Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2015

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΟ ΑΝΤΡΩΝ - Ο ΤΙΤΛΟΣ ΣΤΙΣ Η.Π.Α.

Το αλατοπίπερο στον αθλητισμό είναι αυτή η απίστευτη εναλλαγή συναισθημάτων που μπορεί να έρθει ανά πάσα στιγμή με τις εκπληκτικές ανατροπές των δεδομένων. Όπως ακριβώς συνέβη στην τελευταία ημέρα του παγκοσμίου κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.
Σήμερα ολοκληρώθηκε η σπούδαια αυτή διοργάνωση στην Ιαπωνία με τον τίτλο να πηγαίνει στις ΗΠΑ, αλλά μαζί με τους Αμερικάνους να πανηγυρίζουν και οι Ιταλοί που έκλεψαν στο παρά ένα την 2η θέση και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο από τους Πολωνούς.
Οι τελευταίοι, μετρούσαν δέκα νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, οδηγούσαν την κούρσα από την πρώτη αγωνιστική και χρειάζονταν μόλις δύο σετ κόντρα στους Ιταλούς για να τα πάρουν όλα, αλλά τελικά δεν πήραν τίποτα!
Ο Οσμάνι Χουαντορένα με 25 πόντους οδήγησε την Ιταλία στην εκπληκτική νίκη με 3-1 σετ και στην απευθείας πρόκριση για το Ριο, καθώς οι Πολωνοί στην χειρότερη τους εμφάνιση στο τουρνουά τα… πέταξαν όλα.
«Ονειρευόμουν από μικρός να παίξω στους Ολυμπιακούς Αγώνες και δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που συνέβη», είπε ο Κουβανός και πολιτογραφημένος Ιταλός μετά το τέλος του αγώνα κι αφού είχε βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, ειδικά στο πρώτο σετ. Στο 24-24 τελείωσε δύο σερί επιθέσεις κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του που παρά την απώλεια του β’ σετ στην συνέχεια επικράτησε σχετικά εύκολα των αγχωμένων Πολωνών.
Αυτό το αποτέλεσμα, σήμαινε ότι οι ΗΠΑ με νίκη κόντρα στην Αργεντινή (με οποιοδήποτε σκορ) θα έπαιρναν τον τίτλο (και την πρόκριση για το Ρίο) και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη.
Επικράτησαν με 3-1 (αν και στο δ’ σετ τα χρειάστηκαν όταν το 20-12 έγινε 21-17) και πανηγύρισαν την πρώτη κατάκτηση παγκοσμίου κυπέλλου στην ιστορία τους.