Τετάρτη 2 Μαρτίου 2016

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. - ΜΠΕΝΦΙΚΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP

Με δεύτερη ήττα (2-3) από την Μπενφίκα, ολοκληρώθηκε η φετινή Ευρωπαϊκή πορεία του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στους ‘8’ του Challenge Cup με τους Πορτογάλους να παίρνουν (όπως και πέρσι) το εισιτήριο για την 4άδα (έχοντας κερδίσει με 3-1 στο πρώτο ματς).
Με τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου του ο Εθνικός μπήκε φουριόζος στον αγώνα και πιέζοντας έφτασε να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-2. Η Μπενφίκα εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων αλλά και με όπλο της το μπλοκ πλησίασε στο 10-8 και με στοπ στον Γκιλίν μετέτρεψε το 14-10 σε 14-13. Ο Εθνικός ξεκόλλησε με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς και με τον Γκιλίν να πυροβολεί , πήγε προηγούμενος 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ασος το Βραζιλιάνου έγραψε το 17-13 και επίθεση στο φιλέ της Μπενφίκα το 18-13.
Η διαφορά διατηρήθηκε στους 3-4 πόντους (μπλοκ άουτ Φόγιερ 21-17), όμως 4 λάθη των Εβριτών (σε επίθεση και υποδοχή), τους εδωσαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν . Ο Φόγιερ έδωσε τη λύση και ο Κιόσης το +2 με μπλοκ 23-21. 23-22 με επίθεση της Μπενφίκα και 24-22 με σερβίς στο φιλέ. Ο πανύψηλος Βαν Φέρχοφεν μείωσε στον πόντο 24-23 αλλά ο εντυπωσιακός πρώτος χρόνος Τουράνιανιν έδωσε το σετ με 25-23 στον Εθνικό.
Μάχη έγινε στο δεύτερο σετ με τους Πορτογάλους να παρουσιάζονται βελτιωμένοι και να έχουν το πάνω χέρι από το ξεκίνημα. Σταδιακά ο Εθνικός επανάκαμψε ισορρόπησε και ισοφάρισε σε 12-12 από 6-10 και 16-16 από 14-16. Η Μπενφίκα ήταν αυτή που έκανε τα λιγότερα λάθη, είχε καλύτερα ποσοστά στην επίθεση - αρκετά λάθη οι Εβρίτες - και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με επίθεση του Γκασπάρ που έκανε το 20-25.
Μουδιασμένοι από την ισοφάριση οι παίκτες του Εθνικού βρέθηκαν να κυνηγούν την Μπενφίκα και να βρίσκονται αρκετά πίσω στο σκορ προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση , ενώ και το σερβίς δεν έφερε τα προβλήματα που προκάλεσε στο πρώτο σετ. Ένα ξέσπασμα του Μιγιαήλοβιτς μείωσε το 8-14 σε 11-14 με 2 άσους. Το σερί συνεχίστηκε με τον Σέρβο στο σερβίς και η διαφορά μειώθηκε στην μικρότερη τιμή της 13-14. 1ος χρόνος της Μπενφίκα την οδήγησε στους πάγκους με 14-16.
Με άουτ του Γκιλίν και μπλοκ στον Φόγιερ η Μπενφίκα ξέφυγε με 14-18 για να δώσει τέλος στο σερί της ο Κασαμπαλής. Δυο σερί άουτ επιθέσεις του Ζοάο 17-19. Η επόμενη προσπάθειά του ήταν εντυπωσιακή για το 17-20 . Ο Μιγιαήλοβιτς μείωσε σε 19-21 αλλά ανέλαβε δράση ο Γκασπάρ που με 19-25 και μπλοκ στον Σέρβο μπόμπερ του Εθνικού έδωσε το σύνθημα για τους πανηγυρισμούς πρόκρισης στους Πορτογάλους.
Το 4ο σετ με την πρόκριση να έχει κριθεί οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν ελεύθερα και με αρκετές αλλαγές. Ο Εθνικός που έπαιξε με Ιλιτς, Κ. Δαλακούρα και Τσέλιο, το κατέκτησε μετά από πολλές περιπέτειες (άσο Κασαμπαλή) με 28-26 και οδήγησε την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.
Στο τάι μπρέικ νεανικός Εθνικός των αναπληρωματικών και νεαρών Βλαχόπουλου, Τσέλιου, Χαραλαμπίδη , Ιλιτς και Κ. Δαλακούρα ξεκίνησε καλά προηγούμενος 3-0.Οι έμπειροι Ίβηρες γρήγορα επέστρεψαν στο παιχνίδι και πήραν αυτοί το πλεονέκτημα. Μετά το 5-8 η εξέλιξή του πήρε συνοπτικές διαδικασίες . Το τελικό διαμορφώθηκε 11-15 με άσσο της Μπενφίκα.

Τα σετ: 25-23, 20-25, 19-25, 28-26, 11-15
Εθνικός (Μουστακίδης) Φόγιερ 7 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 20% άριστες), Τουράνιανιν 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 18 (15/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 57% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκιλέν 7 (6/19 επ., 1 άσο), Κιόσης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ (70% υπ. - 43% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ,. 85% υπ. - 69% άριστες), Ίλιτς 3 (3/6 επ.), Τσέλιος 3 (3/6 επ.). Χαραλαμπίδης 2 (2/3 ε., 25% υπ. - 25% άριστες), Βλαχόπουλος.

Μπενφίκα (Ζαρντίμ) Μπερτασόνι, Νταφ 4 (2/9 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 7 (5/8 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ. - 48% άριστες), Γκασπάρ 22 (21/31 επ., 1 μπλοκ), Λόπες 9 (5/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 82% υπ. - 64% άριστες), Σοάρες 6 (3/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κάσας -λ (85% υπ. - 63% άριστες) / Κόλεφ 5 (4/5 επ., 86% υπ. - 50% άριστες), Γκελίνσκι 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βαν Βερκχοφεν 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ολιβέιρα 2 (2/6 επ., 27% υπ. - 09% άριστες), Γιάνες 15 (12/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ).