Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013

H 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-0 από τη Σύρο επί του Φοίνικα και εξασφάλισε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Γιορντάνοφ.

Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα σετ και εν συνεχεία πιο εύκολα το τρίτο, παίρνοντας μία εμφατική νίκη στη δύσκολη έδρα του Φοίνικα.
Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, με τρεις αγωνιστικές να απομένουν, καθώς βρίσκεται στο +13 από τον Παμβοχαϊκό, που έχει ένα ματς λιγότερο.
Ο Ολυμπιακός θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, τόσο στα ημιτελικά, όσο και στους τελικούς, αν φυσικά προκριθεί. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, ο οποίος τέλειωσε τον αγώνα με 20 πόντους και το εξαιρετικό 19/28 (68%) στην επίθεση.
Τα σετ: 23-25, 22-25, 20-25
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 7 (4/7, 2 μπλοκ, 1 άσος), Κουρνέτας 1 (1/1), Ντορνέλας 7 (6/25, 1 άσος), Νικηφορίδης 5 (3/10, 1 μπλοκ,  80% υπ.), Τακουρίδης 11 (5/5, 3 μπλοκ, 3 άσοι), Λάππας 12 (9/20, 1 μπλοκ, 2 άσοι, 44% υπ.), Γκαράς (λ - 68%) / Τσέργας 1 (1/1), Κοβάτσεβιτς, Αρβανίτης, Ίλιτς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 5 (5/14, 60% υπ.), Ποτόσνικ 2 (1/5, 1 άσος, 63% υπ.), Φιλίποβ 3 (1/1, 2 άσοι), Παπαδόπουλος 10 (4/9, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 20 (19/28, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (4/9, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Στεφάνου (λ - 67%) / Μαρούλης, Κοκκινάκης 1 (1 άσος), Σωτηρίου 7 (6/11, 1 μπλοκ)
Νίκη παραμονής πέτυχε η Νίκη Αιγινίου, που επικράτησε με 3-0 της Λαμίας και ανέβηκε στην 8η θέση με 23 βαθμούς, 8 μακριά από τον προτελευταίο Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Πιερίας εμφανίζεται μεταμορφωμένη με τον Γιάννη Μέλκα στον πάγκο της, έχοντας δύο νίκες σε ισάριθμα ματς.
Αντίθετα, σε περιπέτειες έχει μπει για τα καλά ο πρωταθλητής Ηρακλής, που ηττήθηκε από τον ουραγό Μίλωνα με 1-3 στη Νέα Σμύρνη και δεν κατάφερε να ξεφύγει από τη 10η θέση.