Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2015

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ενάμιση σετ κράτησε ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης η Εθνική γυναικών που ηττήθηκε με 3-1 στο Σομπατέι από την Ουγγαρία κι αποκλείστηκε από τον τελικό του ευρωπαϊκού λιγκ.
του Δημήτρη Τυχάλα

Μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ του δεύτερου σετ τα κορίτσια του Καλμαζίδη όχι απλά ήταν μέσα στο παιχνίδι, αλλά είχαν το προβάδισμα στα σετ και είχαν βάλει δύσκολα στην Ουγγαρία.
Παρόλο που στο πρώτο σετ πήγαμε να ζήσουμε τον εφιάλτη της Μεγαλόπολης (όταν χάσαμε το πρώτο αν και προηγηθήκαμε με 20-13) καθώς το υπέρ μας 12-19 έγινε 19-20, τελικά το κατακτήσαμε με 22-25 και στο δεύτερο σετ αντί να εκμεταλλευτούμε την αυξανόμενη πίεση των γηπεδούχων, αρχίσαμε τα λάθη.
Λάθη στο σερβίς, λάθη στην υποδοχή και χαμένες κόντρες κράτησαν ζωντανή την Ουγγαρία και μετά το 17-16 ήρθε η κατάρρευση. Η Χαντάβα δεν μπόρεσε να κρατήσει την υποδοχή (κι ο Καλμαζίδης άργησε να την βγάλει για να την ηρεμήσει, το σκορ πήγε στο 22-16 και η Ουγγαρία ισοφάρισε σε 1-1.
Η Νομικού ξεκίνησε στο τρίτο σετ, αλλά μετά το 9-7 έδωσε τρεις άσους στα σερβίς της Χόρβαθ το σκορ έφτασε στο 15-7 και στο 22-8 με την ελληνική ομάδα να τα έχει χαμένα.
Το μομέντουμ πλέον είχε αλλάξει, η αχίλλειος πτέρνα στην υποδοχή δεν μπορούσε να θεραπευτεί κι έτσι και στο τέταρτο σετ η Ουγγαρία μετά το 11-9 ξέφυγε με 19-10 με την Βατσί (όπως και στην Μεγαλόπολη) να μας κάνει τεράστια ζημιά και το παιχνίδι να τελειώνει χωρίς άλλες ανατροπές.
Έτσι το φετινό ταξίδι της Εθνικής στο ευρωπαϊκό λιγκ τελείωσε (με την ομάδα μας να αδικεί τον εαυτό της στην τελευταία εμφάνιση) αλλά το σίγουρο είναι ότι μπήκε η υποθήκη για την επόμενη χρονιά όπου τα κορίτσια έχουν να αντιμετωπίσουν μια τριπλή πρόκληση (προκριματικά ευρωπαϊκού, προκριματικά παγκοσμίου, ευρωπαϊκό λιγκ).

Τα σετ 22-25, 25-19, 25-11, 25-17 Ουγγαρία (Ντε Μπράντ) Λίλιομ 1 (0/5 επ., 1 άσο, 57% υπ. – 29% άριστες), Σάντορ 25 (24/44 επ., 1 άσο), Τάλας 4 (2/3 επ., 2 άσοι), Βατσί 4 (1/3 επ., 3 άσοι), Ντόμπι 9 (1/4 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χόρβαθ 16 (12/28 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 18% άριστες), Κιότελ Ντ. -λ (47% υπ. – 26% άριστες) / Σόκμαρι 1 (1 άσο), Κιότελ Ζ., Σίλες 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Πάλαγκ 7 (5/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 25% άριστες). Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 9 (8/23 επ., 1 άσο, 60% υπ. – 40% άριστες), Γιώτα 12 (4/9 επ., 8 μπλοκ), Χαντάβα 5 (4/18 επ., 1 άσο, 27% υπ. – 11% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (67% υπ. – 53% άριστες) / Νομικού 4 (4/12 επ., 31% υπ. – 08% άριστες), Κιόση 2 (2/8 επ.), Βεργίδου, Κελεσίδου, Καββαδία.