Παρασκευή 24 Ιουνίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ WORLD LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Αγκαλιά με την πρόκριση η ΕθνικήΤο απόλυτο των νικών διατήρησε η Εθνική ομάδα των ανδρών, επικρατώντας με 3-1 του Πουέρτο Ρίκο στο Αλεξάνδρειο, στον πρώτο αγώνα για τον όμιλο του World League που διεξάγεται στην Θεσσαλονίκη. Χωρίς τον Δημήτρη Τζούριτς ο οποίος ταλαιπωρείται από αμυγδαλίτιδα αγωνίστηκε η Ελλάδα.

Πιο δύσκολα από ότι αναμενόταν επικράτησε η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου καθώς λίγο έλειψε από δική της αδράνεια να στείλει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Μπορεί να έκανε εύκολα το 2-0 ωστόσο στη συνέχεια προσπάθησε να αυτοκτονήσει, χωρίς όμως να τα...καταφέρει!
Με αυτήν την νίκη, η Ελλάδα επιβεβαίωσε πως είναι ένα από τα φαβορί για την πρόκριση στο Final4 καθώς πλέον χρειάζεται μία νίκη στα δύο ματς με Κατάρ και Σλοβενία για να πάει στην Φρανκφούρτη.
Η Εθνική μας ομάδα ένιωσε να απειλείται μόνο στην αρχή του πρώτου σετ και μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε μπροστά με 8-7 ακόμα και αν μέχρι εκείνη την στιγμή οι 7 πόντοι του Πουέρτο Ρίκο προέρχονταν από 3 χαμένα σερβίς. Η συνέχεια ήταν διαφορετική καθώς κατάφερε να χτίσει μια διαφορά των 5 πόντων αφού από το 10-8 βρέθηκε στο 13-8 απλοποιώντας πολύ τα πράγματα. Με μία σωστή διαχείριση και μια αρκετά καλή υποδοχή η Ελλάδα κατάφερε να κάνει το 16-11 με καρφί του Φράγκου. Το υπόλοιπο σετ ήταν τυπική διαδικασία με την Εθνική μας να το κατακτά με 25-17.

Στο δεύτερο σετ το ξεκίνημα ήταν διαφορετικό. Αυτή τη φορά η πίεση στο σερβίς έφεε άσσους τόσο από τον Ασπιώτη όσο και από τον Φράγκο ενώ παράλληλα τα δύσκολα σερβίς χάλασαν την υποδοχή των Πορτορικανών δίνοντας στην ομάδα του Σωτήρη Δρίκου ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-5). Στη συνέχεια, ο Γιώργος Πετρέας ήταν αυτός που ανέλαβε τον ρόλο του εκτελεστή δίνοντας για πρώτη φορά ένα προβάδισμα της τάξεως των 7 πόντων στην ομάδα μας, με το σκορ να φτάνει στο 20-13. Ο Πετρέας ήταν αυτός που τελείωσε και το σετ με το ίδιο σκορ με το πρώτο (25-17).

Στο τρίτο σετ το Πουέρτο Ρίκο έβαλε δύσκολα στην Εθνική μας ομάδα. Ο Σάντσεζ, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος των Πουερτορικανών, πήρε το προβάδισμα στέλνοντας μάλιστα την ομάδα του με διαφορά τριών πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ωστόσο κάπου εκεί η Ελλάδα ξύπνησε και με δύο εντυπωσιακά μπλοκ, ένα του Σμαραγδή και ένα του Φράγκου, ισοφάρισε το σκορ στο 9-9 και στη συνέχεια πήρε και το προβάδισμα με 10-9. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με αρκετή δυσκολία, κατάφερε να φτάσει προηγούμενο με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, την ώρα που στην θέση του πασαδόρου είχε περάσει ο Θανάσης Τερζής αντί του Κώστα Στιβαχτή. Το Πουέρτο Ρίκο δεν τα έβαλε κάτω και κατάφερε να προηγηθεί και πάλι με 17-19. Ωστόσο ο Σμαραγδής ήταν αυτός που ισοφάρισε για την Εθνική μας ομάδα σε 20-20. Ο Ριβέρα από την πλευρά του Πουέρτο Ρίκο ήταν αυτός που με εξαιρετικό καρφί έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με 21-22. Η Ελλάδα μπορεί να ισοφάρισε δύο φορές ωστόσο και τις δύο φορές τα σερβίς ήταν λανθασμένα. Ο Φράγκος όμως ήταν εκεί κάνοντας το 23-23 ενώ ο ίδιος ισοφάρισε και στο 24-24, στο πρώτο σετ μπολ των φιλοξενούμενων. Ο Γιώργος Πετρέας ήταν αυτός που "χάλασε" και το δεύτερο σετ μπολ των Πουερτορικανών κάνοντας το 25-25. Πλέον ήταν η σειρά της Ελλάδας να προηγηθεί ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα δύο ματς μπολ που είχε. Αντίθετα, το τρίτο σετ μπολ της ομάδας του Χαβιέρ Γκασπάρ ήταν πετυχημένο και έτσι το Πούερτο Ρίκο κατάφερε να πάρει παράταση ζωής παίρνοντας το σετ με 27-29 και μειώνοντας σε 2-1.

Στο 4ο σετ η ομάδα του Χαβιέρ Γκασπάρ μπήκε και πάλι δυνατά, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα με 5-8 ενώ ο Σωτήρης Δρίκος έριξε στην μάχη και τον Θανάση Πρωτοψάλτη. Η Ελλάδα κατάφερε με δύο μπλοκ των Πετρέα και Στιβαχτή να ισοφαρίσει το σκορ στο 11-11. Λίγο αργότερα, με μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Κουμεντάκης η εθνική μας ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ ενώ με νέο μπλοκ του Πετρέα κατάφερε να πάρει αέρα 2 πόντων διαμορφώνοντας το σκορ στο 14-12. Τα μπλοκ όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Αυτή τη φορά ήταν ο Στιβαχτής αυτός που σηκώθηκε για το μπλοκ αυξάνοντας την διαφορά στους 3.  Tι και αν η Ελλάδα κατάφερε να προηγηθεί με 3; Οι Πορτορικανοί ξαναμπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 18-17. Οι δύο ομάδες στο υπόλοιπο του σετ πήγαιναν πόντο-πόντο. Ο Ριβέρα ήταν αυτός που σε μια από τις μεγαλύτερες, σε διάρκεια, φάσεις του αγώνα μείωσε εντυπωσιακά σε 21-20 για να ισοφαρίσει στη συνέχεια ο Σάντσεζ με άσσο. Ωστόσο η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου είχε την αντίδραση καθώς κατάφερε να προηγηθεί και πάλι με 23-22, με τον Κουμεντάκη ενώ έφτασε και στο πρώτο ματς μπολ χάνοντας όμως αυτή την πρώτη ευκαιρία να πάρει τον αγώνα. Στην δεύτερη ευκαιρία στάθηκε πιο τυχερή και με λάθος επίθεση των Πορτορικανών έκανε το 26-24 και έφτασε σε μία αγχωτική νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την εθνική μας, αύριο απέναντι στο Κατάρ στις 21:00.
Διαιτητές: Μούχα (Κροατία), Αμπντεραζέκ (Τυνησία)