Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Η 1η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ 3ου ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ

Θέαμα στους Αγίους Αποστόλους
Στην αμμουδερή παραλία των Αγίων Αποστόλων των Χανίων, ξεκίνησαν σε ιδανικές καιρικές συνθήκες σήμερα το πρωί οι αγώνες του κυρίως ταμπλό των ανδρών του 3ου και τελευταίου για τη φετινή σεζόν, Βαλκανικού τουρνουά beach volley!

Πρώτοι στη «μάχη» του τουρνουά έπεσαν οι… συνήθεις ύποπτοι σε πρωινές κληρώσεις, Αλέξιος Μεσσάλας/ Κώστας Κογκαλίδης, που ξεκίνησαν με το αριστερό τις υποχρεώσεις τους καθώς ηττήθηκαν από τους Μολδαβούς, Dudikoff/Tima με 2-0 (21-14, 21-17).
Η αδρεναλίνη έπιασε κόκκινο στους πρώτους κιόλας αγώνες με την παράσταση να «κλέβει» ο πανύψηλος 2,15μ. Μολδαβός, Vasile Talpa, ο οποίος με τον συμπαίκτη του Fiodor Majarov αποτέλεσαν το απροσπέλαστο εμπόδιο για τους Γιώργο Μονιάκη και Ανδρόνικο Βανδώρο. Μετά το σοκ της απώλειας του πρώτου σετ, με 21-9, το ελληνικό δίδυμο βρήκε ρυθμό και λύσεις. Οι δύο ομάδες χάρισαν στους θεατές εντυπωσιακές αναμετρήσεις πάνω στο φιλέ, ωστόσο ένα λάθος στην άμυνα των ελλήνων στοίχισε, και το δραματικό δεύτερο σετ έληξε 26-24 υπέρ των Μολδαβών, που πήραν τη νίκη με 2-0 σετ. Οι Μονιάκης/Βανδώρος αν και «πάλεψαν» δεν τα κατάφεραν ούτε στη δεύτερη «ευκαιρία» καθώς ηττήθηκαν με 2-0 (21-13, 25-23) από τους Ρουμάνους, Badiceanu/Virlan.
Εύκολη ημέρα για την εθνική μας ομάδα των Θεόδωρο Παπαδημητρίου/ Δημήτρη Νιώπα, καθώς προκρίθηκε στον τρίτο γύρο από το ταμπλό των νικητών, επικρατώντας με 2-0 (21-13, 21-14) των Κώστα Μπατζιλή/ Στέλιο Κουρτίδη. Οι «Τεό» και Νιώπας αύριο το πρωί –στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας- θα αντιμετωπίσουν τους Τούρκους, Urlu/Mermer.
Παράλληλα οι Μπατζιλής/Κουρτίδης -οι οποίοι έθεσαν εκτός ταμπλό τους «μαχητικούς» Κογκαλίδη/Μεσσάλα, μετά τη νίκη τους με 2-1 (21-23, 21-18, 15-10)- θα έχουν μια ακόμη ευκαιρία αύριο στο τέταρτο παιχνίδι της ημέρας κόντρα στους Τούρκους, Safak/Zorluer.
Αύριο, Σάββατο το πρώτο σερβίς στο ταμπλό των ανδρών έχει οριστεί στις 9 π.μ..
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων και το αυριανό πρόγραμμα έχουν ως εξής:

Κογκαλίδης/Μεσσάλας – Ντούντικοφ/Τίμα (Μολδαβία) 0-2 (14-21, 17-21)
Μπαντιτσεάνου/Βιρλάν (Ρουμανία) – Σούρλα/Κίκοβιτς (Σερβία) 1-2 (19-21, 21-16, 12-15)
Τάλπα/Μαγιάροφ (Μολδαβία) – Μονιάκης Βανδώρος 2-0 (21-9, 26-24)
Μπατζίλης/Κουρτίδης - Μεχντιντεάνου/Μορόλντο (Ρουμανία) 2-0 (21-16, 21-15)
Σαφάκ/Ζορλουέρ (Τουρκία) – Νίκι/Λάϊκσι (Κόσσοβο) 2-0 (21-13, 22-20)
Γκόζτεπε/Τζιτζίνογλου (Τουρκία) - Ντούντικοφ/Τίμα (Μολδαβία) 2-0 (21-16, 21-13)
Σούρλα/Κίκοβιτς (Σερβία) – Τάλπα/Μαγιάρφο (Μολδαβία) 2-0 (21-18, 21-19)
Νιώπας/Παπαδημητρίου –Μπατζιλής/Κουρτίδης 2-0 (21-13, 21-14)
Σαφάκ/Ζορλουέρ (Τουρκία) Ουρλού/Μερμέρ (Τουρκία) 0-2 (16-21, 15-21)
Μονιάκης/Βανδώρος – Μπαντιτσεάνου/Βιρλάν (Ρουμανία) 0-2 (13-21, 23-25)
Νίκι/Λάΐκσι (Κόσσοβο) – Τάλπα/Μαγιάροφ (Μολδαβία) 0-2 (14-21, 11-21)
Μεχεντιντεάνου/Μορόλντο – Ντούντικοφ/Τίμα (Μολδαβία) 0-2 (14-21, 7-21)