Σάββατο 25 Ιουνίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΚΑΤΑΡ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ WORLD LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Έχασε την ευκαιρία αλλά ελπίζειΉττα-σοκ με 3-0 (21-25, 17-25, 24-26) από το Κατάρ γνώρισε η Εθνική μας ομάδα για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του World League.

Με αυτήν την ήττα η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει από σήμερα την πρόκριση στο Final 4 της Φρανφούρτης. Ωστόσο, αύριο απέναντι στην Σλοβενία έχει ακόμα μια ευκαιρία καθώς αν πάρει την νίκη θα είναι αυτή που θα βρεθεί στην Γερμανία.
Η Ελλάδα αγωνίστηκε για άλλη μία φορά χωρίς τον αρχηγό της, τον Δημήτρη Τζούριτς, ο οποίος υποφέρει από αμυγδαλίτιδα και παρέμεινε στο ξενοδοχείο.
Oι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά μουδιασμένες στο πρώτο σετ. Το Κατάρ έφτασε προηγούμενο με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ωστόσο χαρακτηριστικό ήταν πως στον αγώνα είχαν ήδη γίνει συνολικά 7 λάθος σερβίς. Η Ελλάδα στην συνέχεια κατάφερε να βρει ρυθμό και μάλιστα να πάρει μια διαφορα της τάξεως των 3 πόντων (12-9) με πολύ καλές επιθετικές προσπάθειες του Ασπιώτη αλλά και λάθη των αντιπάλων. Μπορεί το δυνατό σερβίς του Ιμπραχίμ να δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην ελληνική υποδοχή ωστόσο η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου συνέχισε να διατηρεί μια διάφορα ασφαλείας μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Το Κατάρ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 16-16 ενώ πήρε και το προβάδισμα με 18-19. Ο Σωτήρης Δρίκος άλλαξε πασαδόρο, περνώντας στην θέση του Τερζή τον Στιβαχτή ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν και το 19-21. Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα κατέκτησε και το πρώτο σετ με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στις τελευταίες φάσεις του σετ να πέφτει πάνω στο πολύ ισχυρό μπλοκ των παικτών του Κατάρ.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο σετ πηγαίνοντας χέρι-χέρι στο σκορ. Ωστόσο μετά το 6-6 η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ καθώς δεν ήταν σε θέση να αντιμετωπίσει το πολύ καλό μπλοκ αλλά και τον πρώτο χρόνο των φιλοξενούμενων με το σκορ να φτάνει και στο 9-14. Οι φιλόδοξες προσπάθειες του Θανάση Πρωτοψάλτη δεν στάθηκαν αρκετές για την Εθνική ομάδα η οποία δεν κατάφερε να επανέλθει σε κανένα σημείο και έτσι το Κατάρ έκανε εύκολα το 17-25 και το 2-0 στα σετ.
Μπορεί ο Σωτήρης Δρίκος να θέλησε να ανακατέψει λίγο την τράπουλα βάζοντας τον Αντρέα Φράγκο σε θέση διαγώνιου ωστόσο το τρίτο σετ ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Το Κατάρ συνέχισε να έχει εκπληκτικό μπλοκ, η Ελλάδα να μην μπορεί να κάνει σωστά σερβίς και τον Γουαντίντι σε ένα επιθετικό ρεσιτάλ να κάνει το 8-5. H ομάδα του Σωτήρη Δρίκου με τον Αντρέα Φράγκο να καρφώνει και τον Γιώργο Πετρέα να παίρνει τον άσσο ισοφάρισε σε 14-14 κάνοντας ένα σερί 4-0! Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι δύο ομάδες άρχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο με την ελληνική ομάδα, όμως, να έχει βρει τα πατήματα της και να πετυχαίνει κάποιους πόντους στον πρώτο χρόνο. Καθοριστικό σημείο για την κατάληξη του σετ φάνηκε πως θα ήταν ο άσσος του Φράγκου με τον οποίο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε για πρώτη φορά διαφορά 2 πόντων κάνοντας το 20-18.  Ωστοσο το Κατάρ κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ στο 22-22. Ο Κουμεντάκης ήταν αυτός που με ένα ωραίο καρφί στην διαγώνιο έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην Ελλάδα, το οποίο όμως δεν εκμεταλλεύτηκε ο Στιβαχτής. Πλέον ήταν η σειρά του Τζούκιτς να στείλει το ματς μπολ στο Κατάρ. Η ομάδα του  Ρομπέρτο Πιάτσα δεν έχασε αυτήν την ευκαιρία και με ένα καρφί του Κουμεντάκη που κατέληξε άουτ πήρε το σετ με 24-26 και έκανε το 0-3.
Επόμενη υποχρέωση για την Εθνική μας ο αυριανός αγώνας με την Σλοβενία στις 21:00
Διαιτητές: Tσενγκ (Κινεζική Ταϊπέι), Γκρίντερ (Ελβετία)