Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013

Η 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ηρακλής νίκησε στην εξέδρα και η ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο
Σε μία ώρα ο Ολυμπιακός νίκησε το Ανατόλια 3-0 σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 16η αγωνιστικής της Α1 γυναικών και επέστρεψε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τις 20 Φεβρουαρίου όπου με γηπεδούχο το Ανατόλια θα κοντραριστούν στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γυναικών.

Διαιτητές: Πρέντζας, Δευτερίγος
Τα σετ: 25-15, 25-14, 25-17
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 3 (3/10 επ.,50% υπ. – 50% άριστες), Λούκοβιτς 15 (10/19 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Τρακς 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Γιακουμή 6 (3/3 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/3 επ., 4 άσοι), Τένεβα 9 (8/14 επ., 1 άσο, 38% υπ. – 15% άριστες), Κονόμι –λ (67% υπ. – 33% άριστες) / Κοσμά 4 (4/10 επ.), Καβαθά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Παπαδόπουλος): Παρασκευοπούλου 5 (3/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 11% υπ. – 00% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (2/8 επ., 1 άσο), Βουτζά, Οικονομίδου 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Γάτση 3 (3/9 επ., 28% υπ. – 17% άριστες), Κομλέονοβιτς 7 (6/21 επ., 1 άσο, 32% υπ. – 11% άριστες), Σκόνδρα –λ (60% υπ. – 20% άριστες) / Τσοπούλου 2 (2/4 επ.), Ρεΐζογλου, Νικολαΐδου.
Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα και από το μετάμεστο Κατσάνειο, επικρατώντας με 3-0 (25-15, 25-22, 25-21) του Ηρακλή με μια μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ.

Ο οπαδοί του γηραιού, δημιούργησαν μια πολύ όμορφη ατμόφαιρα, γεγονός που αναγνώρισαν και οι αντίπαλοι, ωστόσο ο Ηρακλής δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Και αυτό γιατί έπαθε... μπλακ άουτ σε διάφορα σημεία του αγώνα.

Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι μετά το 14-16 του πρώτο σετ για να κάνει το 15-25. Η ομάδα του Καλπάκη φάνηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ και εξαιρετική στο τρίτο σετ μέχρι το 20-12. Τότε ο Οικονόμου επιστράτευσε τις Παπαφωτίου και Γκούζου αντί των Κις και Τσοχατζή. Η διεθνής πασαδόρος πήγε στο σερβις και η ΑΕΚ προσπέρασε με έναν (20-21). Βεβαίως, στη συνέχεια δεν είχε πρόβλημα να πάρει τη νίκη δημιουργώντας ένα επιμέρους 1-15.

Τα σετ: 15-25, 22-25, 21-25

Ηρακλής (Καλπάκης): Κωνσταντινίδου Λ. 1, Κυριακίδου 10 (7/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κελεσίδου 2 (2/21 επ., 45% υπ. – 23% άριστες), Στράντζαλη 13 (11/35 επ., 2 άσοι, 44% υπ. – 24% άριστες), Καραφουλίδου 1, Λεωνιδάκη 8 (7/17 επ., 1 άσο)/ Αρτακιανού (λ, 45% υπ. – 27% άριστες), Βέλλιου, Κωνσταντινίδου Ε. 7 (2/5 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Τσιουκαρή
ΑΕΚ (Οικονόμου): Τοτσίδου 9 (6/17 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 28% άριστες), Κις 13 (11/27 επ., 2 άσοι), Τζανακάκη 3 (3/6 επ.), Μποροβίνσεκ 10 (7/15 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσοχατζή 2, Μέντεζ 9 (7/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 00% άριστες)/ Ρόγκα –λ (25% υπ. – 08% άριστες), Γκούζου 1, Παπαφωτίου.

Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες ο ΟΠΕ Ρεθύμνου κέρδισε με 3-0 (25-20, 25-16, 25-21) τον ΔΑΣΩ στο Ωραιόκαστρο και σε συνδυασμό με την ήττα του Ηρακλή από την ΑΕΚ, βρίσκεται στην 4η θέση της Α1 των γυναικών ξεφεύγοντας με τέσσερις βαθμούς (29 έναντι 25) του Γηραιού.

Οι Κρητικές ήξεραν πως οι γηπεδούχες είναι σε ...φόρμα το τελευταίο διάστημα και παραλίγο να το πληρώσουν στο τρίτο σετ, αφού ενώ ήταν μπροστά με 12 πόντους βρέθηκαν μόλις στο +2.

Η Σαλούστρου με 19 πόντους ήταν η κορυφαία των νικητών, ενώ η Πέτροβιτς πρόσπαθησε για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού, αλλά οι 19 πόντοι της δεν έφτασαν. Το ΔΑΣΩ έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις τρεις βαθμούς και τα πράγματα όσον αφορά στην παραμονή δυσκολεύουν.

Διαιτητές: Δανιηλίδου-Μπέλλος

Τα σετ: 20-25, 16-25, 21-25
ΔΑΣΩ (Ορφανός): Χαλιαμπάλια 5, Κουτσοκώστα 2, Πανταζή 2, Καπνιά 9, Πέτροβιτς 19, Σεφεριάδου 2 / Εζινέλη –λ, Παπαγιαννάκη 1, Χοτοκουρίδου.

ΟΠΕΡ (Χαχαγιόπουλος): Παρασκάκη 6, Σαπαρέφσκα 11, Χατζοπούλου 1, Κορτές 4, Φεντότοβα 11, Σαλούστρου 19 / Σημαντηράκη (λ), Λειβαδιτάκη, Δραμιτινού, Σμπιράκη 1, Κατερίνη.

Βαθιά ανάσα για το Μαρκόπουλο, που δείχνει την κρίσιμη στιγμή ότι μπορεί να καταφέρει να πετύχει τον στόχο της παραμονής. Η ομάδα των Μεσογείων σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, και μάλιστα αυτή τη φορά, πήρε ένα καθαρό τρίποντο, αφού επικράτησε με 3-1 (25-20, 22-25, 28-26, 25-12) των Μακεδόνων Αξιού.

Πολλά κρίθηκαν στο τρίτο σετ, όπου το Μαρκόπουλο βρέθηκε μπροστά με 16-10, αλλά οι Μακεδόνες με ένα επιμέρους 4-14, έφτασαν μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ, καθώς είχαν 4 σετ μπολ (20-24), αλλά δεν αξιοποίησαν κανένα. Έτσι οι γηπεδούχοι με το σερβίς της Φουτζήλα πραγματοποίησαν την ανατροπή για το 25-24, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε η Κόστιτς.

Μετά από όλα αυτά οι Μακεδόνες δεν είχαν ψυχολογία με αποτέλεσμα το Μαρκόπουλο να πάρει μια υπερπολίτιμη νίκη.

Τα σετ: 25-20, 22-25, 28-26, 25-12

Μαρκόπουλο (Λυκούδης): Φουτζίλα 10 (7/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 26% άριστες), Νικολαΐδη 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Νίκιτς 13 (7/8 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Σόουζα 1 (0/9 επ., 1 άσο, 43% υπ. – 30% άριστες), Κόστιτς 22 (18/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γεωργιάδου 10 (3/5 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Σάκκουλα –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Ζήση Χ., Βαρουδάκη 11 (6/11 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Πολυδώρου

Μακεδόνες Αξιού (Σκουληκάρης): Φαλέγκα 9 (4/7 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μαλιγκάνη 4 (4/17 επ., 27% υπ. – 18% άριστες), Τυφλιώρη 9 (6/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 22 (19/46 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ. 30% υπ. – 19% άριστες), Μυλοβιανού 14 (11/32 επ.), Βεργίδου 4 (3 άσοι), Αλβανού –λ (50% υπ. – 40% άριστες) / Ασλανίδου, Δρακουλίδου, Δραγουμάνου.

Εύκολο απόγευμα για τον Ηρακλή Κηφισιάς στα Βριλήσσια, αφού νίκησε την τοπική ομάδα με 3-0 (25-13, 25-17, 25-12), σε μια αναμέτρηση που παρακολουθήσατε σε livestreaming από το volleynews.gr σε παραγωγή του sportshero.gr.

Αυτό που ανησυχεί τους ανθρώπους της ομάδας των βορείων προαστίων όμως είναι ο τραυματισμός της Κατερίνας Γιώτα που σε προσπάθεια της να κάνει σέρβις, γλίστρησε και γύρισε το γόνατο της. Η νεαρή κεντρική σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις δεν έχει κάτι σοβαρό, αλλά αύριο θα κάνει εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί το τι ακριβώς συνέβη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι αθλήτριες του Γιάννη Λάιου δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και με την νίκη τους αυτή ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς, μπροστά από τον τρίτο Ολυμπιακό (39 βαθμοί) που αντιμετωπίζει αύριο στου Ρέντη το Ανατόλια, στο ματς που κλείνει την αυλαία της αγωνιστικής.
Τα Βριλήσσια παρέμειναν στην 10η θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό και ...μάχονται για την παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητές: Μαρκάτσας-Προκοπίου

Τα σετ: 13-25, 17-25, 12-25
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Κωβαίος): Πετρουλάκη 1, Γιοβάνη 8 (6/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκότζη 9 (9/17 επ., 19% υπ. – 10% άριστες), Μαβιλίδη 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σιλχάνοβα 11 (11/27 επ., 43% υπ. – 21% άριστες), Καραγιώργου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ) / Κόκκιου –λ (33% υπ. – 1)5 άριστες), Τσουμή, Βασιλειάδη, Κυρίτση.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Λάιος): Γκλιγκόροβιτς 4 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Καραγκούνη 7 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 38% άριστες), Διώτη 11 (8/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 13 (12/20 επ., 1 άσο, 44% υπ. – 12% άριστες), Γιώτα 7 (2/9 επ., 5 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (5/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ) / Κίτσου (λ., 60% υπ. – 20% άριστες), Κουνάδη.

Σε μια αναμέτρηση που τα είχε όλα ο Παναθηναϊκός πήρε τους δυο βαθμούς επικρατώντας με 3-2 σετ των Τραχώνων εντός έδρας για την 16η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Οι φιλοξενούμενες έχουν παράπονα από την διαιτησία για φάσεις στο δεύτερο και πέμπτο σετ, ενώ μάλιστα υπήρξε και τρίλεπτη διακοπή λόγω έντασης στην κερκίδα.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 12-16, 15-18 και 21-24 στο πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός αν και αντέδρασε την ύστατη στιγμή και με ένα σερί 3-0 ισοφάρισε σε 24-24 στην συνέχεια με δυο δικά του λάθη οι φιλοξενούμενες σφράγισαν με 26-24 το σετ.

Η ομάδα του Αλίμου βρέθηκε στη θέση του οδηγού με 10-8 στο δεύτερο σετ, αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε από το σερβίς της Νούσια (1 άσος) που χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και πέρασε προπορευόμενος στο δεύτερο τεχνικό time out με 16-12. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 16-14 και ένα πόντο μετά (17-14) διαμαρτυρήθηκαν έντονα  για την υπόδειξη των διαιτητών (έδωσαν άουτ την επίθεση της Νέσιτς), καθώς θεώρησαν πως υπήρχε επαφή με το μπλοκ. Με την Βασιλαντωνάκη να οπλίζει και πάλι από την θέση του σερβίς ο Παναθηναϊκός έβαλε την σφραγίδα του στην ισοφάριση με 25-15.

Οι γηπεδούχες με την ψυχολογία στα ύψη πρηγήθηκε με ένα γρήγορο 4-0 στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να ροκανίσουν την διαφορά (4-2, 7-5 και 9-7) αλλά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος των λαθών του αντιπάλου ξέφυγε με 12-7 και 16-10. Στην συνέχεια με την Βασιλαντωνάκη στην γραμμή του σερβίς έτρεξε ένα σερί 3-0 (19-10) και κατέκτησε το σετ με 25-15, μιας και η αντίδραση των φιλοξενούμενων περιορίστηκε στο να μειώσουν σε 15-20.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες έφτασαν προπορευόμενες στο πρώτο τεχνικό time out με 8-5, αλλά η ομάδα του Περόπουλου απάντησε με σερί 6-0 διαμορφώνοντας το 11-8 υπέρ του με όπλα το σερβίς και τις πολύ καλές άμυνες.

Ο Ρούσης σε μια προσπάθεια να ανακατέψει την τράπουλα έριξε στο παιχνίδι την Σωτηρίου αντί της Νούσια και πέρασε καιμπάλι στην θέση του οδηγού με 17-14. Νέο σερί των Τραχώνων τους έφερε και πάλι μπροστά με προβάδισμα βραχέας κεφαλής (18-17), στην συνέχεια 20-18 και τελικά ισοφάρισαν τα σετ σε 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση στο tie break.

Στο σετ της μιας ανάσας, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 1-3, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 3-3 και το σκορ έγινε 4-4 χάρη στις κίτρινες κάρτες που δόθηκαν και στους δύο πάγκους, ενώ ακολούθησε τρίλεπτη διακοπή λόγω έντασης στην κερκίδα.

Οταν ξεκίνησε και πάλι η αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός πιο ψύχραιμος προηγήθηκε με 6-4 και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων στην υποδοχή και προηγήθηκε με 11-7. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 11-9, αλλά στην επόμενη φάση έχασαν δύο κόντρα επιθέσεις και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Μάλφας-Σταρίδας Τα σετ: 24-26, 25-15, 25-15, 22-25, 15-11
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Κουντουρά 6 (2/5 επ., 3 άσοι), Ιχτιάρη 10 (7/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 22 (16/51 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πέρεζ 15 (13/39 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 32% άριστες), Καββαδία 6 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 15 (12/41 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 22% άριστες), Μυλωνά (λ., 52% υπ. – 20% άριστες), Μαλουσάρη, Σωτηρίου, Λιάγκη ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Περόπουλος): Ευθυμίου 5 (5/11 επ.), Βογιατζή Μ. 3 (3/5 επ.), Αθανασοπούλου 3 (3/9 επ.), Κιόση 24 (23/49 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. – 10% άριστες), Νέσιτς 16 (11/37 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 13% άριστες), Μπιόλο 1, Μεθενίτη (λ. 26% υπ. – 15% άριστες), Βογιατζή Ε. 5 (5/11 επ.), Μουζάκη 3 (1/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. -19% άριστες).

12. ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ (11-47) 03
* Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις (3) τελευταίες θέσεις στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2013-2014.
* Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off.