Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2015

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΘΛΟ

Μετά το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο τρίαθλο, ήρθε η σειρά για το δίαθλο για τον Άγγελο Βασιλείου, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μπατούμι της Γεωργίας.
O νεαρός Έλληνας πρωταθλητής, αγωνιζόμενος στην κατηγορία των εφήβων, ολοκλήρωσε το δίαθλο σε 11:39.66, αφήνοντας δεύτερο τον Νοτιοαφρικάνο Χάινριχ Μπρουνς με 12:06.00 και τρίτο τον Πορτογάλο Μιγκέλ Γκεντέλχα με 12:11.51.
O αγώνας έγινε υπό την αιγίδα την παγκόσμιας ομοσπονδίας μοντέρνου πένταθλου (UIPM). Συμμετείχαν 27 χώρες και 450 αθλητες. Η χώρα μας εκπροσωπήθηκε απο τον 18χρόνο Βασιλειου στην κατηγορία των εφηβων. Την πρώτη μέρα αγωνίστηκε στο τρίαθλο που αποτελείται απο 5 εύστοχες βολές απο laser πιστόλι απο απόσταση 10 μέτρων, 100 μετρα κολύμπι, 800 μετρα τρέξιμο. Όλο αυτό πραγματοποίειται 4 φορές. Ο Αγγελος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο έχοντας την ατυχία να απορρυθμιστεί το όπλο του 5 λεπτά πριν την εκκίνηση (κατα τη διαρκεία του ζεστάματος).
Τη δευτέρη μέρα αποδείχθηκε η εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται όπου στο δίαθλο, που αποτελείται απο 1500μ. τρέξιμο – 200μ. κολύμπι – 1500μ. τρέξιμο και συμμετείχαν 27 αθλητες απο 12 χώρες, κατέκτησε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή. Σημειωτέον, ο Βασιλείου ήταν παγκόσμιος πρωταθλητης και στα δυο αγωνίσματα πέρυσι στη Γουατεμαλα, κατέχοντας δε το παγκοσμιο ρεκορ του δίαθλου απο το 2014. Ο Άγγελος φέτος με το 11.39.66 που έκανε στο δίαθλο σημείωσε την καλυτερη επιδοση στο κόσμο.