Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2013

ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με «ήρωα» Κανέλλο και «κλειδί» Μαυροβουνιώτη πήρε το ντέρμπι και... βλέπει τετράδα (φωτο)
Σε ένα συγκλονιστικό ματς, ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μια επική ανατροπή για να επιβληθεί του Άρη με 3-2 (23-25, 21-25, 30-28, 25-23, 15-11) στο ντέρμπι της Μίκρας, που έριξε την αυλαία της 17ης αγωνιστική στη Βόλεϊ Λιγκ. Ο δικέφαλος κρατήθηκε σε απόσταση βολής από τον τέταρτο Φοίνικα Σύρου, τον οποίο υποδέχεται σε τρεις αγωνιστικές. Ο Άρης δέχτηκε την ανατροπή για δεύτερο συνεχόμενο ματς και χάνει τις ελπίδες του για την τετράδα.

Στο δύο πρώτα σετ, οι Τζελάτης και Κυριακίδης ήταν φρέσκοι και το σχέδιο του Άρη πήγαινε καλά. Είχε καλό μπλοκ με τον Κυριακίδη να κάνει τρία στις τελευταίες φάσεις σε Αρμενάκη και Ντος Σάντος, στο πρώτο, ενώ είχε εκπληκτικό ποσοστό (77%) στην επίθεση κατά τη διάρκεια του δευτέρου.

Ο Άρης Γιαμακίδης διέγνωσε πρόβλημα στην υποδοχή και έριξε στη μάχη τον Μαυροβουνιώτη, αντι του Χατζηηλιάδη. Ο ΠΑΟΚ βρήκε γιατρειά. Ο νεαρός τελείωσε τον αγώνα με 85% υποδοχή και 54% άριστες, λύνοντας τον... γόρδιο δεσμό για τον «δικέφαλο». Βεβαίως ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να... γλιτώσει από του χάρου τα δόντια στο τρίτο σετ, όταν ο Άρης είχε ματς μπολ στο 24-23 και ο Κυριακίδης δεν τελείωσε το ματς, αλλά δέχτηκε το μπλοκ από Μαυροβουνιώτη και Παντακίδη. Στη συνέχεια η ΠΑΟΚ είχε τέσσερις ευκαιρίες να μειώσει σε 2-1 και το κατάφερε στο πέμπτο σετ μπολ. Ο Κανέλλος στον πρώτο χρόνο έκανε το 28-29 και το Αρμενάκης σταμάτησε τον Κυριακίδη για το 28-30.

Στο τέταρτο σετ ο Αρμενάκης ισοφάρισε σε 19-19 και για βάλει μπροστά την ομάδα του με άσο για το 19-20, ένα προβάδισμα ισχνό που όμως δεν το έχασε, καθώς στο 22-23 σκόραρε ο Ντος Σάντος για το 22-24, ενώ έπραξε το ίδιο και στο 23-24 για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι σε 2-2.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρεικ. Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα (4-1), ενώ βρέθηκε μπροστά και στο 10-9. Τότε όμως, ήταν η ώρα του Κανέλλου που με αλλεπάλληλα μπλοκ έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του για το 10-13, τελειώνοντας το ματς.

Διαιτητές: Καραμπέτσος, Γεωργιάδης

Τα σετ: 25-23, 25-21, 28-30, 23-25, 11-15

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν: 5 άσσοι, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 19 μπλοκ, 30 λάθη αντιπαλων.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 18 (9/30, 3 άσσοι, 6 μπλοκ, 54% υποδοχή), Γκιρτζίκης 9 (7/11, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (6/7, 2 μπλοκ), Τζελάτης 31 (31/60), Ριζόπουλος 14 (13/21, 1 άσσος, 63% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-78% υπ. - 63% άριστες), Ντίνας, Ωρολογάς.

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 7 (6/9, 1 μπλοκ), Πλίκας 6 (2/2, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 4 (4/10, 80% υπ.), Κανέλλος 18 (12/19, 6 μπλοκ), Αρμενάκης 24 (16/34, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντοε Σάντος 19 (15/43, 1 άσσο, 3 μπλοκ, 68% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-57% υπ. - 40% άριστες) / Μαυροβουνιώτης 12 (8/14, 4 μπλοκ, 85% υπ.), Μπερμούντεζ, Αμπουίλα.