή Δημήτριου Λουκά) κλειδί για την εξέλιξη του αγώνα αποδείχθηκε το πρώτο σετ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 7-2, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να τελειώσει τις επιθέσεις και οι ερυθρόλευκοι είχαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 17-21. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή και τα σερβίς του Λιόντα άλλαξαν τη ροή του αγώνα με τους πράσινους να προηγούνται 22-21 και να φτάνουν στο 24-22 με υπέρβαση του Ράπτη. Ο Κοκκινάκης μείωσε σε 24-23, ωστόσο ο Πρωτοψάλτης τελείωσε την επίθεση και το σετ.

Στο β’ σετ ενώ μέχρι το 14-14 οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο ΠΑΟ με όπλο την καλή του άμυνα έτρεξε σερί 5-0 (19-14) και το κατέκτησε εύκολα. Στο τρίτο σετ οι πράσινοι από την αρχή πήραν σημαντική διαφορά (4-1, 16-10) με τον Ολυμπιακό να μειώνει προς το τέλος μέχρι τους δύο πόντους (21-19, 24-22).

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε το δεύτερο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της ημιτελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων με την Τελχινίδα να επικρατεί με 3-2 της Φθία. Η ομάδα της Ρόδου προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Φθία απάντησε με το ίδιο νόμισμα κατακτώντας εύκολα τα δύο επόμενα σετ (μάλιστα στο δ’ βρέθηκε να χάνει με 12-6, αλλά το γύρισε), ωστόσο στο 5ο σετ οι Ροδίτες πήραν από νωρίς διαφορά (10-6) και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη.

Β’ Όμιλος - Κλειστό Γυμναστήριο Κερατέας
Δευτέρα 18.2.2013
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0 (25-23, 25-18, 25-22)
Παναθηναϊκός (Τζήμας): Λιόντας, Φιλιππίδης, Πρωτοψάλτης, Ζήσης, Μαδούρας, Στίγγας, Θεόκλητος –λ / Μπαγκίνσκι, Γκίνης, Σταυρουλάκης, Χιώτης
Ολυμπιακός (Σαραντίτης): Ράπτης, Μπουλγάρου, Μελλές, Φάκας, Κοκκινάκης, Κάλας, Κογκαλίδης –λ / Παπαγιαννόπουλος –λ, Δεληπρίμης, Μαγκλάρας, Σκουρτσίδης, Μπερμπερίδης
Τελχινίς Ρόδου - Φθία Λαμίας 3-2 (25-17, 25-15, 19-25, 18-25, 15-10)
Τελχινίς (Τσιμισίρης): Ορμενάι, Χειμωνέτος Κ., Χατζηγεωργίου, Γκένοφ, Φλεβάρης, Ρουσέτος, Χιεμωνέτος Ο. –λ / Σαρίκας
Φθία (Τσαδήμας): Πιτσογιάνης, Νάτσιος, Τσαδήμας, Κοντοκώστας, Σπαθάρας, Εμμανουήλ, Σταματόπουλος –λ / Κούσουλας, Κατόπης

Βαθμολογία (σε 2 αγώνες)
1. Παναθηναϊκός 4 (6-0)
2. Ολυμπιακός 3 (3-3)
3. Τελχινίς Ρόδου 3 (3-5)
4. Φθία Λαμίας 2 (2-6)

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ήταν ο νικητής με 3-1 (25-22, 18-25, 25-18, 25-18) σετ απέναντι στον ΑΓΣΙ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α' ομίλου της Ημιτελικής Φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι και παρουσία πολλών φιλάθλων που είδαν ένα αγώνα διαφήμιση για το άθλημα με υψηλό επίπεδο και από τις δυο ομάδες με τους Εβρίτες, όμως να κάνουν το 2x2 και ουσιαστικά να εξασφαλίζουν την πρόκριση, έχοντας τον πρώτο λόγο και για την πρώτη θέση.
Στο τέταρτο σετ υπήρξε και μια ατυχία για τον Εθνικό, καθώς ο διαγώνιος του της ομάδας, Γιάννης Καβαρατζής τραυματίστηκε (διάστρεμμα ποδοκνημικής) και αφού του προσφέρθηκαν από τον γιατρό του αγώνα κ. Κοντογιάννη οι πρώτες βοήθειες μεταφέρθηκε αμέσως στο νοσοκομείο της Κόνιτσας για τα περαιτέρω.
Στον δεύτερο αγώνα της βραδιάς, η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη απέναντι στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-1 (25-20, 25-19, 24-26, 25-23) σετ σε ένα πραγματικό ντέρμπι με τα δύο τελευταία σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες και πλέον οι Πατρινοί έβαλαν... φωτιά στον όμιλο με την 3η αγωνιστική που θα γίνει την Τρίτη να κρίνει πολλά.