Σάββατο 5 Μαρτίου 2016

ΠΗΓΑΣΟΣ Π. - ΕΑ ΠΑΤΡΑΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο 1ο ημιτελικό του πανελληνίου πρωταθλήματος έφηβων που ξεκίνησε στη Ναύπακτο με τον Πήγασο Πολίχνης να φτάνει στη νίκη με 3-2 (25-11, 25-23, 18-25, 20-25, 15-6) επί του Πανερυθραϊκου και να παίρνει το «εισιτήριο» για τον αυριανό τελικό (15:30, Livestreaming από το volleyball.gr).
Η ομάδα της Πολίχνης έχοντας όπλο το σερβίς αλλά και τους Καπετανίδη και Αντύπα, μπόρεσε να προηγηθεί εύκολα με 1-0 σετ.
Στο 2ο σετ έγινε ντέρμπι με τον Πανερυθραϊκό να προηγείται με 19-16 όμως η ομάδα της Πολίχνης βρήκε τις λύσεις και κατέκτησε το σετ για να προηγηθεί με 2-0.
Ο Πανερυθραϊκός αντέδρασε στο 3ο σετ και με πολύ καλό μπλοκ, μπόρεσε να περιορίσει τα ατού του Πήγασου και να κατακτήσει εύκολα το σετ μειώνοντας σε 1-2. Στο 4ο σετ έγινε ντέρμπι, ο Πανερυθραικός είχε ένα προβάδισμα 2-3 πόντων με τον Πήγασο να ισοφαρίζει σε 16-16 αλλά μέχρι εκεί καθώς η ομάδα της Ερυθραίας με πρωταγωνιστή τον Σοφοκλή Βίττα, πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 2-2.
Στο τάι μπρεικ ο Πήγασος Πολίχνης μπήκε πιο δυνατά, με καλό σερβίς αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, πήρε εύκολα το σετ και να πανηγύρισε τη νίκη με 3-2.

Τα σετ: 25-11, 25-23, 18-25, 20-25, 15-6
Πήγασος (κουτουνίδης) Χρηστάκος 5 (1/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Αντύπας 22 (17/39 επ., 3 άσοι), Σταυρίδης 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. - 29% άριστες), Καπετανίδης 27 (22/49 επ., 5 μπλοκ, 50% υπ. - 32% άριστες), Ιωαννίδης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Κουκουμάκας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Τζιάβρας -λ (51% υπ. - 29% άριστες) / Κουτουνίδης, Δημητρακούδης 1 (1 άσο), Μωυσίδης.
Πανερυθραϊκός (Ρουσσάκης) Βίττας 12 (8/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σεβδαλής 7 (5/11 επ., 2 άσοι), Βίττας Γ. 3 (3/7 επ., 33% υπ. - 00% άριστες), Χατζηγεωργίου 9 (5/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπαλούγιας 18 (15/37 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 50% άριστες), Μάρκου 8 (8/33 επ.), Βελούδης -λ (65% υπ. - 45% άριστες) / Φιλιπποπουλίτης, Λαρσινός 12 (10/21 επ., 2 άσοι, 54% υπ. - 21% άριστες), Παπάζογλου.

Παναγιώτης ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ (ΕΑ ΠΑΤΡΑΣ)
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η ομάδα βόλεϊ της ΕΑΠ τον δεύτερο ημιτελικό του φαιναλ-4 του πανελλήνιου πρωταθλήματος έφηβων καθώς ήταν πολύ καλύτερη και νίκησε με 3-0 (25-18, 25-20, 25-14) σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης κατακτώντας τη νίκη και μαζί το «εισιτήριο» πρόκρισης στο τελικό (για πρώτη φορά στην ιστορία της) όπου θα αντιμετωπίσει τον Πήγασο Πολίχνης.
Η Πατρινή ομάδα μετά τους πρώτους πόντους, είχε όπλο το πολύ καλό σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 18-13 και να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-18.
Στο δεύτερο σετ η εικόνα δεν άλλαξε, η ΕΑΠ είχε καλή υποδοχή, τους Κάβουρα-Τσαρκάτογλου και Δρακόπουλο να βρίσκονται σε καλή μέρα επιθετικά με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-8, 16-13 και παρά την προσπάθεια των ακριτών, πήρε το σετ και έκανε το 2-0.
Στο τρίτο σετ δεν άλλαξε, τίποτα, ο Μακρυγιάννης με το σερβίς του έκανε σερί 6-0 και μετέτρεψε το 8-8 σε 14-8, μια διαφορά που η ΕΑΠ την διατήρησε ως το τέλος και πήρε πολύ εύκολα το σετ και μαζί τη νίκη.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 25-14
ΕΑΠ (Αγγελόπουλος) Μακρυγιάννης 13 (10/20 επ., 3 άσοι, 33% υπ. - 00% άριστες), Κανελλόπουλος 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Δρακόπουλος 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ,. 47% υπ. - 27% άριστες), Κάββουρας 11 (8/17 ε.), Τσαρκάτογλου 10 (8/12 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαννούτσος 4 (1/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καραγέωργος -λ (54% υπ. - 54% άριστες) / Φερτάκης, Γεωργιόπουλος, Καραμπελέσης, Ρηγάκος 1 (1/1 επ.), Χατζόπουλος.
Εθνικός (Κασαμπαλής) Καραπιπέρης 1 (1 μπλοκ), Μούρος, Χαραλαμπίδης 8 (7/26 επ., 1 άσο, 46% υπ. - 31% άριστες), Τσέλιος 9 (7/31 επ., 2 άσοι), Αναστασόπουλος 5 (3/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χατζίδης 2 (2/12 επ, 38% υπ. - 38% άριστες), Ποιμενίδης -λ (47% υπ. - 20% άριστες) / Μύρος -λ (40% υπ. - 40% άριστες), Χατζηγιάννης, Ανδραβίζος 1 (1 μπλοκ), Τέλιος, Αλεξιάδης, Ντάβος, Τσιρόπουλος.